Kaczyński będzie na obchodach Sierpnia. "Na otwartym spotkaniu"

Bez premiera i prezydenta, ale za to z Jarosławem Kaczyńskim będą obchodzić 31. rocznice Porozumień Sierpniowych gdańscy stoczniowcy. Chociaż najprawdopodobniej nie podczas głównych obchodów na Placu Solidarności.
Najwyższe władze państwowe zaprosiła Komisja Krajowa. Tydzień przed uroczystościami odpowiedzi nie ma. - Na ten moment nie mam wiedzy czy będzie prezydent, czy będzie premier - mówił szef Solidarności Piotr Duda. Wiadomo, że w Gdańsku na pewno nie będzie przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka.

Wałęsa: nie lubię akademii, zastanawiam się

Pod dużym znakiem zapytania stoi obecność byłego prezydenta Lecha Wałęsy. Zaproszenie pierwszy przewodniczący Solidarności otrzymał osobiście od obecnego szefa związku. Odpowiedział, ze w jakimś zakresie weźmie udział w obchodach, ale też nie ukrywał niechęci do "akademii". Przez ostatnie lata, kiedy szefem Solidarności był dzisiejszy kandydat PiS w wyborach Janusz Śniadek, Wałęsa nie brał udziału w żadnych związkowych uroczystościach.

Czy z nieobecności swoich politycznych wrogów skorzysta zaproszony przez stoczniową Solidarność Jarosław Kaczyński? Jeszcze niedawno mówił tak: - Zastanawiam się, nie chcę tworzyć wrażenia, że jestem tam z powodów wyborczych.

Teraz okazuje się, że takie wrażenie może powstać. Szef stoczniowej Solidarności Roman Gałęzewski zdradza, że Kaczyńskiego w Gdańsku zobaczymy. - Z tego co mi wiadomo blisko tej daty, blisko 31 sierpnia Jarosław Kaczyński będzie w stoczni, będzie to spotkanie otwarte - mówił Gałęzewski w rozmowie z TOK FM nie zdradzając szczegółów.

Spotkanie nie powinno przypominać wiecu z 2006 roku, podczas, którego Kaczyński mówił kto stoi tam gdzie zomo. - Nie, na pewno nie - zastrzega Gałęzewski i dodaje: - To są formy, na które dzisiaj nikt by sobie nie pozwolił. Tamten wiec, to była reakcja na działania strony opozycyjnej, na próbę przewrotu rządu.

Obchody 31. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych zapowiadają się bardzo skromnie - msza święta, godzinna uroczystość na Placu Solidarności i otwarcie wystawy poświęconej XXX rocznicy I Zjazdu NSZZ "Solidarność".

DOSTĘP PREMIUM