Poranna prasa obwieszcza triumf Tuska: "PO nokautuje PiS"

Poranna prasa na pierwszych stronach zgodnie obwieszcza zwycięstwo Platformy Obywatelskiej. "PO nokautuje PiS" - donosi dosadnie "Polska", a "Gazeta Wyborcza" lakonicznie informuje: "Zwycięstwo PO".
Już w swoim tytule "Dziennika Gazeta Prawna" nie tylko informuje o zwycięstwie obozu Donalda Tuska, ale sięga w przyszłość: "Platformo, koniec wymówek" - z takim dominującym tytułem ukazała się dziś pierwsza strona gazety.

"Prze cztery kolejne lata rządzić będzie Platforma. Ze względu na skalę wyzwań, jakie stoją przed Polską, będzie to przełomowa kadencja" - piszą na wstępie artykułu dziennikarze "DGP". Następnie wymieniają pięć najważniejszych ich zdaniem problemów, z którymi będzie musiał zmierzyć się Tusk: kryzys w strefie euro, reformy strukturalne, budżet unijny, polityk energetyczno-klimatyczna, gaz łupkowy - wszystkie związane z gospodarką. Komentarz redakcyjny zamieszczonym obok tekstu głównego, Jadwiga Sztabińska tytułuje: "W końcu stabilizacja".

"Rz": "Tusk wygrał pewnie"

- tytułuje pierwszą stronę "Rzeczpospolita". Dziennikarze gazety zauważają dobry wynik Janusza Palikota i porażkę SLD. - Możliwe, że były to ostatnie wybory Sojuszu - cytują na pierwszej stronie słowa Aleksandra Kwaśniewskiego. Na głównym zdjęciu jest uradowany Donald Tusk, obok, na bardzo małej fotografii, smutny Jarosław Kaczyński.

"GW": "Zwycięstwo PO"

- tak nieco lakonicznie obwieszcza "Gazeta Wyborcza". Pod tytułem czytamy: "Platforma jest pierwszą partią, która po raz drugi wygrała wybory parlamentarne i ma szansę na tę samą koalicję. Zaskoczeniem jest dobry wynik Palikota". W komentarzu redakcyjnym zatytułowanym "Wygrana na trudne czasy" Jarosław Kurski zauważa: "Ponownie zwyciężyli ci, którzy opowiadają się za Polską nowoczesną i otwartą. Świadczy o tym również sukces Ruchu Janusza Palikota, który odebrał wyborców i SLD, i nieco Platformie". Redaktor zauważa także, że "jednak aż jedna trzecia wyborców wierzy w polityczną wizję Jarosława Kaczyńskiego - wizję Polski osaczonej przez wrogów zewnętrznych i wewnętrznych. Polska pozostaje dramatycznie podzielona" - pisze Jarosław Kurski.

"Polska": "PO nokautuje PiS"

- otwiera stronę wielkimi literami dziennik "Polska". Nad wielką infografiką przedstawiającą możliwy podział mandatów w przyszłym Sejmie szybka analiza: "Bezapelacyjne zwycięstwo PO. Sukces Paliokota. Najprawdopodobniej PO i PSL mają większość w Sejmie. Donald Tusk już dziś rozpoczyna rozmowy koalicyjne".

Spokojne tabloidy

Identyczny tytuł jak "Polska" dali redaktorzy "Faktu". Ich zdaniem także "PO nokautuje PiS" . "Donaldowi Tuskowi należą się gratulacje, To pierwszy premier, który będzie sprawować władzę przez dwie kadencję. Dla Jarosława Kaczyńskiego to ogromna porażka, bo nie zdołał wygrać wyborów mimo kryzysu, drożyzny i bezrobocia w Polsce" - zauważają dziennikarze "Faktu".

Nieco bardziej stonowany, jak na tabloid, jest "Super Express", który wyszedł dzisiaj z tytułem: "Platforma wygrała. Tusk rządzi dalej" . Pod tytułem krótko o wynikach wyborów.

DOSTĘP PREMIUM