Wybory 2011. Nowicka "dwójką" Ruchu Palikota w Warszawie

Szefowa Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny Wanda Nowicka będzie "dwójką" w Warszawie na liście Ruchu Palikota - poinformował Janusz Palikot, który otworzy listę w stolicy.
- Pani Wanda Nowicka to chyba najbardziej znana w Polsce osoba jeśli chodzi o walkę o prawa kobiet. Jest to dla nas straszne wyróżnienie i też rodzaj takiego zobowiązania - mówił szef Ruchu.

Nowicka mówiła z kolei, że nie była to dla niej łatwa decyzja, a dużą rolę przy jej podjęciu odegrał działacz Kampanii Przeciw Homofobii Robert Biedroń ("jedynka" Ruchu Palikota w Gdyni) i Magdalena Środa, filozof i etyk. - Ale zdecydowałam się i w tej chwili bardzo się z tego cieszę. Nie boję się wyzwań - zaznaczyła.

Jak oświadczyła, zdecydowała się, bo "wierzy, że lepsza Polska jest możliwa". Wyjaśniła, że gdy mówi o "lepszej Polsce", ma na myśli kraj, w którym kobiety i mężczyźni mają równe prawa, "w którym kobiety odzyskają możliwość decydowania o wszystkich aspektach swojego życia osobistego, a w szczególności o własnej płodności", a także w którym kobiety nie będą musiały rezygnować z macierzyństwa, bo nie stać ich na urodzenie i wychowanie dziecka.

- Młode Polki muszą mieć dostęp do wszelkich możliwych metod kontrolowania własnej płodności. (...) Mam również na myśli taką Polskę, w której nie będzie obowiązywało jedno z najbardziej restrykcyjnych ustawodawstw dotyczących przerywania ciąży - wyliczała Nowicka. Jak mówiła, wierzy też iż jest możliwa Polska, w której m.in. niepłodne pary będą mogły "korzystać z bezpłatnego leczenia choroby bezpłodności, a w szczególności będą miały bezpłatny dostęp do leczenia metodą in vitro". Podkreśliła też, że młodzież powinna mieć dostęp do edukacji seksualnej.

Nowicka: SLD nie jest partią wiarygodną

Nowicka, która wcześniej zrezygnowała z kandydowania z list SLD, pytana była także, czy Sojusz reprezentuje postulaty, które wymieniła. - Partia Napieralskiego była w Sejmie od blisko 20 lat, była też i w rządzie przez wiele lat - i żadnego z tych postulatów nie zrealizowała - odparła. Jak dodała, wydaje jej się, iż obecny SLD "nie jest partią wiarygodną".

Palikot zapowiedział, że we wtorek odbędzie się konferencja prasowa jego ugrupowania i Roberta Biedronia (także wystartuje z list Ruchu Palikota po wcześniejszej rezygnacji z kandydowania z SLD); w czwartek Ruch zaprezentuje nowy spot wyborczy.

W piątek - jak mówił - odbędzie się konferencja z "nietypowym kandydatem" Ruchu. Szef ugrupowania wyjaśnił, że chodzi o "człowieka skazanego prawomocnym wyrokiem", który będzie kandydował z list Ruchu Palikota, "żeby zaprotestować przeciwko pewnego rodzaju nadużywaniu prawa w Polsce i karania w Polsce".

Listy Palikota: Leszczyński, Kaczmarek...

W zeszłym tygodniu Palikot zapowiedział, że z list wyborczych jego ruchu będą wystartują m.in. dziennikarz muzyczny Robert Leszczyński w Olsztynie, olimpijczyk z Sydney, pływak Marcin Kaczmarek w Warszawie, zawodniczka fitness Elżbieta Borecka-Brzózka w Częstochowie. Palikot poinformował równocześnie, że trwają konsultacje na temat startu z list Ruchu z Robertem Biedroniem i Wandą Nowicką, którzy zrezygnowali z ubiegania się o mandaty z list SLD.

Wanda Nowicka, działaczka ruchów feministycznych i członkini Rady programowej Kongresu Kobiet, miała obiecane trzecie miejsce na warszawskiej liście Sojuszu io przesunięciu na czwarte miejsce dowiedziała się SMS-em . Oburzona w ten sam sposób poinformowała SLD o swojej rezygnacji. Równie nieprzyjemnie co Nowicka rozmowy z SLD zakończył Robert Biedroń, działacz Kampanii Przeciw Homofobii, który miał startować z pierwszego miejsca na gdańskiej liście Sojuszu. Jednak ostatecznie przypadło ono Leszkowi Millerowi.

Komentarze, sondaże, opinie. Obserwuj wybory na Facebooku >>

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (4)
Wybory 2011. Nowicka "dwójką" Ruchu Palikota w Warszawie
Zaloguj się
 • bogdan_hamburg

  Oceniono 5 razy 5

  Jestem z panem panie Palikot

  pozdrawiam serdecznie

 • marian1501

  Oceniono 5 razy 5

  To bardzo dobrze,wartościowych ludzi należy przyjmowac i wzmacniać Ruch Poparcia tak trzymać;

 • duokwak

  Oceniono 3 razy 3

  Panie Palikot mam nadzieję,że zrobi Pan porządek z czarna mafia tak jak Pan obiecał.

 • acqh

  Oceniono 1 raz 1

  Gratuluję nowego nabytku panu Palikotowi. Tylko nie wiem, czy to rzeczywiście cenny nabytek.
  Zalecałabym ostrożność przed następnymi wyborami. Bo może ktoś da więcej pani N.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX