Pawlak: Polityka PiS rozbudza lęki, wykopuje stare uprzedzenia

Prezes PSL-u pyta, gdzie Kaczyński - który chce być premierem polskiej wsi - chce sprzedawać polską żywność. Bo jeśli dojdzie do ochłodzenia relacji z Rosją i Niemcami, to ucierpią na tym nasi rolnicy. Według Pawlaka ?polityka PiS-u rozbudza lęki, wykopuje stare uprzedzenia?. Wicepremier przyznał też, że nie może zapomnieć prezesowi chwalenia Hofmana, po słynnej wypowiedzi nt. PSL-u.
Wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak z charakterystyczną dla siebie powściągliwością komentuje ostatnie wyborcze wizyty Jarosława Kaczyńskiego na wsi. Reakcją na deklarację, że prezes PiS-u chce być premierem polskiej wsi były pytania do Kaczyńskiego.

- Czy jest gotów zrezygnować z tego pomysłu, który kiedyś wygłaszał, że będzie przesuwał wparcie z rolnictwa na europejską armię? Czy przeprosi się z Rosją? Gdzie on chce sprzedawać naszą produkcję? Na 10 mld zł naszej nadwyżki w handlu żywności 2,5 mld przypada na Rosję, a 2,5 mld na Niemcy. To jest pytanie o pragmatyczność polityki PiS, która rozbudza lęki, stereotypy, wykopuje stare uprzedzenia. Taka polityka jest bardzo niebezpieczna - mówił W. Pawlak w Poranku Radia TOK FM.Prezes PSL-u nie kryje, że ciężko jest mu zapomnieć o reakcji Kaczyńskiego na słynną wypowiedź rzecznika PiS-u o "chłopach, którzy wyjechali ze wsi i zdziczeli".

- Czekałem z ciekawością na wypowiedź prezesa po słowach Hofmana. I byłem rozczarowany - przyznał Pawlak. Bo to, że prezes pochwalił Hofmana świadczy o pogardzie dla wsi. - To trochę jak ze Ślązakami. Najpierw upokorzyć, narzucać różnych obelg, a potem przymilać się i mówić, że będzie robił dobre rzeczy - ocenił wicepremier i minister gospodarki.

Premier w Tuskobusie. A w-ce premier rozmawia z ludźmi w pociągu

Waldemar Pawlak wystawia dobrą ocenę koalicji PO-PSL. Choć nie kryje, że łatwo nie było. I to ludowcy przez całą kadencję byli siłą prospołeczną - w opozycji do liberalnej PO.

Dlatego szef PSL-u z dystansem patrzy na wielką podróż autobusową premiera. - Pan premier w ostatnich tygodniach poczuł sprawy społeczne. Natomiast w czasie całej kadencji nie było tak bardzo prospołecznie. Musieliśmy toczyć ciężkie boje np. przy dyskusji o podwyżce podatku VAT i tłumaczyć, że VAT na żywność należy obniżyć a nie podwyższyć - przypomniał gość TOK FM.

Waldemar Pawlak nie musi jeździć po Polsce autobusem, żeby rozmawiać z ludźmi. Bo - jak podkreślał - przez całą kadencję dojeżdża do pracy pociągiem. - Mam codziennie takie konsultacje społeczne - mówił. A jak ocenia samą kolej? - Działa różnie. Moim zdaniem to nie tyle problem samych osób, co tego że stworzone z różnych jednostek ministerstwo infrastruktury do tej pory nie zostało uporządkowane - ocenił. I dodał, że reforma resortu infrastruktury to jedno z zadań na następną kadencję.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (31)
Pawlak: Polityka PiS rozbudza lęki, wykopuje stare uprzedzenia
Zaloguj się
 • swawolny_dyzio

  Oceniono 6 razy 6

  Kaczyński będzie wysyłał żywność do Gabonu w zamian za orzeszki

 • konuspremier

  Oceniono 6 razy 6

  "Raz chory niedźwiedź pierdział, budząc miłosierdzie
  A suseł mu oklaski bił po każdym pierdzie.
  Czy ten suseł zwariował? - spytał dzięcioł śledzia.
  Nie - śledź odparł - to rzecznik prasowy niedźwiedzia"

  Andrzej Waligórski

 • tuad27

  Oceniono 5 razy 5

  Czyżby chłop żywemu nie przepuści i nie będzie koalicji PSL-PIS. To chyba oznacza nowe wybory , bo nikt nie chce wejść w koalicję z PIS. Głosowanie na PIS to zmarnowany głos!

 • rasta-mw

  Oceniono 7 razy 5

  Choć z PSLem mi nie po drodze to jednak muszę przyznać rację Pawlakowi, połowa naszego eksportu rolnego idzie do Rosji i Niemiec, konflikt z tymi krajami oznacza niewyobrażalne zubożenie polskiej wsi. To nam chce zafundować Kaczyński. Tylko skończony idiota może na niego głosować.

 • zmij666

  Oceniono 3 razy 3

  Nie no ok, wyslalem zgloszenie usuniecia ostatniego mojego posta - jak ktos ma isc i zamiast na psl zaglosowac na pis to juz lepsze psl.

 • jan-kk

  Oceniono 5 razy 3

  obudzili sie zeby zawalczyć o swoją wieś, zawsze szanowałem PSL ze względu na tradycje ale trudno im obecnie wybaczyć jakąś koszmarną pasywność polityczną - cały czas te same twarze mało inicjatyw trudno sie potem dziwić że prezes chce im zajebac elektorat

 • mirarob

  Oceniono 2 razy 2

  prezes JK da radę, wszak zna się facet na wszystkim i to w dodatku najlepiej.. A tyle go wszędzie, chyba zapomniał, że nadmiar szkodzi

 • epupecki

  Oceniono 4 razy 2

  A jeśli przepraszając podaruje premierowanie?

 • jedrek490

  Oceniono 4 razy 2

  Kargul! Ty zapomnisz wszystko jak tylko dostaniesz propozycję miejsca w żłobie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX