Ostatnia debata wyborcza w TOK FM. Stracie ws. sprawiedliwości

- Dziś zły sędzia nie jest usuwany, tylko przesuwany z miejsca na miejsce. Należy zmienić art. 178 konstytucji i wprowadzić kadencyjność sędziów - oświadczył Paweł Poncyljusz (PJN) podczas jedynej w tej kampanii debaty na temat wymiaru sprawiedliwości. Na pytania słuchaczy TOK FM i czytelników tokfm.pl odpowiadali też: minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski (PO), Ryszard Kalisz (SLD), oraz Andrzej Rozenek (RP).
- Przez 20 lat zmieniano to, co przejęliśmy po PRL, ale nikt nie pokusił się o zmianę filozofii wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Ludzie dziś do sądów nie mają zaufania - powiedział Ryszard Kalisz w studio TOK FM. Zgodził się z nim Paweł Poncyljusz, który opowiedział się za wprowadzeniem kadencyjności stanowisk w sądach. - Co kilka lat powinny być ogłaszane konkursy na dane stanowisko. To pomoże lepiej oceniać sprawę sędziów - mówił. - Pomoże to usprawnić pracę sądów i przyspieszy szereg spraw, bo sędziowie będą w ten sposób lepiej rozliczani z własnej pracy.

- Trzeba do tego zmienić art. 178 konstytucji, czyli uznać, że sędzia jest pewnym tytułem, ale to nie znaczy, że zły sędzia może pracować całe życie - przekonywał poseł PJN.

Uczestnicy debaty rozmawiali też o samorządności i systemie budowania kadr wymiaru sprawiedliwości.

- Cykl szkolenia aplikantów jest wadliwy. Na szczęście dziś jest inaczej i na aplikację jest chociaż egzamin państwowy, nie tak jak kiedyś, gdy dostawali się na nią tylko synowie i córki innych prokuratorów i radców prawnych - powiedział Paweł Poncyljusz.

Wątek sensacyjny: "Operacja Temida"

Przedstawiciel Ruchu Palikota poruszył sprawę niejakiej "Operacji Temida" i rzekomej obecności agentów na najwyższych szczeblach wymiaru sprawiedliwości. - Operacja temida trwała trzy lata, najlepsi oficerowie Urzędu Ochrony Państwa pozyskiwali agentów wśród prokuratorów i sędziów. To jest w aktach tej sprawy, wystarczy odtajnić jej akta - powiedział Andrzej Rozenek i zaapelował do ministra sprawiedliwości, by nie zainteresował się sprawą.

- Żaden sygnał nie jest przez nas ignorowany, ale nic mi na ten temat nie wiadomo. Wypowiedziami bez dowodów podważamy zaufanie do wymiaru sprawiedliwości - Krzysztof Kwiatkowski.

Wypowiedzią Rozenka zbulwersował się Ryszard Kalisz: - Niech pan nie będzie Jarosławem Kaczyńskim! To ten sam styl: wiem, ale nie powiem. Pan dziś rzuca cień na sędziów, mówiąc, że ktoś tam może być agentem. A sędziów w Sądzie Najwyższym jest ponad 80. Oni teraz mają być wszyscy podejrzani - mówił Kalisz.

Art. 212 kk. Co z karą więzienia za zniesławienie?

- Dlaczego nie udało się do tej pory zlikwidować artykułu 212 kodeksu karnego? - pytał Rozenek ministra sprawiedliwości. Krzysztofa Kwiatkowskiego w obronę wziął Ryszard Kalisz. - Minister Kwiatkowski jako jeden z nielicznych z PO opowiedział się jasno za zniesieniem artykułu karnego za zniesławienie. Problem leży w strachu parlamentarzystów PO przed energicznymi, krzyczącymi posłami PiS. Całą kadencję PO ustępowała przed PiS-em. Początkowo była co do 212kk dobra propozycja, ale ostatecznie ograniczono się do zmniejszenia kary o jeden rok. To właśnie dlatego, że PiS-owcy tego bronili. Za zniesieniem było tylko SLD i minister Kwiatkowski - mówił Kalisz.

Jedyna taka debata: politycy i organizacje pozarządowe

W trakcie dyskusji poruszona została problematyka szeroko rozumianego wymiaru sprawiedliwości, w tym szczególnie zagadnienia dotyczące sądownictwa i prokuratury. Założeniem debaty była nie tylko ocena reform przeprowadzonych na przestrzeni ostatnich 4 lat, lecz również rozmowa o wizji dalszej reformy wymiaru sprawiedliwości.

Spotkanie zorganizowało Radio TOK FM i grupa niezależnych organizacji pozarządowych szczególnie zainteresowanych funkcjonowaniem wymiaru sprawiedliwości - Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Instytut Spraw Publicznych, Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy, Fundacja Panoptykon, Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju oraz Stowarzyszenie 61.

W ostatniej chwili swoją obecność odwołał przewodniczący Ruchu Palikota - Janusz Palikot.

A wśród zaproszonych gości na sali znajdowali się: Mikołaj Barczentewicz (FOR), Jarosław Bełdowski (FOR), Dorota Głowacka (HFPC), Dominika Gmerek (HFPC), Katarzyna Gonera (KRS), Anna Grochowska (HFPC), Anna Huras (MamPrawoWiedziec.pl ), Marcin Jabłoński (PAP), Piotr Kubaszewski (HFPC), Marta Kube (FOR), Małgorzata Mączka (HFPC), Krzysztof Pacholak (HFPC), Wiktor Piber (Themis), Krzysztof Sobczak (Lex.pl), Michał Szwast (HFPC), Katarzyna Szymielewicz (Panoptykon) oraz Jarosław Zbieranek (ISP). Debatę poprowadzili Ewa Siedlecka z "Gazety Wyborczej" i Jakub Janiszewski z Radia TOK FM.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (11)
Ostatnia debata wyborcza w TOK FM. Stracie ws. sprawiedliwości
Zaloguj się
 • alexaonly

  Oceniono 1 raz 1

  Poncyliusz . . . . . przynudza . . .

 • hierat1

  Oceniono 1 raz 1

  Zabierzecie Rodzynka - takie teksty niech zostawi na wiece, a nie na debatę o konkretach.

 • conan148

  Oceniono 1 raz 1

  Oglądam tę debatę i wkurza mnie ciągłe przerywanie wypowiedzi Kalisza i Poncyliusza przez prowadzących z Gazety i Tok.fm... żal, ale to już chyba norma w mediach Agory...

 • sisska77

  Oceniono 4 razy 0

  Zgadzam się z Panem Rozenkiem!!! w tej kwestii w 100% minister Kwiatkowski kompletnie nie liczy się ze srodowiskiem !!!!!!

 • hierat1

  Oceniono 2 razy 0

  Palikot wypełnia testament Leppera wpychając kretynow do Sejmu?

 • sisska77

  Oceniono 1 raz -1

  pan Kwiatkowski z tymi konsultacjami manipuluje i dobrze o tym wie Wszystko było ignorowane ze strony resortu z pomijaniem srodowiska i wysłuchanie obywatelskie było po niewczasie WSTYD PANIE MINISTRZE

 • aede1946

  Oceniono 1 raz -1

  1) liczyłem, chyba nie tylko ja, że debata wykorzysta takze aspekt publiczny, zwiazany z internetem i pytaniami od obywateli.... no comment
  2)Panie Ministrze - jak Pan z tzw. podniesionym czołem mże jednym tchem twierdzić, ze działa pan na rzecz powiekszenie zakresu praw obywateli i zarazem jako członek rzadu wprowadzać nowelizacje ustawy o ddip. Jak takiej hipokryzji po prostu nie toleruję.

 • sisska77

  Oceniono 1 raz -1

  Straszna demagogia panie Kwiatkowski Potworna modlę sie żeby pana odsunięto od tego ministerstwa , w przciągu 6 lat bardzo podupadło sadownictwo w Polsce i to bynajmniej nie przez sędziów panie Poncyliusz:)

 • sisska77

  Oceniono 1 raz -1

  Wstyd Panie Ministrze od 3 lat gada Pan o tym samym bez konkretów ładu i składu Wogóle nie poruszacie naprawde ważnych tematów Szkoda że Pan Kalisz mało mówi o np. przyczynach przewlekłości postępowań ( może to oddelegowywanie sędziów do administarcji - staja sie zwykłymi urzędnikami do tego nieudolnymi , zabiarajacymi prace dobrym urzędnikom a jeszcze dodatki za to dostają !!! to jest skandal, że minister na to przyzwala , nagrywanie rozpraw w tym kształcie doprowadzi do jeszcze większej przewlekłości ( choćby złe nagranie, skasowanie nagrania, w apelacji nagranie to jedyne dane dla składu a np. trwa 5 godzin itp. ) Oceny sedziów: niby kto ma to robić Sedziowie , którzy na wiele miesięcy będą znowu oderwani od orzekania ???, na jakich podstawach maja byc oceniani skoro referaty maja niesamowicie różniące sie ilości spraw ? jak sedziego majacego w miesiacu np. 15 spraw mozna porównać do takiego, który ma ich 5 ?????

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX