Prezydent znów przegrał w sądzie ws. ekspertyz. Tym razem z FOR Balcerowicza

Ekspertyzy i opinie, z których władza korzysta przy podejmowaniu decyzji, są informacją publiczną - orzekł wczoraj warszawski sąd administracyjny w sprawie wytoczonej Bronisławowi Komorowskiemu przez FOR Leszka Balcerowicza.
Chodzi o opinie prawników ws. OFE, na których prezydent opierał się nie wetując zmian w systemie emerytalnym. Kancelaria Prezydenta nie zgodziła się ich ujawnić na życzenie zainteresowanych, w tym samego Balcerowicza. I - jak orzekł wczoraj sąd - naruszyła w ten sposób przepisy ustawy o dostępie do informacji publicznej.

Prezydent przegrał w tej sprawie przed WSA po raz trzeci. Wcześniej -na początku sierpnia -przegrał identyczne skargi wniesione przez fundację e-Państwo i prawnika Marka Domagałę. Kolejną sprawę wniósł współpracownik fundacji FOR Leszka Balcerowicza Mikołaj Barczentewicz.

Do sądu na bezczynność prezydenta skarży się też "Gazeta". Ponad dwa tygodnie temu zwróciliśmy się o udostępnienie informacji o konsultacjach prezydenta w sprawie podpisania rządowej nowelizacji ustawy o dostępie do informacji publicznej. Prezydent podpisał ją w zeszłym tygodniu, choć zmiany - uchwalone wieczorem na ostatnim posiedzeniu Sejmu - oburzyły ekspertów i organizacje pozarządowe, które uważają je za ograniczenie obywatelom kontroli nad władzą.

Więcej w "Gazecie Wyborczej"

DOSTĘP PREMIUM