Wikileaks. Gowin w 2007: Tusk musi odejść, jeśli PO przegra wybory [ZDJĘCIA]

- Jarosław Gowin powiedział, że Tusk będzie musiał zostać zastąpiony, jeśli PO przegra wybory - pisał w 2007 roku depeszy ujawnionej przez Wikileaks ambasador Victor Ashe.
O dokumencie datowanym na 10 października 2007 r. informują dziennikarze TVN 24. Czytaj całą depeszę >>>

W 2007 roku Gowin, ówczesny senator z Platformy Obywatelskiej, "jedynka" na liście PO po rezygnacji Jana Rokity ze startu w wyborach, nie wierzył, że PO może wygrać. - To ostatnia kampania Tuska - powiedział w rozmowie z Ashe.

- Gowin powiedział, że jest pesymistą ws. wyprzedzenia PiS-owskiego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, dodał też, że uważa, że niezbyt wysoko ocenia szanse swojej partii w skali kraju - relacjonował Ashe. O porażce w wyborach miały przesądzić, zdaniem Gowina, głosy mieszkańców małych miasteczek, którym spodobał się antykorupcyjny program PiS.

"Niech Rokita i Marcinkiewicz stworzą nową formację"

Senator pokładał nadzieje w Janie Rokicie. - Oczekuje, że Rokita, wraz z byłym premierem Kazimierzem Marcinkiewiczem, po wyborach stworzy nową formację, której celem będą wybory prezydenckie w 2010 roku. Gowin początkowo zaprzeczył, że mógłby się przyłączyć do tego ruchu. Wyjaśnił, że jest członkiem PO zaledwie od dwóch tygodni (wcześniej startował jako niezależny kandydat z listy PO), i że chce wpływać na partię od wewnątrz, a nie "ruszać do odwrotu". Po naleganiach Gowin przyznał, że w przypadku porażki PO, będzie chciał przyłączyć się do Rokity - napisał Ashe.

- Rosnący brak zaufania pomiędzy konserwatywnym a liberalnym skrzydłem PO osiągnie punkt krytyczny, jeśli PO przegra wybory i stanie przed kwestią prowadzenia rozmów koalicyjnych z PiS. Co więcej, wsparcie dla przywództwa Tuska jest słabe w odłamie konserwatywnym PO, a porażka w wyborach wywoła w jej szeregach prawdziwą walkę o przejęcie władzy - podsumował rozmowę z Gowinem amerykański dyplomata.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (8)
Wikileaks. Gowin w 2007: Tusk musi odejść, jeśli PO przegra wybory [ZDJĘCIA]
Zaloguj się
 • martin933

  Oceniono 6 razy 6

  No nikt nie zakwestionował wiarygodność Wikileaks. Może faktycznie Pan Gowin się nie czuje dobrze w PO, mnie osobiście też tam nie pasuje. Może przejdzie do Swojego naturalnego środowiska jakim jest PiS i na pewno będzie mile przyjęty i przez tydzień będzie na czołówkach mediów. PO to przetrwa i jednocześnie się oczyści od tego konserwatywnego skrzydła i tak na nie, tego typu ludzie nie glosują. PiS na tym zarobi tyle, co PO na przejściu naprz. Borusewicza ….. to znaczy nic!

 • passtorian

  Oceniono 5 razy 5

  I jak tu nie widziec pozytywnego celu istnienia Wikileaks? Za duzo lotrowstwa, knowan, lajdactw planowanych za zamknietymi drzwiami przez tych "reprezentantow" spoleczenstwa.

 • adalbert.13

  Oceniono 5 razy 5

  no trochę bez sensu publikować to po zamknięciu list, chyba że o kolejna ustawka pod publikę typu :
  patrzcie państwo z jakimi problemami musimy się zmagać, nie tylko PSL ma swojego kłopotka

 • dyktator_bolandy

  Oceniono 5 razy 5

  Gowin ma rozsądne poglądy gospodarcze, ale jest ślepy na jedno oko: nie widzi łajdactw kleru.

 • thezydor

  Oceniono 4 razy 4

  Skoro Tusk tak "trzyma za mordę" Schetynę to niech teraz rozprawi się porządnie z Gowinem ... niech chociaż tyle dla mnie jako byłego wyborcy PO zrobi, bo na nic innego co by mi się podobało to go już nie stać po tym co zobaczyłem przez te 4 lata...

 • mothra.to.ja

  Oceniono 3 razy 3

  Gowin - patrzysz i myślisz, że to chyba niegłupi facet, a tu taka siurpryza!

 • wieslaw.5

  Oceniono 3 razy 3

  FARBOWANY LIS ALBO 5 KOLUMNA PIS !!!!!

 • kap_jeden

  Oceniono 5 razy 1

  .. i dlatego glos oddany na PO w Krakowie jest glosem za konserwa. otwierasz konserwe a w srodku albo Rokita albo Dziwisz.

  niestety....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX