Cimoszewicz: SLD cienko przędzie. Jeśli nie Napieralski, to nie wiem, kto inny

Lewica zradykalizowała się, nie rozmawia z ludźmi i nie umiała zadbać o powrót starych wyborców, którzy odeszli do PO. Stąd niskie sondaże. Wybitnych kandydatów na liderów nie ma - mówi w wywiadzie dla RMF FM Włodzimierz Cimoszewicz. - Jeżeli nie Napieralski, to nie mam pojęcia, kto inny - dodaje.
- Kalisz budzi sympatię, ale nie wiem, czy ma wystarczająco dużo energii. Leszek Miller? Nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki - mówi w Przesłuchaniu RMF FM Włodzimierz Cimoszewicz. Na pytanie, czy po wyborach mogłaby wrócić stara drużyna: Leszek Miller, Aleksander Kwaśniewski i on sam, odpowiada, że "nie ma powrotów do takich scenariuszy". - Chociaż może to zabrzmi nieskromnie, ale wydaje mi się, że nadal mamy więcej do powiedzenia niż nasi młodzi następcy - dodaje Cimoszewicz. I nie oszczędza własnej partii. - Wyborczy wynik SLD na poziomie 6 do 10 proc., to bardzo poważny problem. Mam nadzieje że tym razem po wyborach lewica zastanowi się i wyciągnie wnioski. Rzeczywistość nie znosi próżni. W kraju jest duża grupa ludzi o poglądach centrolewicowych, niestety dziś zagospodarowuje ich kto inny - stwierdza.

Cimoszewicz liderem? Interesuje mnie co innego

Na pytanie, czy on sam widzi siebie w roli jednego z liderów, były premier i szef MSZ odpowiada, że "nigdy nie był zainteresowany tego typu rolą partyjną i zupełnie co innego go w tej chwili interesuje".

- Bardziej mnie martwi nawet nie ta kondycja przedwyborcza lewicy, tylko to, że my i wy - politycy i dziennikarze w Polsce - w ogóle nie próbujemy nawet niestety wybiegać myślą do przodu i zastanawiać się nad tym, co będzie z Polską, Europą i światem za 20 lat. Będzie niedobrze z naszego punktu widzenia, ale w ogóle o tym nie mówimy - mówi w rozmowie z RMF FM Cimoszewicz. " Mnie zawsze było najbliżej do własnych poglądów"

- Mnie zawsze było najbliżej do własnych poglądów i trzymam się tego konsekwentnie - odpowiada były premier na pytanie, czy nie angażuje się w bieżącą politykę, bo dziś bliżej mu do PO. - Czasami jest mi bliżej do PO, czasami, gdyby ktoś sprawdził głosowania w Senacie, głosowałem z PiS-em. Z niesmakiem, ale tak było, jeżeli uważałem, że racja jest po tej stronie - przypomina. I wskazuje na - jego zdaniem - błąd Platformy w kampanii: oparcie jej na emocjach. - Widzę mało merytorycznego sporu i działanie oparte na straszeniu. Błąd polega na tym, że w tej dziedzinie PO i PiS mają równe szanse - konstatuje Cimoszewicz. I podkreśla, że to prezydent Komorowski, a nie Donald Tusk ma rację w kwestii interpretacji konstytucji - to prezydent wyznaczy osobę, której powierzy misję tworzenia rządu. Zarzeka się, że o nazwiskach rozmawiać na razie nie będzie. - Możliwe są różne rozwiązania, np. tzw. rząd techniczny - dodaje.

"Polska nie ma pomysłu na kwestię białoruską".

Cimoszewicz mówi też o polskiej polityce zagranicznej. - Europa nie radzi sobie z Białorusią - mówi o szczycie Partnerstwa Wschodniego. Według byłego premiera Polska nie ma pomysłu na to, jak rozwiązać sprawę Białorusi. - Możliwości jednak są. Europa może inwestować w stypendia i staże zawodowe, w ten sposób nie straci kontaktu z tym społeczeństwem - dodaje.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (1)
Cimoszewicz: SLD cienko przędzie. Jeśli nie Napieralski, to nie wiem, kto inny
Zaloguj się
  • zxc951

    Oceniono 1 raz 1

    "Jeżeli nie Napieralski, to nie mam pojęcia, kto inny" W takim razie SLD powinno już dawno zrezygnować, ponieważ moim zdaniem od Napieralskiego lepsza byłaby nawet babcia klozetowa. Na 100% miała by w sobie więcej naturalności i wigoru. A propos babć, czy widzieliście ten spot SLD z panem N. siedzącym na jednej ławeczce w parku ze starszą panią i komputerowo zmodyfikowanym głosem opowiadającym co on to da emerytom? Myślałam, że on się nie może już bardziej zbłaźnić, jednak ta reklamówka dowiodła mi jak bardzo się myliłam. Nie wiem na co liczy ta partia, z tak irytującym i żałosnym liderem daleko nie zajdzie. I nic dziwnego, że Palikot prześciga ją w sondażach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX