Wybory 2011. Kampania poza kontrolą - minister nie wydał rozporządzeń

PRZEGLĄD PRASY. Minister finansów nie wydał rozporządzeń potrzebnych komitetom wyborczym do gospodarowania finansami - pisze ?Rzeczpospolita?.
Gazeta wyjaśnia, że chodzi o dokumenty, które minister Jacek Rostowski powinien wydać, bo zobowiązuje go do tego nowy kodeks wyborczy. Pierwszy - z punktu widzenia przejrzystości kampanii najważniejszy - to rozporządzenie określające wzór rejestru darczyńców. Minister miał określić jak wygląda taki rejestr - pisze "Rzeczpospolita".

Powinien także uregulować dokument dotyczący kredytów, które zaciąga komitet. Trzeci z brakujących dokumentów to rozporządzenie określające wzór sprawozdania finansowego. - Brak tych dokumentów może się odbić na przejrzystości kampanii - alarmuje Adam Sawicki z Fundacji Batorego. Z informacji "Rzeczpospolitej" wynika, że resort finansów konsultował z Państwową Komisją Wyborczą przygotowanie tych dokumentów, ale PKW potwierdza, że rozporządzeń wciąż nie ma. Rzeczniczka resortu nie odpowiedziała na pytanie gazety, dlaczego tak się dzieje.

PKW stara się łagodzić sytuację. - Nawet jeśli nie ma rozporządzenia, to ustawa zobowiązuje komitety do prowadzenia rejestrów. Wymogi dotyczące ich zawartości komitety mogą znaleźć w przepisach kodeksu - mówi "Rzeczpospolitej" Krzysztof Lorenz z Krajowego Biura Wyborczego.

DOSTĘP PREMIUM