Wybory 2011. Kaczyński: Licencje prawnicze będą hołdem dla Gosiewskiego

- Chcemy stworzyć zawód prawnika licencjonowanego. To obniży koszt usług prawniczych - mówił Kaczyński w Kielcach. Wspominał też Przemysława Gosiewskiego i zmiany w egzaminach na aplikacje prawnicze, jakie wprowadził.
- Jedną z przeszkód w zdobyciu pracy przez młodych jest niebywała korporacjonizacja zawodów w Polsce. Jest

370 lub 380 zawodów reglamentowanych, które tworzą korporacje. To prowadzi do dwóch zjawisk. Po pierwsze, te zawody się zamykają. Drugie zjawisko jest związane z ocena pracy w tych zawodach. Korporacje mają z reguły możliwość oceny własnych członków. Te oceny są często łagodzone przez różnego rodzaju lojalności. Skutki tego ponoszą obywatele - mówił prezes PiS.

Dzięki Gosiewskiemu więcej osób dostaje się na aplikacje

- W polskim prawie obowiązuje zespół przepisów określanych jako "lex Gosiewski". Te przepisy umożliwiły rozszerzenie dostępu do tradycyjnych zawodów prawniczych. Na aplikacjach adwokackiej, radcowskiej, sędziowskiej i prokuratorskiej było 1500 osób, teraz jest 5 tysięcy- podkreślał Kaczyński.

- Ale my chcielibyśmy, i chciał też Gosiewski, pójść jeszcze dalej. Chcieliśmy stworzyć zawód prawnika licencjonowanego, który otworzyłby drogę do pracy prawniczej bardzo wielu ludziom - zapowiedział szef PiS.

Licencje dla prawników przysłużą się demokracji

- To ma służyć nie tylko młodym prawnikom, ale i demokracji. Tańsze usługi prawne są dobre dla wszystkich, którzy mają styczność z sądami i muszą płacić. Bariera finansowa ogranicza prawa obywatelskie. Poważna część listów, jaka do mnie dociera to listy z prośbami o pomoc prawną. PiS udziela takiej pomocy, mistrzem tu był właśnie Przemysław Gosiewski, ale to nie wystarczy. Trzeba zapewnić tańsze usługi - tłumaczył Kaczyński.

- Musimy wykorzystywać potencjał, który został zgromadzony w ciągu 20 lat. Kiedyś byliśmy na ostatnim miejscu w Europie jeżeli chodzi o kształcenie na poziomie wyższym, dziś jesteśmy, razem z Czechami, na pierwszym. I to powinno być wykorzystane Ci ludzie pchną Polskę do przodu. To będzie nasz hołd oddany Gosiewskiemu - zakończył.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (14)
Wybory 2011. Kaczyński: Licencje prawnicze będą hołdem dla Gosiewskiego
Zaloguj się
 • arvelli_net

  Oceniono 9 razy 7

  ... ta, już pomnik we Włoszczowej nie wystarcza... trzeba hołdu!... proponuję prezesikowi, nim otworzy gębę, najpierwej strzelić się z liścia w ten kapuściany, pełen głąbów, ŁEB!!!!

 • czarna.beata

  Oceniono 8 razy 6

  ...ciebie to juz ponosi Kaczyński...

 • neumarkt

  Oceniono 8 razy 6

  Fajnie będzie jak prawnicy będą mieli za swojego patrona śp. nieudacznika!

 • adalbert.13

  Oceniono 8 razy 6

  Proszę, znowu występujemy przeciw prawnikom a taka nieszczęsna NRA tak zręcznie szła na rękę kaczence
  odsuwając sędziego chcącego wysłać rzeczonego na badania. Bynajmniej nie do pediatry.
  A jak tam zięć stryjeczny delfin z nadania własnego Marcin D.?
  Jakoś umilkło o lżeniu gryzipiórów, a tu już koniec września. Jesień, jak chce poeta, nima na to rady...

 • willemberg

  Oceniono 6 razy 4

  370 lub 380 zawodów reglamentowanych, które tworzą korporacje. Kaczyński jak zwykle ma słaby kontakt z rzeczywistością. Zawody reglamentowane, regulowane, korporacje, samorządy itp. Co mają ze sobą wspólnego? To dla niego wszystko jedno. Liczy się efekt. 370 czy 380 zawodów. To tylko liczby.

 • hanishl

  Oceniono 6 razy 4

  Jajcarze !

 • gucio-2

  Oceniono 5 razy 3

  a lepiej niech sie PIS-dzielce zloza a na dzieci Gosiewskiego ktore prosto i po katolicku zostawil i poszedl za inna dupa, ciekawe czy mu biskup poblogoslawil ostrego rzniecia

 • andre951

  Oceniono 5 razy 3

  On to się zna na wszystkim - reszta, oprócz gosiewskiego i kompanii - to wg niego głąby. A jego recepty na państwo - Gomółka i Stalin + Castro razem wzięci to przy nim pikuś. A sio, maro niemiła, nieczysta w formie liszaja na doopie III RP.

 • dr54

  Oceniono 4 razy 2

  Pis proponuje nam panstwo absurdow !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX