Lis: 'Pensje polityków powinny wzrosnąć. I to bardzo!'

- Musimy podnieść pensje politykom i urzędnikom, bo jeśli tego nie zrobimy, zawsze będziemy mieli takich polityków i urzędników jak obecnie - apeluje red. naczelny ?Wprost? Tomasz Lis. Tygodnik podnosi postulat: płace posłów, senatorów i urzędników powinny wzrosnąć. I to bardzo.
Lis tłumaczy we wstępie do najnowszego "Wprost", czemu redakcja zdecydowała się na postulat podwyżek. Otóż jego zdaniem bez takiego podniesienia wynagrodzeń nie uda się podnieść jakości "polityczno-urzędniczych usług".

- No dobrze, skoro nasi parlamentarzyści to w większość ludzie bez twarzy, osobowości i właściwości, których często jedyną kwalifikacją jest umiejętność czapkowania przywódcy, znoszenia wszelkich upokorzeń i bycia łapą do podnoszenia na komendę, to po co im jeszcze za to więcej płacić? - pyta sam siebie redaktor naczelny tygodnika. I odpowiada: - Jeśli nie chcemy mieć parlamentu miernot, to musimy parlamentarzystom zapłacić tyle, żeby chciały w nim być nie tylko miernoty.

Lis tłumaczy przy tym, iż rozumie, że obecne wynagrodzenia polityków mogą wydawać się sumą gigantyczną, ale podkreśla przy tym, że żaden szanujący się prawnik nie podejmie pracy za mniej. Dodaje, że adekwatnie sprawa się ma z urzędnikami - jeżeli płaci im się "nędzne pieniądze", to efekty ich pracy również są nędzne.

- Oczywiście, urzędowanie czy posłowanie to nie tylko profesja, to swego rodzaju misja, służba. Tak, ale na miły Bóg, nie zbudujemy zdrowego państwa dzięki misjonarzom - apeluje dziennikarz.

Podsumowuje stwierdzając, że wie, iż jego postulat jest ryzykowny, gdyż pierwszymi beneficjentami proponowanych zmian będą obecni politycy i urzędnicy, "trzecioligowcy". - Sęk w tym, że bez tej podwyżki z trzecioligowcami pozostaniemy do śmierci - pisze Lis.

Więcej na ten temat w najnowszym numerze "Wprost".

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (135)
Lis: 'Pensje polityków powinny wzrosnąć. I to bardzo!'
Zaloguj się
 • rita57

  Oceniono 11 razy 9

  Nooo! Tą jakość można zobaczyć na przykładzie Lisa :) ŻAŁOSNE MEDIUM.

 • labidola

  Oceniono 11 razy 9

  Lis, ty kabotyński, megalomański składaku.
  Zamknij wreszcie otwór i zejdź - byłeś i jesteś pozbawionym wszelkiego gustu prymitywem, przypadkowym dzieckiem państwowego telewizora i bezczelnie zadufanym prostaczkiem. Te swoje złote myśli, tak zwany dorobek książkowy i "pozycję towarzyską", przy której dawniejsza pzprowska nomenklatura to pryszcz - zawdzięczasz także prostakom, tylko starszym i cwańszym.
  Niczego nie zrozumiałeś, niczego nie szanujesz. Pojmij wreszcie swój potencjał - w prawdziwej informaci nie nadałbyś się nawet do parzenia kawy - zwłaszcza do parzenia, bo to to jednak spożywcza, ale jednak - kultura.

 • pavn

  Oceniono 11 razy 9

  Nie ma Pan racji Panie Tomaszu. Wysokość wynagrodzenia nie determinuje osobowości .Jeśli ktoś lubi mataczyć , kraść , kłamać , jeśli nie posiada tzw . min. przyzwoitości to żadne wynagrodzenie tego nie zmieni . Prezesi banków , ministrowie finansów zarabiają fury a i tak nie przeszkadzają działać spekulantom. Ba , ciągną z ich działań profity . Kasy nigdy dość . Pan nie rozumie , że można być uczciwym i przyzwoitym i chcieć coś zrobić dla współplemieńców za umiarkowane wynagrodzenie , bo od wczesnych lat kariery zawodowej przyzwyczaił się do pozycji uprzywilejowanej . To , że dostaje Pan kosmiczne wynagrodzenie za swoją pracę to nie znaczy , że każdy Pański program jest dobry . Są świetnie ale są i te z gatunku " na zamówienie " , Polityka powinna być przywilejem dla "uczciwie dorobionych materialnie ", ludzi z ideą i doświadczeniem a nie środkiem do zarabiania pieniędzy . Czy Europosłowie zarabiają mało ? A czy ich praca jest dobra ? Korupcja i nepotyzm w urzędach to główne przyczyny zła w urzędach a nie wysokość uposażeń . Nie ma Pan racji w najmniejszym stopniu a postawiona teza budzi niesmak . Powinien Pan raczej zapytać dlaczego w Polsce za tak wysokie wynagrodzenia dla polityków i urzędników dostajemy tak mizerne prawo i obsługę . Od dziennikarza z Pańską pozycją i doświadczeniem , my zwykli ludzie oczekujemy raczej treści zmierzających do naprawy naszych pokręconych relacji społeczn0-politycznych nie kolejnego lobbingu na rzecz " grupy wybrańców "

 • andy18m

  Oceniono 13 razy 9

  T Lis porównuje dochody polityków i urzędników polskich i zachodnich.
  Niech także porówna analogiczne dochody sprzątaczek, pielęgniarek, robotników itd.
  Jeśli politycy i urzędnicy będą dobrze wykonywali swoją pracę to wszystkim będzie lepiej.
  Nie istnieją takie dowody, z których wynikałoby że bajońskie płace przekładają się na większą odpowiedzialność, rozsądek, kompetencje, rzetelność.

 • pawel.nn

  Oceniono 11 razy 9

  Jesli politycy tak źle zarabiają to niech zmienią pracę.

 • adalbert.13

  Oceniono 9 razy 9

  Postulat będzie przyjęty przez w/w z zachwytem, ale w życiu nie uwierzą w jakąkolwiek poprawę
  losu petent-obywatel. Kaście urzędniczej będzie zawsze mało, trzeba wdrażać postanowienia
  o odpowiedzialności urzędnika bo na posłów polityków nie można liczyć na pewno.

 • zibi2050

  Oceniono 8 razy 8

  A ja mam 'PANIE MĄDRALO " , jeszcze leosze rozwiazanie . Otóż zwolniłbym 50% tych udaj- ących pracę urzędasów (w USA urzędniów federalnych jest okoo 500. 000 tys.i około 280.000.000mln. ludzi), zlikwidowałbym senat .W USA jest 100 senatorów i 460 lub 470 kongresmenów , no i jako głowa państwa i jednocześnie szef rządu prezydent . Wnaszym ŚWIATOWYM MOCZRSTWIE , które trzęsie światową polityką , mamy urząd prezydenta(bizantyjski), premiera izbę ZADUMY w postaci senatu , uchwalający niespójne , często idiotyczne prawo sejm , no i wielą niewydolną armię psujących państwo tzw:URZĘDNIKÓW. Panu Lisowi doprawdy poprzekręcało się coś w łebku , albo chce coś ugrać dla siebie, bo nie wyobrażam sowie aby trzeżwy , normalnie myślący facet pisał bezinteresownie takie idiotyzmy .

 • swinton

  Oceniono 8 razy 8

  Facet oszalał!!!
  A może sam chce dorwać się do koryta?

  No i się przejęzyczył - tu nie chodzi o 'jakość' tylko o 'jakoś'.

 • konrad.ludwik02

  Oceniono 12 razy 8

  Ależ Pan fanzoli - Panie Lis!
  Toż podniesienie obecnych wygórowanych apanaży dla miernot NICZEGO nie potrafiących, zwiększy tylko run jeszcze gorszych nieudaczników na te synekury!
  I tym miernotom bez żadnego charakteru, skrupułów i poczucia etyki, NIC nie stanie na przeszkodzie w opanowaniu decydujących dla rozwoju Polski stanowisk!
  Jedyne wyjście - Panie Tomaszu - któremu Pan i Pana klasa murem stoicie na przeszkodzie, to całkowite zniesienie finansowania partii politycznych i wyborów powszechnych z środków budżetowych - czytaj: kieszeni podatnika. Partie zmuszone do zabiegania o pozyskanie licznych członków - którzy by je utrzymywali ze składek i darowizn - to jest to! Zapytaj Pan kiedyś Pana Prezesa - jednego z drugim - ilu ma obecnie członków zwyczajnych płacących składki, a oko Panu zbieleje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX