Promocja książki Kaczyńskiego? "Politykowi nie przystoi..."

Billboardy z wizerunkiem Jarosława Kaczyńskiego będą promowały nową książkę prezesa PiS. Wcześniej billboardy 'informacyjne' promowały też inne partie zamierzające wystawić kandydatów do Sejmu. Czy ten rodzaj reklamy można uznać za element kampanii wyborczej?
- Billboardy promujące książkę prezesa PiS są finansowane przez jej wydawcę, lubelską firmę Akapit - mówił wczoraj Adam Hofman, rzecznik Prawa i Sprawiedliwości. Pojawiły się jednak wątpliwości, czy nie jest to co najmniej omijanie prawa wyborczego - same plakaty z szefem PiS mają zawisnąć w całym kraju.

"Cwaniactwo...'''

- To pomysł na omijanie spodziewanego jeszcze niedawno wprowadzenia zakazu reklam wyborczych - mówi reporterowi TOK FM dr Norbert Maliszewski z Uniwersytetu Warszawskiego. Całkowity zakaz spotów telewizyjnych i radiowych postulowała Platforma Obywatelska, jednak Trybunał Konstytucyjny uznał je za sprzeczne z ustawą zasadniczą. - Gdyby ten zakaz reklam jednak zaczął obowiązywać, to pewnie oglądalibyśmy reklamy nie partii, lecz książki. Być może też sam film byłby gdzieś emitowany.

Maliszewski ocenia tego typu zagrania w kampanii jednoznacznie: - Takie rzeczy nie przystoją politykom - uważa. - Nie przystoi mówienie, że jest się np. prawem i sprawiedliwością, a potem w cwaniacki sposób omija się samo prawo - podkreśla.

Inna metoda?

Zresztą to nie pierwszy raz, gdy kandydaci startujący w wyborach starają się zaistnieć w świadomości wyborców, pomimo obostrzeń prawa wyborczego. Podobnie, jak dzisiaj prezes PiS, uczynił w kampanii z 2005 roku Janusz Palikot - jego wydawnictwo tuż przed wyborami wydało książkę Donalda Tuska "Solidarność i duma". Kampania promocyjna wydawnictwa też zresztą była kampanią billboardową. - Tyle, że nie można potem się tym usprawiedliwiać, mówiąc, że jak ktoś inny oszukał, to ja też mogę - przestrzega dr Maliszewski.

Nie trzeba sięgać też tak dawno w przeszłość, żeby przekonać się, że kandydaci do Sejmu przypominają sobie o kontakcie z wyborcą blisko wyborów i nie pozwolą, żeby jakieś zagmatwane przepisy im w tym kontakcie przeszkodziły. I tak na przykład Andrzej Celiński, kandydat na senatora, przypominał nie tak dawno mieszkańcom Warszawy (ale jeszcze przed kampanią wyborczą) o wyborach z 4 czerwca 1989 roku. Celiński spoglądał na mieszkańców stolicy oczywiście z billboardów.

Podobne "kampanie informacyjne" przeprowadziły też partie ubiegające się o mandaty w tych wyborach - SLD, PiS i PO. "Polska w budowie", "Premier Jarosław Kaczyński. Czas na odważne decyzje" - takimi hasłami Platforma Obywatelska i Prawo i Sprawiedliwość "informowały" o swoich działaniach.Grzegorz Napieralski "informował" spoglądając z plakatów razem z Katarzyną Piekarską, Markiem Wikińskim i Elżbietą Strecker-Dembińską.

Pomoc i nauka

Przed kampanią w trosce o wiedzę wyborców film w internecie umieścił Marek Borowski. Przypomniał w nim, jak głosuje się po zmianie ordynacji do Senatu, w okręgach jednomandatowych. Były marszałek Sejmu kandyduje - oczywiście - do Senatu. - Dla przykładu powiem, że okręg, w którym ja kandyduję, to okręg składający się z pięciu dzielnic Warszawy. Kandyduję z tego okręgu, w którym miałem honor się urodzić - mówi instruując widzów.Zbigniew Romaszewski z kolei, senator Prawa i Sprawiedliwości, postanowił się szczerze rozliczyć ze swojej kadencji. Rozesłał w tym celu warszawiakom sprawozdanie ze swoich prac. W "Sprawozdaniu senatora Zbigniewa Romaszewskiego" oprócz jego dokonań z minionej kadencji, znalazły się też: życiorys i osiągnięcia Romaszewskiego w polityce z ostatnich 20 lat. Tylko mieszkańcy Warszawy mogli dowiedzieć się, czego dokonał senator, ubiegający się o reelekcję z... Warszawy.

Także podczas każdych wyborów wraca problem naczep zajmujących miejsca parkingowe, na których umieszczone są billboardy wyborcze.

Czy doczekamy końca tego rodzaju sztuczek wyborczych? - Nie ma granicy marketingu - studzi dr Maliszewski.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (36)
Promocja książki Kaczyńskiego? "Politykowi nie przystoi..."
Zaloguj się
 • dr54

  Oceniono 8 razy 6

  Klamca i cwaniak to najlepsze epitety pasujace jak ulal do tego chorego na wladze bezwzgledna zakompleksionego czlowieczka !

 • adalbert.13

  Oceniono 8 razy 6

  @machalina.pl
  módl się kobieto, zaprawdę bowiem powiedziane jest, że każda moherówa będzie i ze 30 razy musiała dać kibolowi pod rząd i rządy kaczyńskiego nie będą traktowały tego jako nierząd. Bowiem czymże jest
  lżenie państwa Polskiego przez funkcjonariuszy kościoła katolickie przy utracie dziewictwa moralnego twego. Temu człowiekowi można zarzucić wszystko a najgorsze, że po nim to jak nie przymierzając po kaczce. Skup się i spróbuj zrozumieć ten tekst :
  www.polityka.pl/wybory2011/1519032,2,jaroslaw-kaczynski-i-jego-cud-tworzenia-niezadowolonych.read

 • kuchel

  Oceniono 8 razy 6

  Te ksiazke tez pisal na prochach.

 • neumarkt

  Oceniono 9 razy 5

  Trzeb by mieć do tego stopnia "nie pokolei" aby głosować na tego opata zwariowanego monasteru! Jareczek już finiszuje, daje taki koncert braku kompetencji, głupoty, naiwności... temu panu wydaje się, że jest nadal w krótkich majtkach, mimo ,że bez ząbków, i śni kolejną przygodę, rabuje księżyc!
  Teraz, na dodatek porywa się na rabunek Polski zmierzającej z trudem do lepszych czasów! Z Jarkiem możemy tylko zajechać do pisowskiego INFERNA! Tam dla naiwnych Polaków, Tadzio Rydzyk i purpurat Michalik szykują w piekiełku wrzącą smołę i brzozowe rózgi! Pewnie z tej smoleńskiej !

 • dumpty

  Oceniono 9 razy 5

  @machalina.pl - jak wiesz to wszystko z Radia Maryja - TO MUSI BYĆ PRAWDA! Ohydne epitety pod kierunkiem Prezesa są na tym portalu niestety nagminne.Po przełamaniu w sondażach i wygranych wyborach bluźniercy i potwarcy zostaną BEZLITOŚNIE rozliczeni! Starsze panie i wszyscy Polacy Katolicy - alleluja i do przodu!
  Prezes i Ojciec Dyrektor pokażą jak wymierzać sprawiedliwość mamy!

 • kula5211

  Oceniono 5 razy 3

  Właśnie kochani rodacy Prezio poskazuje gdzie on ma Prawo oraz Sprawiedliwość

 • duokwak

  Oceniono 3 razy 3

  @nodens_pn
  Popraw szczękę,sprawdź pampersa,paciorek i spać,a nie błyszczysz jak chrząstka w salcesonie.
  Nie pasuje ci to forum to wio do Frondy.

 • swawolny_dyzio

  Oceniono 7 razy 3

  Prawie i sprawiedliwi po raz kolejny drwią sobie z prawa. Po trupach do celu!

 • nocri

  Oceniono 3 razy 3

  Czy historia Jarka jest ciekawa ? Gośki chyba ciekawsza :D

  nocri.blox.pl/2011/09/Lider-gdzie.html

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX