Co robi poseł? Sąd: to tajne/poufne

PRZEGLĄD PRASY. Jeśli parlamentarzysta sobie nie życzy, obywatel nie dowie się , w jakich godzinach pracuje jego biuro poselskie - wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie. O sprawie pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
Jeden z posłów, nie ujawniony z nazwiska, odmówił organizacji pozarządowej udzielenia informacji na temat pracy swojego biura poselskiego. Stowarzyszenie pytało się między innymi o przystosowanie biura do przyjmowania niepełnosprawnych, kiedy urzęduje, ilu interesantów przyjmuje.

Sąd orzekł, że poseł mógł tak zrobić, bo nie jest podmiotem zobowiązanym do udzielania informacji publicznej. Zdaniem ekspertów, ten wyrok wpisuje się w postępującą kulturę tajności i jest częścią polityki informacyjnej państwa. Gazeta przypomina o ostatnio znowelizowanej i podpisanej przez prezydenta ustawie o dostępie do informacji publicznej, która była krytykowana przez ekspertów.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (5)
Co robi poseł? Sąd: to tajne/poufne
Zaloguj się
 • tegepe

  Oceniono 6 razy 6

  Panie i Panowie dziennikarze: Do dzieła! Ustalcie nazwisko tego posła, żeby wyborcy właściwie zareagowali 9 października!

 • adalbert.13

  Oceniono 5 razy 5

  Aparat państwowy dokonuje karkołomnych fikołków celem kompromitacji się, no bo od kiedy maksymalizacja
  wysiłków w celu lepszego dymania wyborcy przez posłów ma być opatrzona klauzulą tajne.
  "Sąd orzekł, że poseł mógł tak zrobić, bo nie jest podmiotem zobowiązanym do udzielania informacji publicznej."- zdanie perełka, świadczące o upadku kultury prawnej.
  A`propos kultury, co z delfinem Dubienieckim, wrzesień się kończy. Też nałożono klauzule tajne/poufne?

 • hanishl

  Oceniono 4 razy 4

  Co robi poseł? Sąd: to tajne/poufne
  Jakie tajne ? wszyscy przecież wiedzą że nic nie robi .

 • duokwak

  Oceniono 3 razy 3

  Przegnać senat i ograniczyć liczbę nierobów w sejmie do 100.To zrobiłoby by wrażenie na nierobach i może wzięli by się do pracy.

 • bejano2011

  0

  Utajnianie wszelkich spraw w państwie jest także niebezpieczne dla rządu. Im więcej tajemnic tym więcej różnego rodzaju podejrzeń od strony społeczeństwa, przecieków do mediów i afer, gdy coś się ujawni.
  Na pewno wzrośnie niezadowolenie społeczne, gdy się okaże, że rząd coś ukrywa. Polska to nieduży kraj i informacja nawet o niewielkiej aferce dostaje się do najdalszych rejonów. Taki rząd przez taką politykę zatajania straci zaufanie w narodzie i długo się nie utrzyma. Taka polityka to wbrew pozorom woda na młyn dla dziennikarzy, gdyż będą mieli o czym pisać. No chyba że rząd odtworzy UKPPiW (urząd kontroli prasy, publikacji i widowisk) (najlepiej na Mysiej).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX