Kto się boi Kaczyńskiego? Jak Platforma straszy PiS-em

- Nie straszymy PiS-em - zarzekał się premier Donald Tusk po publikacji ostatniego, bardzo ostrego spotu wyborczego PO. Na filmie widać rozwścieczonych "obrońców krzyża" i brutalne akcje kiboli. Prawo i Sprawiedliwość uważa, że kojarzenie PiS z zamieszkami na stadionach to "bezczelne nadużycie". Czy PO rzeczywiście straszy PiS-em?
"Oni pójdą na wybory. A Ty?" - pyta Platforma, pokazując wyborcom sceny agresji "obrońców krzyża" wobec młodych ludzi i strażników miejskich podczas manifestacji na Krakowskim Przedmieściu i bijatyki kiboli na stadionach.

"Obrońcy krzyża" wspierali PiS i Jarosława Kaczyńskiego, ostatnio na wsparcie tej partii mogli liczyć kibice piłkarscy, po tym, jak administracja Tuska zaczęła ścigać ich za przestępstwa.

Tusk: Rządy PiS to rządy negatywnych emocji

Komentując spot premier Tusk kolejny już raz w tej kampanii przeciwstawił sobie perspektywę rządów partii Kaczyńskiego jako czasu negatywnych emocji i sytuacji, jaką według niego gwarantują ponowne rządy PO: spokoju, ładu i bezpieczeństwa.

- PO daje gwarancje stabilnego, odpowiedzialnego rządzenia. (...) - chwalił swoje rządy Tusk. Wtórował mu w TOK FM Andrzej Halicki: - To nie kwestia strachu, a świadomości. Wiemy, jak wygląda współpraca PO i PSL, jesteśmy jak sprawdzone dobre małżeństwo - przewidywalni - mówił.

PiS straszy Palikotem. PO: "Palikot przy Kaczyńskim to pikuś"

Kontrowersyjny wyborczy spot wywołał ostrą reakcję Jarosława Kaczyńskiego. Szef PiS skomentował straszenie kibolami i obrońcami krzyża jako "zwykłe nadużycie i to wyjątkowo wręcz bezczelne".

Sam z kolei ostrzegał, że ponowne rządy Tuska oznaczają koalicję z Januszem Palikotem. - Janusz Palikot to jest "pikuś", jeśli chodzi o zagrożenie w porównaniu do Jarosława Kaczyńskiego - ripostował Tusk.

Sikorski straszy PiSem: Wygrana Kaczyńskiego to konflikt z Niemcami i Rosją

Premier nie był jedynym politykiem PO, który w swoich wypowiedział ukazywał ewentualne rządy PiS jako czas niepokoju i destabilizacji. Sugestywnie straszył PiS-em także wiceszef partii minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. W wywiadzie dla "Gazety Wyborczej stwierdził m.in., że "Jeśli PiS wygra, to będzie rządził. Będą rządzić ludzie, którzy uważali, że w Smoleńsku był zamach, którzy przez ostatni rok mówili o bombach helowych i próżniowych, sztucznej mgle. Ludzie, których receptą na kryzys było odkręcenie kurków z pustymi pieniędzmi. Ludzie, którzy uczynili z nas pośmiewisko Europy".

Gdyby Kaczyński wygrał, to - zdaniem Sikorskiego - znów doprowadziłby do ostrego konfliktu z Niemcami i Rosją: - Będzie walczył o odblokowanie gazoportu, który nie jest zablokowany. Przy takim premierze wojenka z Rosją byłaby gwarantowana. Więc znowu mielibyśmy zabójczy dla nas konflikt na dwa fronty. (...) Ale dla prezesa Kaczyńskiego liczy się to, że umocni swój żelazny elektorat, podsyci rozmaite lęki, wskaże wroga: prawdziwego albo wyimaginowanego. - Po jego rządach cała Polska wyglądałaby tak jak twarz Adamka - podkreślał Sikorski.

- Partie tracą nerwy i próbują skorzystać z wszelkich sposobów, żeby zmobilizować wyborców na swoją korzyść, bo do końca nie wiadomo, kto wygra. Sondaże się rozjeżdżają, a elektorat wydaje się rozchwiany i do ostatniej chwili niezdecydowany - komentował Marcin Wojciechowski z "Gazety Wyborczej".

Kaczyński straszy Niemcami, Niemcy straszą Kaczyńskim...

Platforma i jej lider błyskawicznie wykorzystali też książkę i wywiad prezesa PiS dla "Newsweeka". W książce "Polska naszych marzeń" Jarosław Kaczyński napisał: "Nie sądzę, żeby kanclerstwo Angeli Merkel było wynikiem czystego zbiegu okoliczności, nie będę jednak tego przeświadczenia rozwijał, zostawiam to politologom i historykom".

Pytany przez dziennikarzy Newsweeka o to, kto zrobił Merkel kanclerzem, Kaczyński odpowiedział: "Ona wie, co ja chcę przez to powiedzieć. Tyle wystarczy". Dziennikarze "Newsweeka" dopytywali: - Stasi, bezpieka z byłej NRD, chyba jej na czele rządu zjednoczonych Niemiec nie postawiła?" - Zostawmy tę sprawę - odparł Kaczyński.

W ostatnich dniach szef Prawa i Sprawiedliwości zapytał też dziennikarza TVN, "z jakiej jest redakcji: polskiej czy niemieckiej". W swojej książce pisał też o "częściowo kupionych polskich elitach", m.in. Władysławie Bartoszewskim, Jerzym Kosińskim, Oldze Tokarczuk czy Andrzeju Stasiuku, którzy "stali się zakładnikami swojego sukcesu rynkowego w Niemczech".

...a PO podchwytuje przekaz i znów straszy

- Jest różnica między mocnym, stabilnym rządem, a rządami ludzi agresywnych, którzy chcą być mocni, ale są skonfliktowani z całym światem - zareagował natychmiast premier Tusk.

Znów ostro wypowiedział się Sikorski. Już dziś, pytany o aferę z insynuacjami dot. kanclerz Merkel, Jarosław Kaczyński tłumaczył, że "nic takiego w życiu nie sugerował".

Do końca kampanii wyborczej zostały niecałe dwa dni. Trwa wyścig, kto kogo bardziej wystraszy.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (7)
Kto się boi Kaczyńskiego? Jak Platforma straszy PiS-em
Zaloguj się
 • adalbert.13

  Oceniono 3 razy 3

  w tym spocie jest zapis rzeczywistości a co gorsza zapowiedź tego jak będziemy o chleb walczyć między sobą
  kiedy kchaczenko zostanie ober kaczką

 • gibenrath

  Oceniono 2 razy 2

  Platforma za mało straszy PiS, ludzie patrzą na sondaże i zapominają, że PiS jest niedoszacowany i może naprawdę wygrać te wybory... Wtedy dopiero ludzie docenią rządy PO

 • neumarkt

  Oceniono 2 razy 2

  Ale nam Jaruś w oczach pierniczeje! Po czynach widać , że i szare komórki jakoś zepsiały!

 • atleista

  Oceniono 1 raz 1

  Jak strasznie niski poziom ma nasza polska polityka, skoro argumentem w walce politycznej przestał być własny program, a stał się nim straszak w postaci przeciwnika. I dotyczy to, niestety, wszystkich ugrupowań w naszym kraju...

 • mercurossaurus

  0

  Poziom politycznej walki jest odpowiedzią na poziom reprezentowany przez społeczeństwo. Jak podniesiesz poziom polityki to przegrasz wybory. Proste i okrutne.

 • tak-jest

  Oceniono 2 razy 0

  Polska klerykalna pod rządami PO czy PiS!
  PO ICH DNI SKUPIENIA W KLASZTORACH!
  PO I PIELGRZYMKA PARTYJNA DO WATYKANU!

  PO i PiS w służbie kościołowi , robią wszystko na polecanie kleru!
  PO= PiS obydwie partie są rasistowskie, ale kobiety sprowadzaj do funkcji inkubatora!
  PO I PiS ZA CAŁKOWITYM ZAKAZEM IN VITRO!
  PO I PiS PRZECIW KARCIE PRAW PODSTAWOWYCH!
  PO I PiS PRZECIW USTAWIE O ZWIĄZKACH PARTNERSKICH!
  PO I PiS ZA CAŁKOWITYM ZAKAZEM BADAŃ PRENATALNYCH !
  PO I PiS ZA OGRANICZENIEM ZAKAZEM SPRZEDAŻY ŚRODKÓW ANTYKONCEPCYJNYCH!
  PO I PiS ZA CAŁKOWITYM ZAKAZEM ABORCJI( posłanki i posłowie PO i PiS-u- każą rodzić dzieci 12latkom z gwałtów lub czynów kazirodczych)!
  LPR przechodni koalicjant z PiS do PO !!!
  Twórca LPR Roman Giertych , jest najniższym współpracownikiem szefa MSZ Sikorskiego, w rządzie Donalda Tuska PO -PSL. Giertych pomagał tworzyć Sikorskiemu, program wyborczy PO na rok 2011. Zapleczem LPR jest Młodzież Wszechpolska i ONR, ludzie ci organizują wspólnie marsze na , których skandują hasła" Żydzi do pieca kolorowi do gazu -Polska dla Polaków" . " Każdy pedał do wora, wór do jeziora" .
  Takich koalicjantów ma właśnie Donald Tusk i PO.

 • j666

  Oceniono 1 raz -1

  Tusku! Jak lżyć?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX