Wybory 2011. Piechociński: Jarosław Kaczyński tworzy alternatywne państwo

PiS nie wygra tych wyborów, bo skazuje się na samoizolację. Co PiS proponuje? Obronę pana Starucha przed prawem i sprawiedliwością? To nie jest tak, że PSL wyklucza koalicję z PiS. To Jarosław Kaczyński tworzy alternatywne państwo - mówił w TOK FM Janusz Piechociński, kandydat PSL do Sejmu.
- W mojej ocenie nie ma takich uwarunkowań, w których z takim liderowaniem i z takim przesłaniem politycznym, bylibyśmy w stanie zrobić solidną koalicję na cztery lata trudnych wyzwań - mówił Piechociński, odpowiadając na pytanie o ewentualną koalicję z PiS, jeśli to ugrupowanie wygrałoby wybory.

Piechociński był gościem programu "Wybory 2011 w radiu TOK FM", w którym pytania zadają słuchacze.

Czy zdaje sobie sprawę, że PSL może do Sejmu nie wejść?- pytał jeden z nich. - Od 20 lat wszyscy wieszczą w sondażach, że PSL nie wejdzie do Sejmu, a PSL zawsze wchodzi. Będzie kilka okręgów, w których wygramy te wybory - mówił poseł PSL.

Czy jest zwolennikiem całkowitego zakazu aborcji? - Jestem za zachowaniem obecnego rozwiązania i przede wszystkim za edukacją.

Związki partnerskie? - Jestem przeciwny, żeby związki partnerskie zrównywać w prawach z rodziną. Mam wspólnotę majątkową z żoną Haliną. Jeśli nie chciałbym mieć tej wspólnoty, to muszę wykonać dodatkowy ruch. Idę do notariusza i w aktach prawa cywilnego to realizuję. Problem, który dotyka związków partnerskich, jesteśmy w stanie rozwiązać w oparciu o funkcjonujące prawo cywilne. Jestem pełen szacunku dla ludzkich wyborów, ale zrównywanie z rodziną byłoby istotnym osłabieniem rodziny.

Co sądzi o budowie osiedli kontenerowych mieszkań socjalnych? - Jestem przeciw temu, żeby budować getta. Trzeba ze starych zasobów mieszkaniowych wyciągać ludzi, którzy są w stanie obsługiwać swoje zobowiązania tak, żeby ograniczać skalę patologii. W perspektywie unijnej powinniśmy dopilnować, żeby pojawiły się duże środki na modernizację i odnowę mieszkaniowych zasobów publicznych.

KRUS. Dlaczego rolnik płaci inne składki, niż właściciel firmy? - Pamiętajmy o tym, że mamy zaszłości. System ubezpieczeń rolniczych miał stymulować i dawać na rynek stosunkowo tanią żywność. Jeśli teraz na istniejące gospodarstwa rolne nakładamy zwiększony koszt, to przekłada się to na mniejszą konkurencyjność polskiej żywności na rynkach międzynarodowych.

Dlaczego rolnicy nie płacą podatku? - Nie płacą do budżetu państwa, ale płacą do budżetu gminy. Kiedy dobrze policzymy opodatkowanie ryczałtowym podatkiem rolnym, to jest porównywalne z 30-procentowym opodatkowaniem w systemie podatku dochodowego. Można powiedzieć, że statystyczny rolnik płaci więcej niż inne grupy społeczne. Część gospodarstw płaci VAT. Warto wprowadzać mechanizm dobrowolnego przenoszenia się do systemu powszechnego, jeśli chodzi o podatek dochodowy.

Czy korzystną dla Polski byłaby sytuacja, w której w opozycji, oprócz PiS-u, znalazłby się PJN i Ruch Palikota? - Wolę, żeby w Sejmie było więcej ugrupowań, niż żeby opozycja pozaparlamentarna wyprowadzała ludzi na ulice.

Piechociński odpowiadał też m.in. na pytania: dlaczego PSL nie wprowadził taniego internetu?; kiedy możemy liczyć na drogę Piaseczno-Góra Kalwaria?; za jakimi trudnymi decyzjami PSL zagłosuje?; jaki rodzaj edukacji seksualnej jest mu bliższy?; ilu swoich ludzi wsadził PSL do spółek skarbu państwa i agencji rządowych?Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM