Wiceszef klubu SLD straci immunitet? Jest wniosek Prokuratury Generalnej

W ostatnim dniu pracy parlamentu Prokurator Generalny skierował do Sejmu wniosek o uchylenie immunitetu wiceszefowi klubu SLD - dowiedziało się Radio ZET. Prokuratorzy z Lublina chcą posłowi Zbigniewowi Matuszczakowi postawić zarzut płatnej protekcji.
- Wniosek był weryfikowany w Prokuraturze Generalnej zarówno formalnie i merytorycznie i jego skierowanie do Sejmu było możliwe dopiero dzisiaj - mówi Radiu ZET rzecznik Prokuratora Generalnego Mateusz Martyniuk.

Poseł miał za przepchnięcie pozwolenia dla jednego przedsiębiorcy przyjąć aparat fotograficzny o wartości ponad tysiąca złotych.

Zarzut - wpływy i płatna protekcja

Na nazwisko posła Zbigniewa Matuszczaka trafili agenci CBA badający korupcję wyborczą w Chełmie w 2006 roku. "Gazeta Wyborcza" z Lublina, która opisywała sprawę podała, że agenci ustalili, iż kilku mężczyzn szukało chętnych, aby za wódkę bądź gotówkę (od 10 do 50 złotych) zgodzili się głosować na kandydatką SLD Agatą Fisz. Postępowanie w tej sprawie nadal trwa. Zamieszanych w nią było kilku właścicieli chełmskich firm. Fisz niewielką przewagą głosów wygrała prezydenturę, a jesienią ub. roku wywalczyła reelekcję.

Choć CBA niczego oficjalnie nie komentuje, wiadomo, że jeszcze w ubiegłym roku skończyło prześwietlać posła i oddało sprawę lubelskim prokuratorom od przestępczości zorganizowanej i korupcji.

Prokuratura w Lublinie opierając się na materiałach CBA uznała, że można postawić Matuszczakowi zarzut powoływania się na wpływy i płatnej protekcji (grozi za to do ośmiu lat więzienia). Gdyby do tego doszło, Matuszczak byłby pierwszym posłem z Lubelszczyzny mijającej kadencji podejrzanym o przestępstwo.

Matuszczak w nadchodzących wyborach startuje z pierwszego miejsca na liście SLD w Chełmie i ma prawie pewny mandat.

Wniosek o uchylenie immunitetu parlamentarzyście przechodzi na następną kadencję Sejmu.DOSTĘP PREMIUM