Pożenić środowisko i energetykę? "Lis rozszarpie kury"

- To po prostu zły pomysł. Istnieje naturalny konflikt między gospodarką a ochroną przyrody - tak Radosław Gawlik, były wiceminister środowiska, działacz Zielonych 2004 skomentował zapowiedź premiera, by zsynchronizować energetykę z ochroną środowiska i klimatu. Połączenie dwóch resortów porównał do wpuszczenia lisa (gospodarki) do kurnika (resort ochrony środowiska).
- Może w innym kraju połączenie tych dwóch zupełnie różnych dziedzin by wypaliło, ale nie w Polsce - ocenił Gawlik i porównał tę sytuację do wpuszczenia lisa do kurnika. - Lis czyli gospodarka kompletnie rozszarpie te kury po kurniku i z ochrony środowiska nic nie zostanie. Ministerstwo środowiska ma mówić za tych, którzy głosu nie mają: zwierzęta, rośliny, przyrodę. Propozycja, żeby połączyć je z resortem gospodarki wynika z chęci zdominowania go przez pomysły związane z łupkiem czy z atomem. A chroniący środowisko mają siedzieć cicho - powiedział były minister środowiska, podkreślając, że w obecnym rządzie i tak sytuacja resortu środowiska jest nieciekawa, bo mówi on tym samym głosem co min. gospodarki i zajmuje się promocją nowych technologii, a nie ochroną przyrody.

"Zostawmy matkę-ziemię!"

Radosław Gawlik na antenie TOK FM nie mógł się nadziwić "polskiej psychologii". Jak to jest możliwe, że tak bezkrytycznie sprzedawany jest obraz gazu łupkowego? Mówi się o drugim Kuwejcie, uniezależnieniu się od Gazpromu i wielkim szczęściu wszystkich gmin, a nie dochodzą do głosu niebagatelne negatywne efekty wydobywania gazu tą metodą - przekonywał.Zdaniem dziennikarza "Gazety Wyborczej" Andrzeja Kublika, który wcześniej gościł w Komentarzach Radia TOK FM, gaz łupkowy spowodował rewolucję w energetyce. - Problem polega na tym, że są ludzie przeciwni z powodów ideowych wierceniu w ziemi czegokolwiek. Skrajni ekolodzy we Francji wołają: zostawmy matkę Ziemię. Są też obawy, czy te metody nie powodują szkód ekologicznych. Ale gazownicy amerykańscy zrobili już setki tysięcy takich wierceń i nie ma dowodów na to, żeby były one szkodliwe - zapewniał Kublik.

Polska w tyle w ochronie środowiska?

Gawlik oponował: - Skażenie wody jest elementem tej technologii. Wbrew temu, co całe lobby twierdzi, skażone wody wypływają na powierzchnię. W dodatku przy eksploatacji gazu łupkowego mają miejsce niekontrolowane emisje metanu. W porównaniu z wydobyciem gazu ziemnego, powstaje w tym procesie 20-30 proc. więcej gazu cieplarnianego.

Były minister środowiska zżymał się na polski rząd, który zasłynął odosobnionym weto wobec porozumienia o redukcji gazów cieplarnianych o 20 proc. do 2020 roku w całej Europie. Zaśmiał się ze słów premiera o tym, że trzeba zwalczać lobby antyłupkowe: - Obawiam się, że pan premier ma na myśli, że tacy ludzie jak ja, są agentami Gazpromu.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (7)
Pożenić środowisko i energetykę? "Lis rozszarpie kury"
Zaloguj się
 • inte60

  Oceniono 1 raz 1

  Nareszcie jakiś głos rozsądku! Dziękuję panie Radosławie.

 • gibenrath

  Oceniono 1 raz 1

  Tylko PO może zapewnić rozsądny kompromis pomiędzy ochroną środowiska, a rozwojem gospodarczym.

 • pismaki_klamia

  0

  To było oczywiste, ze chodzi o łupki i atom, zresztą również w tym celu przegłosowano skandaliczną poprawkę do ustawy o informacji publicznej. Rząd Tuska robi to, co mu USanie każą.

 • juzew69

  0

  Niezależnie od poglądów chciałem zauważyć, że Zieloni 2004 mają około 700 członków i jakieś 0,005% oparcia, czyli są kanapą.

 • anzimonek

  0

  No cóż, zostawmy w spokoju matkę Ziemię! Przestańmy ja deptać, oraća tym barsziej kopac w niej dziury i stawiac na niej budynki! Wyniesmy się w cholerę na jakąś inną matkę...? Ale , ale... zostawmy tylko pana Gawlika i zielonych, żeby podziwiali przyrodę jak się bujnie rozwija...tylko niech broń Boże nic nie jedzą! Bo przecież s..ć na matkę Ziemię też nie wypada...

 • ekofanka

  Oceniono 2 razy 0

  To już chyba ostatnie podsumowania przedwyborcze:
  www.chronmyklimat.pl/ngos/13361-podsumowanie-programow-partii
  www.chronmyklimat.pl/transport/13337-dylematy-rowerzysty-na-kogo-glosowac

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX