Wyniki wyborów. PO zmiotła konkurencję w wyborach do Senatu

Wyniki wyborów do Senatu. Na sto miejsc w Senacie PO ma przygniatającą większość - otrzyma 63 mandaty senatorskie, PiS - 31, kandydaci niezależni - 3, PSL - 2, a Obywatele do Senatu - jeden - takie są wyniki wyborów z dotychczas podliczonych komisji wyborczych.
Publikujemy niepełne jeszcze listy Senatorów w kolejności okręgów, w których kandydowali:

1. Należący do PO prezes koszykarskiego klubu PGE Turów Zgorzelec Jan Michalski został wybrany na senatora w okręgu nr 1 (zgorzelecko-bolesławiecki).

2. W okręgu wyborczym nr 2, obejmującym powiaty: jaworski, jeleniogórski, kamiennogórski, złotoryjski oraz miasto Jelenia Góra, został popierany przez PO Józef Pinior, były europoseł i działacz opozycyjny w PRL.

Legnica, Wałbrzych i Bydgoszcz

3. Dorota Czudowska, lekarz onkolog, należąca do PiS, została wybrana na senatora w okręgu nr 3 obejmującym powiaty głogowski, legnicki, lubiński, polkowicki oraz miasto Legnica - wynika z danych zamieszczonych na stronach PKW.

4. Dotychczasowy poseł Wiesław Kilian, popierany przez PO, został wybrany na senatora w okręgu nr 4 (wałbrzysko-świdnicki), poinformowała w Okręgowa Komisja Wyborcza w Wałbrzychu.

5. Należący do PO dotychczasowy senator Stanisław Jurcewicz został wybrany ponownie na senatora w okręgu nr 5 (powiaty kłodzki, ząbkowicki, dzierżoniowski), poinformowała Okręgowa Komisja Wyborcza w Wałbrzychu.

8. W okręgu nr 8, obejmującym północny Wrocław, został Jarosław Obremski - wiceprezydent Wrocławia, który startował z KWW Rafała Dutkiewicza.

9. Andrzej Kobiak (PO) został senatorem w okręgu nr 9, obejmującym Bydgoszcz i powiaty bydgoski, świecki, tucholski - poinformowała w poniedziałek Okręgowa Komisja Wyborcza w Bydgoszczy.

10. Jan Rulewski (P0) ponownie został wybrany na senatora w okręgu nr 10, obejmującym powiaty: inowrocławski, mogileński, nakielski, sępoleński i żniński.

Toruń, Włocławek i Puławy

11. Jan Wyrowiński (PO) ponownie został wybrany senatorem w okręgu nr 11, obejmującym Toruń oraz powiaty toruński i chełmiński.

12. Michał Wojtczak (PO) ponownie został wybrany na senatora, zdobył mandat w okręgu nr 12, obejmującym Grudziądz oraz powiaty brodnicki, golubsko-dobrzyński, grudziądzki, rypiński i wąbrzeski.

13. Andrzej Person (PO) ponownie został wybrany senatorem w okręgu nr 13, obejmującym Włocławek oraz powiaty aleksandrowski, lipnowski, radziejowski i włocławski..

14. Dotychczasowy senator, prezes ROP Stanisław Gogacz, startujący z komitetu PiS, został wybrany na senatora w okręgu nr 14 obejmującym powiaty: lubartowski, łukowski, opolski, puławski i rycki.

15. Dotychczasowy senator PiS Grzegorz Czelej został wybrany na senatora w okręgu nr 15 obejmującym powiaty kraśnicki, lubelski, janowski, świdnicki i łęczyński.

Lublin, Biała Podlaska i Chełm

16. Prof. Henryk Cioch, prawnik popierany przez PiS, został wybrany na senatora w okręgu nr 16 obejmującym miasto Lublin.

17. Senatorem z Białej Podlaskiej (okręg 17) będzie Grzegorz Bierecki (PiS) - prezes SKOK-ów. Początkowo miał kandydować z Podkarpacia. W wyborach zastąpił Ryszarda Bendera (został on usunięty z listy PiS przez Jarosława Kaczyński). Zdobył 15 652 głosów.

18. W Okręgu nr 18 (Chełm) wygrał Józef Zając (PSL). Zając jest wykładowca KUL i rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie. Kandydując przyznał się do współpracy ze służbami PRL, ale tłumaczył, że na nikogo nie donosił. Zdobył 26 415 głosów.

19. Senatorem został szef NSZZ "S", RI senator poprzedniej kadencji, Jerzy Chróścikowski (PiS) w okręgu nr 19, obejmującym Zamość i powiaty: zamojski, biłgorajski, hrubieszowski i tomaszowski.

Zielona Góra i Gorzów Wielkopolski

20. Stanisław Iwan startujący do Senatu z KW PO został wybrany na senatora w okręgu nr 20 obejmującym powiaty: krośnieński, świebodziński, zielonogórski oraz miasto na prawach powiatu Zieloną Górę.

21. Helena Hatka startująca z KW PO, została wybrana na senatora w okręgu nr 21 obejmującym powiaty: gorzowski, międzyrzecki, strzelecko-drezdenecki, słubicki, sulęciński oraz miasto na prawach powiatu Gorzów Wielkopolski.

22. Robert Dowhan startujący do Senatu z KW PO, został wybrany na senatora w okręgu nr 22 obejmującym powiaty: nowosolski, wschowski, żagański, żarski - podała w poniedziałek Okręgowa Komisja Wyborcza w Zielonej Górze.

Łódź, Pabianice i Wieluń

23. Obecny senator Maciej Grubski (PO) ponownie został wybrany na senatora - podała w poniedziałek PKW na podstawie danych ze 100 proc. obwodów. Polityk Platformy startował w okręgu nr 23 obejmującym część miasta Łodzi.

24. Ryszard Bonisławski, znany łódzki przewodnik, popierany przez PO, został wybrany na senatora w okręgu 24 obejmującym miasto Łódź oraz powiaty: łódzki wschodni i brzeziński.

25. Senator Przemysław Błaszczyk (PiS) został ponownie wybrany na senatora w okręgu wyborczym nr 25 obejmującym powiaty: poddębicki, łęczycki, kutnowski i łowicki -.

26. Obecny senator PO Andrzej Owczarek został ponownie wybrany na senatora w okręgu nr 26 obejmującym powiaty: łaski, pabianicki i zgierski.

27. Prof. Michał Seweryński - popierany przez PiS b. minister nauki i szkolnictwa wyższego został wybrany na senatora w okręgu nr 27, obejmującym powiaty: wieruszowski, sieradzki, zduńskowolski, wieluński i pajęczański.

Piotrków Trybunalski i Kraków

28. Wiesław Dobkowski, inżynier elektryk z Bełchatowa, członek PiS, został wybrany na senatora w okręgu nr 28 obejmującym powiaty: bełchatowski, piotrkowski i radomszczański oraz miasto Piotrków Trybunalski.

30. Senatorem w okręgu obejmującym powiaty chrzanowski, myślenicki, oświęcimski, wadowiski, suski został Andrzej Michał Pająk, popierany przez Prawo i Sprawiedliwość.

29. Grzegorz Wojciechowski, należący do PiS rolnik z Regnowa, został wybrany na senatora w okręgu nr 29 obejmującym powiaty: opoczyński, rawski, skierniewicki i tomaszowski oraz miasto Skierniewice.

31. Bogdan Pęk z PiS, dotychczas radny małopolskiego sejmiku, został wybrany na senatora w okręgu nr 31 obejmującym powiaty: krakowski, miechowski i olkuski.

32. Janusz Sepioł z PO, senator poprzedniej kadencji, został wybrany na senatora w okręgu nr 32, obejmującym część Krakowa Z kolei Tadeusz Kopeć z Cieszyna, poseł PO dwóch ostatnich kadencji, został wybrany na senatora w okręgu obejmującym powiaty żywiecki i cieszyński.

33. Były minister obrony Bogdan Klich z PO został wybrany na senatora w okręgu nr 33 obejmującym część Krakowa.

Nowy Targ, Nowy Sącz

36. Stanisław Hodorowicz z PO, prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu został wybrany na senatora w okręgu nr 36 obejmującym powiaty nowotarski, tatrzański i limanowski.

37. Stanisław Kogut z PiS, senator VI i VII kadencji, kolejarz, działacz NSZZ "Solidarność" został ponownie wybrany na senatora w okręgu nr 37 obejmującym powiaty nowosądecki, gorlicki i miasto Nowy Sącz..

39. Jan Maria Jackowski z PiS, b. poseł AWS i członek LPR zdobył mandat senatora w okręgu wyborczym do Senatu nr 39 (Ciechanów, woj. mazowieckie).

Mazowieckie i Warszawa

40. Kandydatka PO Anna Aksamit - dyrektorka Powiatowego Urzędu Pracy w Legionowie została senatorem w okręgu wyborczym nr 40, obejmującym cztery powiaty na północ i zachód od Warszawy.

41. Łukasz Abgarowicz z PO został senatorem w okręgu nr 41 obejmującym cztery powiaty na południe od Warszawy.

42. Popierany przez SLD i PO były marszałek Sejmu i b. poseł SdPl Marek Borowski pokonał w wyborach do Senatu w warszawskim okręgu nr 42 kandydata PiS Zbigniewa Romaszewskiego, który nieprzerwanie zasiadał w wyższej izbie parlamentu od 1989 r.

45. W okręgu nr 45 (Wola, Ochota, Bemowo, Włochy, Ursus) zwycięzcą jest Aleksander Pociej z PO.

46. Robert Mamątow - technik budowlany z Ostrołęki, członek PiS - został wybrany na senatora w okręgu nr 46 obejmującym powiaty wokół Ostrołęki, m.in. pułtuski i wyszkowski oraz Ostrołękę.

47. Henryk Górski - rolnik z Górek Grubaków i członek PiS, został wybrany na senatora w okręgu nr 47 obejmującym powiaty: garwoliński, miński i węgrowski - podała PKW.

48. Waldemar Kraska - lekarz, senator PiS VI kadencji z Kosowa Lackiego, został ponownie wybrany na senatora w okręgu nr 48 obejmującym powiaty: łosicki, siedlecki i sokołowski oraz Siedlce.

49. Stanisław Karczewski, senator poprzedniej kadencji, popierany przez PiS, został wybrany do Senatu w okręgu nr 49, obejmującym powiaty: białobrzeski, grójecki, kozienicki i przysuski.

Opolszczyzna i Podkarpackie

51. Ryszard Knosala, senator VII kadencji popierany przez PO, został wybrany na senatora w okręgu nr 51 obejmującym wschodnią Opolszczyznę.

53. Aleksander Świeykowski, przedsiębiorca z Praszki popierany przez PO, został wybrany na senatora w okręgu nr 53 obejmującym zachodnią Opolszczyznę.

54. Janina Sagatowska z PiS została senatorem w okręgu 54, obejmującym powiaty: leżajski, niżański, stalowowolski, tarnobrzeski oraz Tarnobrzeg.

55. Władysław Ortyl z PiS został senatorem w okręgu nr 55, obejmującym powiaty: dębicki, mielecki, strzyżowski, ropczycko-sędziszowski i kolbuszowski.

56. Kazimierz Jaworski z PiS został senatorem w okręgu nr 56, obejmującym powiaty: rzeszowski i łańcucki oraz Rzeszów.

57. Alicja Zając (PiS), wdowa po zmarłym w katastrofie smoleńskiej senatorze Stanisławie Zającu, została senatorem w okręgu obejmującym powiaty: brzozowski, jasielski, krośnieński i Krosno.

59. W senackim okręgu nr 59, po podliczeniu danych ze 100 proc. protokołów obwodowych komisji wyborczych, wygrał dotychczasowy senator Bohdan Paszkowski z PiS.

Podlasie i Pomorze

60. Na Podlasiu w senackim okręgu nr 60 wygrał Tadeusz Arłukowicz z Platformy Obywatelskiej.

61. Były premier, w minionej kadencji parlamentu senator Włodzimierz Cimoszewicz, został wybrany ponownie na senatora w okręgu nr 61, obejmującym południową część województwa podlaskiego.

62. Kazimierz Kleina, senator PO w ostatniej kadencji został ponownie wybrany na senatora w okręgu nr 62 obejmującym powiaty lęborski, słupski, wejherowski oraz miasto Słupsk.

63. Wojewoda pomorski Roman Zaborowski (PO) został wybrany na senatora w okręgu nr 63 obejmującym powiaty bytowski, chojnicki, człuchowski, kartuski i kościerski.

64. Edmund Wittbrodt, senator PO w ostatniej kadencji został ponownie wybrany na senatora w okręgu nr 64 obejmującym powiat pucki i miasto Gdynię.

65. Bogdan Borusewicz (PO), marszałek Senatu mijającej kadencji został wybrany na senatora w okręgu nr 65 obejmującym swoim zasięgiem Gdańsk i Sopot.

67. B. wicemarszałek województwa pomorskiego Leszek Czarnobaj (PO) został wybrany na senatora w okręgu nr 67 obejmującym powiaty kwidzyński, malborski, nowodworski i sztumski.

Jastrzębie Zdrój i Żory

70. Dziennikarka radiowa, dotychczasowa senator PO Maria Pańczyk-Pozdziej została wybrana na senatora w okręgu nr 70, obejmującym Gliwice oraz powiaty gliwicki i tarnogórski - podała w poniedziałek Okręgowa Komisja Wyborcza w Gliwicach.

72. Dotychczasowy wiceminister rozwoju regionalnego w rządzie PO Adam Zdziebło został senatorem w okręgu wyborczym nr 72. Okręg wyborczy nr 72 obejmuje miasta Jastrzębie Zdrój i Żory oraz powiaty wodzisławski i raciborski.

73. Prof. Antoni Motyczka z PO, dotychczasowy senator, wykładowca Politechniki Śląskiej oraz przedsiębiorca związany z branżą budowlaną, został wybrany na senatora w okręgu wyborczym nr 73 obejmującym miasto Rybnik i powiaty rybnicki i mikołowski.

74. Dotychczasowy senator PO Leszek Piechota został wybrany na kolejną kadencję w okręgu nr 74, obejmującym Chorzów, Piekary Śląskie, Rudę Śląską, Siemianowice Śląskie i Świętochłowice.

75. Minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska została wybrana na senatora w okręgu nr 75, obejmującym Mysłowice, Tychy i powiat bieruńsko-lędziński.

76. Zbigniew Meres, dotychczasowy senator, b. komendant główny straży pożarnej, popierany przez PO, został wybrany na senatora w okręgu nr 76 obejmującym powiaty będziński, zawierciański oraz miasto na prawach powiatu Dąbrowę Górniczą.

Jaworzno, Sosnowiec, Cieszyn i Starachowice

77. Bogusław Śmigielski, b. marszałek woj. śląskiego, obecnie przewodniczący śląskiego sejmiku, popierany przez PO, został wybrany na senatora w okręgu nr 77 obejmującym powiaty Jaworzno i Sosnowiec.

78. Rafał Muchacki, dotychczasowy senator PO, lekarz z Bielska-Białej, został wybrany na senatora w okręgu nr 78, które obejmuje powiaty bielski ziemski i grodzki oraz pszczyński.

79. Tadeusz Kopeć z Cieszyna, poseł PO dwóch ostatnich kadencji, został wybrany na senatora w okręgu nr 79 obejmującym powiaty żywiecki i cieszyński.

82. Beata Gosiewska z PiS, wdowa po zmarłym w katastrofie smoleńskiej Przemysławie Gosiewskim, uzyskała najwięcej głosów w wyborach do Senatu w okręgu nr 82, obejmującym powiaty: opatowski, ostrowiecki, sandomierski, skarżyski i starachowicki.

Elbląg, Olsztyn i Mazury

84. Witold Gintowt -Dziewałtowski zdobył mandat senatora w okręgu numer 84 obejmującym miasto i powiat Elbląg oraz powiaty bartoszycki, braniewski i lidzbarski.

85. Stanisław Gorczyca, dotychczasowy senator popierany przez PO, został wybrany ponownie do Senatu z okręgu nr 85 elbląskiego.

86. Ryszard Górecki, dotychczasowy senator popierany przez PO, został wybrany ponownie do Senatu z okręgu nr 86, obejmującego powiaty: olsztyński, szczycieński i nidzicki.

87. Marek Konopka, dotychczasowy senator popierany przez PO, został ponownie wybrany do Senatu z okręgu nr 87, obejmującego powiaty: ełcki, giżycki, gołdapski, kętrzyński, mrągowski, olecki, piski, węgorzewski.

88. Mieczysław Augustyn został senatorem w okręgu nr 88, obejmującym m.in. Piłę.

89. Należący do PO dotychczasowy poseł Jan Filip Libicki został wybrany na senatora w okręgu nr 89 (północno-zachodnia Wielkopolska).

90. W okręgu nr 90, obejmującym powiat poznański wygrał kandydat PO, wicemarszałek Senatu poprzedniej kadencji Marek Ziółkowski .

Poznań i Wielkopolska

91. Dotychczasowa senator Jadwiga Rotnicka i wicemarszałek Sejmu poprzedniej kadencji Marek Ziółkowski (PO) zdobyli mandaty senackie w okręgach wyborczych obejmujących odpowiednio Poznań i powiat poznański.

92. Piotr Gruszczyński (PO) został ponownie wybrany na senatora w okręgu nr 92 obejmującym powiaty: gnieźnieński, słupecki, średzki, śremski i wrzesiński.

93. Ireneusz Niewiarowski (PO) został ponownie wybrany na senatora w okręgu nr 93 obejmującym powiaty: kolski, koniński, turecki oraz miasto na prawach powiatu Konin.

94. W okręgu wyborczym nr 94 obejmującym powiaty wokół Leszna, senatorem został Marian Poślednik, radny sejmiku wielkopolskiego startujący z listy PO.

95. W okręgu wyborczym nr 95 senatorem została bezpartyjna dziennikarka Andżelika Możdżanowska z PSL.

96. W okręgu wyborczym nr 96 obejmującym powiaty kaliski, pleszewski, jarociński i miasto na prawach powiatu Kalisz, senatorem został dotychczasowy poseł PO Witold Sitarz.

Zachodnioponorskie: Szczecin, Kołobrzeg i Koszalin

97. Norbert Obrycki (PO), radny Sejmiku zachodniopomorskiego, został wybrany na senatora w okręgu nr 97 obejmującym Szczecin i powiat policki.

98. Sławomir Preiss (PO) został wybrany na senatora w okręgu nr 98 obejmującym powiaty goleniowski, gryficki, gryfiński, kamieński, łobeski, myśliborski, pyrzycki, stargardzki i miasto Świnoujście - podała w poniedziałek Okręgowa Komisja Wyborcza w Szczecinie.

99. Grażyna Sztark z Platformy Obywatelskiej została wybrana na senatora w okręgu nr 99 obejmującym powiaty: białogardzki, choszczeński, drawski, kołobrzeski, świdwiński i wałecki - podała Okręgowa Komisja Wyborcza w Koszalinie.

100. Piotr Zientarski, należący do Platformy Obywatelskiej adwokat, został wybrany na senatora w okręgu nr 100 obejmującym powiaty: koszaliński, sławieński, szczecinecki oraz miasto Koszalin (Zachodniopomorskie).

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM