Wybory 2011. "Marketingowy strzał w dziesiątkę". Eksperci o propozycji Tuska

Politolodzy zgadzają się, że oferta premiera dotycząca przeprowadzenia debat z Prawem i Sprawiedliwością to także próba pokazania, że poza dwoma głównymi partiami nie liczą się inne ugrupowania. - To, co zrobił premier, to marketingowy strzał w dziesiątkę - dodał Eryk Mistewicz.
- To jest jak teatr, gdzie ktoś nas porywa - powiedział w TVN24 Eryk Mistewicz, ekspert ds. marketingu politycznego. Podkreślił, chodzi o zmobilizowanie wyborców. - Elektorat PO nie ma powodu, by iść do wyborów, bo nie ma strachu ani zagrożenia. Wyborcy nie chodzą do wyborów, żeby podziękować, tylko dlatego, że zostali poruszeni jakimś zagrożeniem - zaznaczył. - Premier musiał zorganizować linię sporu pokazując, że nie ma innego wyboru: albo PO, albo PiS - dodał.

"To typowy chwyt wyborczy"

- Zaproszenie do debaty jest typowym chwytem wyborczym i powrotem Tuska do kampanijnej koncepcji, że na scenie politycznej są tylko PO i PiS - ocenił z kolei politolog Bartłomiej Biskup.

Uważa, że premier jednocześnie daje do zrozumienia wyborcom, że mają wybór tylko między Prawem i Sprawiedliwością a Platformą Obywatelską i marginalizuje pozostałe partie polityczne. A partie polityczne nie mogą przystać na warunki narzucone przez premiera i muszą odmówić.

- Premier o tym wie i nie spodziewał się innej odpowiedzi, ale będzie mógł powiedzieć, że proponował tylko pozostali nie chcieli - dodał Biskup. Jego zdaniem, to posunięcie nie zapewni Tuskowi dodatkowych punktów wśród opinii publicznej.

"Główną fobią Tuska jest PiS"

- Premier Tusk nigdy nie robi nic nieprzemyślanego - ocenił politolog Wawrzyniec Konarski komentując propozycję premiera ws. przeprowadzenia debat z przedstawicielami Prawa i Sprawiedliwości.

Zdaniem politologa Tusk liczy, że pomysł na debatę wzmocni jego partię i przekona niezdecydowanych, żeby głosowali na PO. Mówi, że ta propozycja ponownie ujawnia fobie Tuska i że fobią główną jest PiS jako partia, która potencjalnie mogłaby odebrać władzę Platformie.

"Muszą zareagować na propozycje Tuska"

- Dobrym prawem premiera jest zapraszanie największej partii opozycyjnej do debaty publicznej przed wyborami - uważa socjolog, profesor Andrzej Rychard. Dodaje, że prawem pozostałych partnerów życia politycznego w Polsce będzie dezawuowanie tego pomysłu i wykazywanie, że oni też powinni być zaproszeni, bo nie można dyskusji ograniczać tylko do jednej partii.

- To jednak nie odbiera premierowi waloru pierwszeństwa - podkreślił Rychard. Jak powiedział, wszyscy inni muszą teraz zareagować na propozycję Tuska i to oni są w bardziej kłopotliwej sytuacji niż premier.

Tusk proponuje debaty - co powinni zrobić politycy PiS?
Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (21)
Wybory 2011. "Marketingowy strzał w dziesiątkę". Eksperci o propozycji Tuska
Zaloguj się
 • tupozytywka

  Oceniono 12 razy 8

  Co trzeba mieć w sobie by zgromadzić wokół siebie nie tylko tak wielu wybitnych ludzi, ale też znacznie więcej zwykłych, zdolnych i mniej zdolnych samorządowców? Działać razem przez 10 lat i mieć rok do roku ich poparcie w wyborach? Wygrać wybory samorządowe głosami zwykłych obywateli miast i miasteczek oraz wsi.
  Jaki dar? Jaką determinację i wiarę trzeba mieć w sobie by tak ciężkie 4 lata rządzić jak nikt inny w historii naszej niepodległej demokratycznej Polsce?

 • ahab_1

  Oceniono 7 razy 7

  Dziwią mnie niektóre wpisy na tym forum. Co u licha jest złego w tym że p.Premier zaproponował debatę "face to face"?. Mielibyśmy okazję do przekonania się jaką siłę merytoryczną i intelektualną ma do zaproponowania PO i PiS. Po tej debacie można by przecież przeprowadzić debaty z innymi partiami.

 • tupozytywka

  Oceniono 12 razy 6

  Tusk jest genialny! Przyznacie :-)

 • dr54

  Oceniono 9 razy 5

  do tak-jest !
  Jezeli Tusk jest szympansem to ty zwykla skrzeczaca papuga , ktora na wszystkich forach zamieszcza te same wpisy . Ciekawe , kto pisze ci te bzdurne teksty , ktore poza obrazaniem nie zawieraja nic merytorycznego ,

 • baribalbil

  Oceniono 3 razy 3

  Debata rzetelna to obowizek polityków ,biora za to duże nasze pieniadze jeżeli nie chca brać wniej udziału to znaczy że się boja i wstydza się swoich pogladów /i słusznie w wypadku pis-u/.Osiagnięcia pis-u to: 1. obniżenie podatków najbogatszym 2 .obniżenie finansowania służby zdrowia 3. zachamowanie budowy dróg i autostrad 4.kompromitacja na arenie międzynarodowej 5.kompromitacja kancelari prezydenta Kaczyskiego /mimo bizantyjskiego rozrostu -zarzut do poprzedniej mniejszej Kwaśniewskiego/nie potrafiła zorganizować wizyty w Katyniu 6.w resorcie sprawiedliwości i służbach specalnych wprowadzenie metod stalinowskich itd Reasumujc rzady pis-u to KATASTROFA dla Polski podobnie jak arogancja i ignorancja pis-u to katastrofa pod Smolenskiem.

 • arvelli_net

  Oceniono 6 razy 2

  ....i teraz kurdupel siedzi już 13 godzinę w kiblu i kombinuje!

 • halmar44

  Oceniono 1 raz 1

  Paw73@ chyba wypadły ci pióra z ogona.Nacjonalistyczne myślenie Hitlera i Mussoliniego przypominają rządy PIS. Działania premiera Tuska w czasie kampanii i nie tylko , to inteligencja,błyskotliwość i wiara w Polaków dla których dobro Polski jest najwyższą wartością. Każde wystąpienia premiera, nawet te emocjonalne, są podane w sposób kulturalny i merytoryczny. Na chamstwa przeciwników trzeba odpowiadać zdecydowanie, nieraz tak by zabolało i tak czyni premier.

 • donmarco77

  Oceniono 2 razy 0

  Abonament to najwazniejsza sprawa w Polsce?! Niech ta osoba zejdze na ziemie!

 • 123waz

  Oceniono 3 razy -1

  TUSK w sprawie krzyża milczał i tchórzliwie prosił kościół o pomoc,milczał w całej tej hucpie pod Pałacem,włascviwie nie mieliśmy rządu. Gumkuje historię,dokonania innych,by zrobić z siebie jedynego zbawiciela Polski. A jest nędznym tchórzem,który posiłkuje się zdradą innych ,opłaca tą zdradę,co jest niegodne premiera RP. Cały swój wysiłek koncentruje na tym jak zniszczyć news,konferencję,konwencję innych, a dziura rośnie i Polska rozkopana. Ciągle ma w sobie zakorzenione "nieczyste gry" i eliminacja przeciwnika wszelkimi dostępnymi środkami. ,pamiętamy zniszczenie Cimoszewicza !!!!!!!Jako premier jest strachliwy i nie stoi na straży prawa i porządku. Rzadowymi stanowiskami kupuje ludzi i umieszcza na .listach wyborczych PO. Cały arsenał władzy podporządkowany jest tej idei. Moze Wam sie to podoba,ale mnie NIE !!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX