Nowak: Nergal w TVP mi nie przeszkadza. To mój ziomal!

- Śmieszą mnie tak radykalne reakcje, jak atak środowisk prawicowych na Nergala. To mój ziomal! - mówi w wywiadzie dla Onet-u Sławomir Nowak z Kancelarii Prezydenta.
Chodzi o udział Adama "Nergala" Darskiego, lidera blackmetalowego zespołu Behemoth, w programie "The Voice of Poland" nadawanym w drugim programie TVP. Nergal jest w nim jurorem. Jego występ budzi protesty m.in. w środowiskach prawicowych i Kościele katolickim. Wczoraj list do prezesa zarządu TVP Juliusza Brauna przesłał biskup Wiesław Mering. Napisał w nim, że "zatrudnienie wyznawcy satanizmu, bluźniercy, człowieka bez podstawowej kultury w TV publicznej bije wszelkie granice przyzwoitości". Sprawą ma się na najbliższym zebraniu zająć cały Episkopat. Protestuje też m.in. Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy.

A jest pan dumny z gdańszczanina Nergala, który w TVP robi karierę - pyta Nowaka dziennikarz Onetu? - Jak na kogoś napadają, to czuję do niego naturalną sympatię. Nergal w TVP mi nie przeszkadza. Te historie: Nergal = szatan, trochę mnie bawią - odpowiada Nowak. - On jest człowiekiem sprzeciwiającym się rygorom, również religii. Jego bunt to jego sprawa. Mogę się z nim nie zgadzać, ale z tego powodu nie będę stawiał szafotu. Muzyka, którą wykonuje nierozerwalnie związana jest z pewną konwencją, w której on się realizuje bardzo dobrze. Myślę, że to bardziej sztuka - mimo że mi obca - niż czczenie Szatana. Zresztą on sam o tym publicznie mówi. Prawicowe media, PiS i niestety Kościół robią Nergalowi darmową reklamę. Myślę, że z jego punktu widzenia, to nawet dobrze.

Nowak twierdzi też, że Nergal nie narusza jego wolności. - Nikt nikogo nie zmusza do oglądania Adama Darskiego. Gra to co lubi, dobrze mu to wychodzi, odnosi sukcesy i dobrze. A to, że jest inny od całej reszty, to jego zaleta - mówi Nowak.

Cały wywiad w portalu Onet.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (20)
Nowak: Nergal w TVP mi nie przeszkadza. To mój ziomal!
Zaloguj się
 • przyganiacz

  Oceniono 10 razy 4

  Biskup Mering do TVP ws. Nergala: Zatrudniacie satanistę i bluźniercę

  A Kościół zatrudniał i zatrudnia wielu PEDOFILÓW. I to jest konkret, przemilczany także przez JP II.
  Zaś bluźnierstwo to pojęcie stworzone przez Kościół ku obronie przyjętych z góry za prawdziwe dogmatów i mitów, przeciwko tym co myślą inaczej, by móc ich zmuszać do wierzenia, a niepokornych karać, kiedyś nierzadko spaleniem na stosie. Chodziło przecież tylko o interesy i przetrwanie Kościoła. Sprawa istniena czy nieistniena Boga lub szatana (czyli Boga zła) nie miała znaczenia.

 • adalbert.13

  Oceniono 5 razy 3

  Nowak za te słowa w kaplicy pałacu Prezydenckiego sam se zliżesz tego czuba - zakład?

 • paw73

  Oceniono 2 razy 2

  @anakonda22
  Staną chordy tzw. polityków z PO i PiS aby bronic państwa pedofilnego!
  Rasizm i prostytucja w Watykanie!
  www.youtube.com/user/docarol?blend=1&ob=5#p/u/24/XfwlYLsSFCA
  Tajny dokument Watykanu z dnia 16 marca 1962 o nazwie "Crimen Solicitationis (copia dok.)" to nic innego jak instrukcje Watykanu dotyczące postępowania kleru na całym świecie w przypadkach oskarżeń księży o seksualne wykorzystywanie dzieci. Watykan nie zaprzecza wydania tych rozporządzeń twierdząc jednak, że miały one służyć, jako rozporządzenia wewnętrzne w przypadkach wykorzystywania przez księży spowiedzi, jako narzędzie do pozyskiwania odpowiednich osób do uprawiania seksu. W praktyce jednak dokument nakazywał biskupom i ich podwładnych, pod groźbą automatycznej ekskomuniki (wyklęcia z kościoła), zachowywanie absolutnej tajemnicy w przypadkach przestępstw seksualnych księży, niepowiadamianie władz cywilnych danego kraju, utrzymywanie absolutnej tajemnicy, uciszanie skandalów seksualnych, ochronę oskarżonego księdza, wymuszanie na ofiarach zachowania milczenia poprzez przysięgę na Pismo Święte, itp.
  Choć nie zgodne to z prawami niemal całego cywilizowanego świata - nie zwrócono by z pewnością uwagi na wszystkie te "wewnętrzne" rozporządzenia, gdyby nie fakt, że nie ma w nim absolutnie nic z troski o dobro dzieci, ofiar zwyrodnialców księży.
  Wprost przeciwnie, każdy, kto ośmielił się mówić o przypadkach przestępstw przeciwko dzieciom, wyklęty będzie z kościoła. Taka jest esencja tego dokumentu. Dokument ten to wypowiedzenie walki ofiarom księży pedofilów a nie ich ochrona czy walka z istniejącym problemem.

 • stachurek

  Oceniono 3 razy 1

  Nowak to typowy przedstawiciel pseudo elity gdańskiej -brońmy się przed nimi !!

 • paw73

  Oceniono 3 razy 1

  Nergal brzydzi się ćwokami jak Nowak i jemu p[podobni.
  Szczecin radny PO zdejmuje symbole religijne !
  www.youtube.com/watch?v=aNhVFWCdX2w
  Tusk o karcie praw podstawowych
  www.youtube.com/watch?v=x7bEu4DkIuU&feature=related
  Rasizm i prostytucja w Watykanie!
  www.youtube.com/user/docarol?blend=1&ob=5#p/u/24/XfwlYLsSFCA
  Klęcząca PO wszędzie
  www.rp.pl/galeria/59h706%203,1,687385.html

 • romp66

  Oceniono 9 razy 1

  Nowaka Nergal nie poprze , z prostej przyczyny on ma awersję na lizusów.
  Minister Nowak , biega po wszystkich konwentyklach religijnych bijąc czołem przed każdym księdzem, zakonnikiem na widok biskupa leży krzyżem!
  NOWAK NAJWIĘKSZY Z NAJWIĘKSZYCH LIZUSÓW W DZIEJACH POLITYKI- NOWAK CZYLI TOUDI TUSKA! NOWAK W WYWIADZIE DLA POLSKA THE TIMES " TUSK ,JEST DOTKNIĘTY PRZEZ BOGA WIELKIM GENIUSZEM"! ŻĄDAM BADAŃ PSYCHIATRYCZNYCH, DLA MINISTRA KANCELARII PREZYDENTA ORAZ SZEFA POMORSKIEJ PO SŁAWOMIRA NOWAKA -ON MA JAKIEŚ ZWIDY TO JEST NIEBEZPIECZNE!

 • dominikmdmx

  0

  @stachurek
  Jak zwykle jak ktos nie jest od nas to jest pseudo. Dlatego jak pseudo-kibice są z wami to robicie z nich normalnych kibiców ba patriotów nawet. Jestem ciekaw jak z taka elitą bawiłbys się

 • dominikmdmx

  0

  @crocodilus
  argument normalnie jak 150!
  Ja też płace abonament i wyobraź sobie wymagam by nergal tam pracował. Wymagam też zwiększenia programów o ateizmie i agnostycyzmie.

 • kbywalec1979

  0

  Kościół przez stulecia palił na stosach książki , które mu się nie podobały - razem z ich autorami. W "Braciach Karamazow" aktor pluje w ikonę. W horrorach, które puszcza TVP jest Szatan osobowy, są demony, morderstwa i gwałty - i co? Dajcie spokój z tą hipokryzją. Episkopat się zbiera żeby się naradzić, jak wypędzić Nergala z TVP - tylko się ośmieszają tym i robią mu reklamę za darmo. To po prostu muzyk a oni robią z niego Demona. To brak umiaru i skupianie się na rzeczach nieistotnych. Niedawno widziałem w TVP film, który zrównał eugenikę, in vitro, aborcję i eutanazję. I co? Moje podatki idą na takie indoktrynalne badziewia i nie mam na to wpływu.

  Na głównym Placu w moim mieście przez parę tygodni wisiały duże zdjęcia trupów zbiorowych grobów oraz poszarpanych, pokrwawionych płodów. Musiałem na nie patrzeć, kiedy tamtędy przechodziłem. A Pana Nergala mogę wyłączyć i już go nie widzę.
  Nergal to jedyny muzyk światowej klasy w całym jury tego programu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX