"PSL ponad 10 proc., Palikot nie wchodzi do Sejmu" - Piechociński w TOK FM

- Będą cztery ugrupowania w parlamencie, PSL będzie trzeci, a Ruch Palikota nie wejdzie - Janusz Piechociński, ?jedynka? PSL pod Warszawą, prorokował w Poranku TOK FM. Jego zdaniem PSL po wyborach będzie silniejszym partnerem w koalicji niż dotychczas.
Jacek Żakowski pytał Janusza Piechocińskiego, jakiego wyniku wyborów się spodziewa. - PSL będzie trzeci, z wynikiem ponad 10 proc. i będą cztery ugrupowania w parlamencie - odpowiadał Piechociński. I wyjaśniał: - W mojej ocenie Ruch Palikota nie wejdzie. To jest duży potencjał sondażowy, w oparciu o rozpoznawalność Janusza Palikota i sposób uprawiania przez niego polityki, zagospodarowanie tego, co ja nazywam "wyborcą buntu" - mówił gość TOK FM. I dodał: - W praktyce idziemy, wyjmujemy kartę i musimy głosować nie za ekstrawagancją, ale za przewidywalnością.

- Trzecie miejsce PSL oznacza, że w okręgach z przewagą wiejską jesteśmy minimum na drugim miejscu za PiS, a w okręgach miejskich zdobywamy po jednym mandacie - tłumaczył poranny gość TOK FM. - W związku z tym nie będzie tak jak w 2007 r., że kominy między dwoma ugrupowaniami, a pozostałymi, będą takie wysokie - mówił Piechociński. I przekonywał, że różnica między PO a PSL się spłaszczy, a samo Stronnictwo będzie mocniejszym partnerem w koalicji.

SLD jako mądra koalicja

Jacek Żakowski pytał, czy do koalicji będzie jeszcze potrzebny Sojusz Lewicy Demokratycznej. - Jest potrzebna nie tylko sprawna i zgodna koalicja, ale także racjonalna opozycja, która nie będzie budować państwa alternatywnego - odpowiadał Janusz Piechociński. I podkreślał, że w dobie kryzysu opozycja musi zrezygnować z pojedynkowania się z rządem, a zająć się mądrą polityką.

- Mądra opozycja, czyli SLD w opozycji? - pytał swojego gościa Jacek Żakowski. - Zawsze koalicja dwójkowa jest lepsza niż koalicja trójkowa. Tym bardziej, że SLD, ścigając się z Palikotem, nabiera coraz bardziej radykalnego programu w sferze ideowej, a to przenosi się na napięcia - odpowiadał Janusz Piechociński w Poranku TOK FM. I podkreślał: - W tej chwili potrzebne jest zimne, pragmatyczne koncentrowanie wysiłku na walkę z kryzysem.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM