Pawlak podpisał umowę z Rosją, ale utajniono... instrukcje

Przed rokiem wicepremier Waldemar Pawlak podpisał nową umowę gazową z Rosją, ale znalazł sposób, by ciągle utajniać instrukcje, na podstawie których negocjował tę umowę - pisze ?Gazeta Wyborcza? i przypomina, że w niedzielę prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o dostępie do informacji publicznej - wbrew protestom organizacji pozarządowych i wielu liderów demokratycznej opozycji, w tym Lecha Wałęsy.
Już teraz rząd nadużywa on prawa do utajniania. Przykład: zataja instrukcje negocjacyjne w sprawie gazu, choć umowa międzyrządowa jest już dawno podpisana i jest jawna. Umowę z Rosją podpisał wicepremier minister gospodarki Waldemar Pawlak 29 października zeszłego roku.

Tajemnica służbowa

- Kancelaria premiera, do której zwróciłem się o udostępnienie tekstów instrukcji zatwierdzanych przez premiera, skierował ten wniosek do Ministerstwa Gospodarki - jako autora instrukcji. Ale biuro prasowe resortu gospodarki poinformowało mnie, że te instrukcje jako tajemnica służbowa są ''zastrzeżone''. Taka klauzula według ustawy o ochronie informacji niejawnych obowiązuje przez dwa lata. Czyli dwie instrukcje negocjacyjne z 2009 r. powinny być już jawne. Dlaczego są nadal ''zastrzeżone''? - zastanawia się Andrzej Kublik.

Więcej na ten temat w "Gazecie Wyborczej"

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM