"Traktują nas jak stado baranów. Nie widzieliśmy programu". Posłowie PO oburzeni

Dziś długo oczekiwana konwencja PO, na której partia przedstawi swój program "Następny krok. Razem". Problem w tym, że politycy poza jej kierownictwem nie wiedzieli go na oczy - podaje "Wprost". Twierdzą, że władze partii zamiast zorganizować debatę nt. dokumentu trzymały go przed działaczami w tajemnicy.
"Następny krok. Razem" to - jak podaje "Gazeta Wyborcza" - tytuł programu wyborczego PO. Ponad stustronicowy dokument ma być pokazany podczas konwencji w warszawskiej hali Arena Ursynów z udziałem działaczy z całego kraju. To ma być początek nowego etapu w kampanii Platformy.

W przyszłym tygodniu w mediach i na ulicach pojawią się promujące program spoty i billboardy.

"Pytałem o program, odprawiano mnie z kwitkiem"

Tymczasem "Wprost" podaje, że rozmawiał z kilkoma posłami PO spoza kierownictwa partii. Żaden z nich nie zna treści programu. - Nie czytałem tego dokumentu - przyznaje Antoni Mężydło. - Ja też nie znam naszego programu. Zakładam, że znajdzie się w nim raczej odwołanie do naszych osiągnięć i ambicji niż zbiór szczegółowych wskazań dla przyszłego rządu. Nie przeceniałbym też wagi programów wyborczych w Polsce. Przy naszej ordynacji wyborczej zwycięska partia i tak zawsze jest skazana na negocjacje z koalicjantem i poszukiwanie kompromisów - dodaje Jacek Żalek.

Jarosław Gowin: - Mimo to szkoda, że władze partii nie przeprowadziły wewnętrznych konsultacji na temat programu, tak jak to miało miejsce w 2007 roku.

- Zarząd traktuje nas jak stado baranów. Jak mamy głosować za programem, którego nie widzieliśmy? Z mediów dowiedzieliśmy się tylko, że dokument jest już w druku, że Platforma wycofała się w nim z pomysłu podatku liniowego i że jednym z jego autorów jest szef Instytut Obywatelskiego Jarosław Makowski. To się pechowo złożyło, bo ja akurat jestem za liniowym a tego człowieka w życiu na oczy nie widziałem - oburza się jeden z posłów.

- Wielokrotnie dopytywałem o program i zawsze odprawiano mnie z kwitkiem - dodaje.

- Ja w ogóle nie będę głosować. W CDU program przyjmowany jest miesiącami, u nas przewodniczący przyniesie go w teczce i każe poprzeć - twierdzi inny.

Rafał Grupiński, który wraz z szefem MSZ koordynował prace nad programem, twierdzi jednak, że każdy, kto chciał, mógł włączyć się w prace programowe: - Wielokrotnie proponowaliśmy posłom udział w pracach dotyczących spraw, którymi na co dzień zajmują się w komisjach. Kto chciał, mógł skorzystać.

Nowy program: PO skręca w lewo

Według "Gazety Wyborczej" program PO jest bardziej lewicowy niż ten z 2007 roku: Platforma stawia w nim zarówno na utrzymanie rozwoju gospodarczego, jak i na sprawy społeczne, np. emerytury.

Ważną zmiana jest odejście od podatku liniowego, którego wprowadzenie było czołowym postulatem PO w kampanii 2007 roku. - Ponad 90 proc. podatników w Polsce płaci 18-proc. stawkę podatku dochodowego, a więc w istocie mamy w Polsce prawie podatek liniowy - mówi "Gazecie" Grupiński. Jak twierdzi, Platforma nie zarzuciła pomysłu na zawsze - być może wróci do niego po zażegnaniu kryzysu w strefie euro.

W nowym programie Platforma stawia przede wszystkim na innowacyjność, która ma zapewnić trwały wzrost gospodarczy. Konkrety? Stypendia dla studentów fundowane przez resort nauki już od pierwszego roku - zależne od wyników maturalnych. Otrzyma je ok. 10 proc. najlepszych studentów.

"Według Ministerstwa Nauki na nowe stypendia trzeba przygotować 140 mln zł rocznie - PO jednak obiecuje je znaleźć w budżecie. Ma to dzisiaj oficjalnie ogłosić minister nauki Barbara Kudrycka. Kilka dni temu zapewniała "Gazetę", że ta propozycja została uzgodniona z ministrem finansów" - czytamy.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (10)
"Traktują nas jak stado baranów. Nie widzieliśmy programu". Posłowie PO oburzeni
Zaloguj się
 • bezspokoju

  Oceniono 5 razy 5

  nodens_pn, dla Ciebie fakty, logika i namiastka kultury osobistej nie istnieją, pieprzysz głupoty bez związku z danym tematem, często w wulgarny sposób obrażasz innych, nie masz nic sensownego do powiedzenia. nodens_pn, co Ty tutaj robisz ?

 • atleista

  Oceniono 3 razy 3

  Ale po co Platformie program, skoro jest PiS i Kaczyński?

 • somekindofhope

  Oceniono 7 razy 1

  Jak program ma być dyskutowany, skoro Platforma to zbieranina miernych karierowiczów o nieujawnianych, ale skrajnie różnych poglądach politycznych i jak ma być prorozwojowy, skoro trzeba jak zwykle ludziom naobiecywać socjal oraz - uwaga - innowacyjność, czyli stypendia dla tych, którzy mają najlepsze wyniki na maturze, czyli znowu rozdawanie państwowej kasy najbogatszym, których stać na korki, dodatkowe zajęcia, naukę w prywatnych elitarnych szkołach. Mam ogromną nadzieję, że wkrótce będą przederminowe wybory gdy to pazerne, leniwe i kłótliwe platformiane towarzystwo pożre się na miecze o stołki. Jedyne co ich trzyma za mordę w tej partii to zaraza polityczna pod tytułem PiS, równie beznadziejne niedobitki tzw. lewicy i resztki ugrupowania pt. Pazerność Służby (swoim) Ludziom.

 • dr54

  Oceniono 3 razy 1

  @paw73
  Jak zwykle klamiesz , za ustawa o przedszkolach glosowaly wszystkie patrie , a wiec nie jest to ustawa PO .
  To nie PO podnosi oplate za pobyt dzieci w przedszkolach , ale zrobily to samorzady .
  Co do slow Grupinskiego to musisz sie jeszcze duzo uczyc , zeby go zrozumiec , fanatyzm blokuje ci logiczne myslenie .

 • paw73

  Oceniono 5 razy 1

  Grupiński ,ten wie dlaczego PO podniosła tak drastycznie ceny za przedszkola - dla dobra rodziny tak mówił.
  MOŻE GŁUPOTA LUB NADMIERNA PEWNOŚĆ SIEBIE. PAN POSEŁ PO RAFAŁ GRUPIŃSKI I WICEPRZEWODNICZĄCY KLUBU PARLAMENTARNEGO TEJ PARTII OZNAJMIŁ. OŚWIECONY POSEŁ PLATFORMY WYPOWIEDZIAŁ:' PODWYŻKI OPŁAT ZA PRZEDSZKOLA, MAJĄ NA CELU TO, ABY RODZICE I DZIECI SPĘDZALI WIĘCEJ CZASU RAZEM, TO DUŻY PLUS TEGO " . POSEŁ GRUPIŃSKI WYPOWIEDZIAŁ TO W TELEWIZJI POLSAT PROGRAM "GRAFFITI"2011 09.09.

 • nodens_pn

  0

  @bezspokoju
  Fakty?
  Logika?
  W moim jednym zdaniu jest ich więcej niż w dziesięciu takich śmieciowych postów jak twój.
  Gdzie i w czym nie widzisz logiki? Daj jakiś dowód, przytocz coś, zacytuj, pochwal się
  i złap mnie na braku racjonalności i naciąganiu faktów, ty POwska, wykastrowana moralnie, liżąca własne bezideowe jaja, kłamliwa świnio! Teraz i właśnie teraz, poczuj się obrażony. Mam nadzieję, że twoje obrażenie przełoży się na skurcz rachitycznych oskrzeli i choć przez chwilę zobaczysz światełko w tunelu.
  Liczę na to, gdyż takie doświadczenia potrafią zmieniać gno jów i głupców w ludzi porządnych.
  Innej drogi dla ciebie nie widzę!

  Na do widzenia wulgarnie kopię ciebie w tyłek,
  licząc, że wulgarnie odczujesz to w krzyżach
  i bezspokoju wspominać będziesz piszącego te słowa.

  Możesz teraz narzekać na brak kultury osobistej,
  ty ze wszech miar kulturalny neobarbarzyńco!

 • najdul6

  Oceniono 4 razy 0

  ciul mnie to obchodzi ja nie idę na wybory bo po co ??? to wszystko o ciul rozbić ja w żadne obiecanki cacanki nie wierzę , każda partia robiła nas w H..a H.. w ich rozumy bo i tak H.. mają

 • paw73

  Oceniono 5 razy -1

  @dr54
  USTAWA to jedno , tłumaczenie Grupińskiego to prawdziwy skandal.
  PODWYŻKI OPŁAT ZA PRZEDSZKOLA, MAJĄ NA CELU TO, ABY RODZICE I DZIECI SPĘDZALI WIĘCEJ CZASU RAZEM, TO DUŻY PLUS TEGO " !
  GRUPIŃSKI z PO powiedział to 2011 09.09. w telewizji Polsat program "GRAFFITI"!
  Widzę twe oddanie Po, ale jesteś mało rozgarnięty-tłumacząc ci na twój język PO uważa ,że podrożyli ceny za przedszkola aby dzieciaki dłużej siedziały z rodzicami w chałupach.

 • czu.waj

  Oceniono 4 razy -2

  Dzisiaj PO ma plenum i jak to nie ma programu to o czym bedą dyskutowac ? bedą grali w piłke kopaną bo co innego mają do roboty a jak to sie ma do baranów ? jaka partia taki baran

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX