Kościół radzi jak głosować, a milczy ws. Jedwabnego. "To milczenie jest rozczarowujące"

Włodzimierzowi Cimoszewiczowi nie podoba się, że kościelni hierarchowie angażują się w kampanię wyborczą. - Kościół nie ma żadnego szczególnego tytułu do wpływania na proces polityczny w demokratycznym kraju. A np. po skandalu w Jedwabnem Kościół milczy i to niezwykle rozczarowujące. To milczenie jest bardzo głośną wypowiedzią - mówił w Poranku Radia TOK FM.
Prominentni hierarchowie Kościoła katolickiego po raz kolejny ''podpowiadają'' wiernym, na kogo głosować. W ostatnią niedzielę abp Józef Michalik mówił, że kandydatów na parlamentarzystów trzeba oceniać według ewangelii.

- Respektuję prawo każdego do wypowiadania swoich poglądów. Ale mam wątpliwości, czy kapłani powinni wypowiadać się w sprawach wyborczych. I to w taki instruktażowy sposób. Mam nadzieję, że jesteśmy społeczeństwem coraz bardziej dojrzewającym politycznie, i że tego typu wezwania będą bezskuteczne, bo są niewłaściwe - komentował w TOK FM Włodzimierz Cimoszewicz.Zdaniem senatora Kościół powinien odrobić lekcję z wyborów w 1993 roku. - Wtedy Kościół popełnił błąd polegający na aktywnym zaangażowaniu się w wybory i poniósł dotkliwą porażkę - przypominał.

Dla Włodzimierza Cimoszewicza angażowanie się hierarchów w kampanię jest tym bardziej oburzające, jeśli zestawi się to z zachowaniem polskiego Kościoła wobec ostatnich rasistowskich i antysemickich wydarzeń na Podlasiu. - Kościół, kiedy trzeba zabierać głos, milczy - np. po skandalu w Jedwabnem. To niezwykle rozczarowujące, bo to milczenie jest bardzo głośną wypowiedzią - stwierdził były premier i minister spraw zagranicznych.

"Polscy działacze na Litwie przesadzają"

Włodzimierzowi Cimoszewiczowi nie podoba się także polsko-litewski konflikt. Jego zdaniem politycy powinni "uspokajać nastroje", a nie okazywać poparcie i akceptację dla dążeń litewskiej Polonii.Zdaniem senatora trudno krytykować Litwę za to, że przedstawiciele mniejszości narodowych mają zdawać maturę w języku litewskim. - W Polsce wszyscy zdają maturę po polsku. Nie jestem zaskoczony, że Litwini chcą mieć litewską maturę dla wszystkich. Wydaje mi się, że polscy działacze przesadzają - powiedział gość TOK FM.

Cimoszewicz przypomniał, że w przeszłości nasz kraj nie stawiał problemów polskiej mniejszości "na ostrzu noża", bo zależało nam na obecności Litwy w NATO i UE. - Z Litwą mamy problemy, z Białorusią mamy problemy. Kłopoty pojawiają się też czasem w kontaktach z Ukrainą. To nie jest najlepsze dla wizerunku państwa z ambicjami - uważa senator.

Ale równocześnie daleki jest od krytykowania szefa resortu spraw zagranicznych. - Nie dziwię się że min. Sikorski powraca do takich spraw, jak kłopoty polskiej mniejszości na Litwie. Ale być może zbyt wiele, w zbyt krótkim czasie, i na zbyt wielu frontach - mówił w Poranku Radia TOK FM.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (107)
Kościół radzi jak głosować, a milczy ws. Jedwabnego. "To milczenie jest rozczarowujące"
Zaloguj się
 • bioder65

  Oceniono 16 razy 16

  kościół to dno i dziw bierze ,że ktoś słucha wytycznych tych zboczonych oszustów

 • me.87

  Oceniono 13 razy 13

  KK? Opodatkować!

 • limanowa2009

  Oceniono 13 razy 13

  No właśnie kościół poniósł klęskę w wyborach 1993 i co z tego wynika.
  Wynika jedno że każda następna ekipa bez względu na ideologię była przed KK na kolanach.
  Bo gdyby zwycięska formacja przynajmniej raz a porządnie"podziękowała" za poparcie przeciwników to raz na zawsze siedli by na dupie i nie wtrącali by się do polityki.

 • saganek

  Oceniono 12 razy 12

  Ludzie! Dlaczego w naszym kraju w XXI wieku tyle jest ciemnoty,hipokryzji i zaściankowej mentalności?
  Te cechy Polaków sprawiły,że przedstawiciele innych nacji w tym Kościół w wielu dziedzinach dominowali.
  Zazdrość,zawiść, chęć do bitki ,spory o to ,aby "moje było na wierzchu" to są cechy "prawdziwych Polaków".
  Gratuluję współplemieńcom.

 • barej

  Oceniono 12 razy 12

  Niech zrobią porządek w swoim ogródku.A jest co plewić oj jest. Przecież to nie jest ich działka.Ale się rozpanoszyli jak dziadowski bicz. Jak jest jakieś nawet malo znaczące otwarcie jakiegoś obiektu to lecą z tym swoim pędzlem i kropią,żenujące.

 • rock35

  Oceniono 12 razy 12

  Czy kiedykolwiek te hordy wypasionych pedofili w czarnych sukniach przestaną wsadzać gęby w nie swoje sprawy i zaczną robić to do czego ich powołano?

 • mp.1976

  Oceniono 12 razy 12

  wiadomo że za Jedwabne, Natanka się nie zabiorą, bo już by musiał kościół w Polsce wywiesić białą flagę ! Oni tylko się upominają o kasę, kasę, kasę !!! Reszta to ma być jak klechy chcą, a ja im mówię : WON ze szkół, won od kasy państwowej !!! Z tacy żyjcie ... jak Bóg kazał !!!

 • jvm410h

  Oceniono 12 razy 12

  Kościół jest całkowitym bankrutem moralnym. Jeśli moralności mają mnie uczyć przedstawiciele organizacji, która ma na koncie tuszowanie skandali seksualnych o charakterze pedofilskim, to ktoś jest tu chyba nie do końca poważny.

 • queserasera

  Oceniono 11 razy 11

  "Kościół radzi jak głosować, a milczy ws. Jedwabnego."

  Kościół mówi o tym, co da władzę i pieniążki. Jedwabne jest poza tym kryterium

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX