Przysięga Ruchu Palikota jak hajlowanie? Politycy u Tomasza Lisa

Janusz Palikot namawiał do legalizacji narkotyków i zachwalał "wspaniałych posłów" ze swojej partii, Ryszard Kalisz stwierdził, że przysięga Ruchu Palikota przypomina mu hajlowanie, a Janusz Piechociński ostrzegał świeżo upieczonych posłów przed nadmierną pychą. Spotkanie polityków w programie "Tomasz Lis na żywo" przebiegło pod znakiem wyborów parlamentarnych.
W pierwszym powyborczym programie Tomasza Lisa jednym z głównych tematów był sukces wyborczy Ruchu Palikota.

- Co pan z tym wszystkim teraz zrobi? - pytał Lis. - Będziemy mieć wspaniały klub, świetnych posłów, będą gwiazdami tego parlamentu. Będziemy pracować bardzo merytorycznie i nie będziemy opozycją totalną. Będziemy cały czas odnawiali polską politykę - zapowiadał Janusz Palikot. Dodał też, że nie zamierza się zmieniać.

Przysięga Palikota jak hajlowanie?

Dziennikarz pokazał nagranie w którym członkowie RP składają przysięgę w wieczór wyborczy.

- Ta scena ma wielorakie aspekty. Z jednej strony treść jak najbardziej chwały godna. Z drugiej strony widać, że cały czas mamy wodza Janusza Palikota i on decyduje co cała sala ma robić i jak podnosić ręce. Bez kontekstu słów jak się to ogląda, to niestety przypomina 'zamawianie piwa'. Była kiedyś taka scena - mówił Ryszard Kalisz z SLD, przypominając zdjęcie hajlujących działaczy Młodzieży Wszechpolskiej.

- To dość ostra wypowiedź - zwrócił uwagę Tomasz Lis. - Miałem takie skojarzenie. Tak to wyglądało. Obejrzyj to nagranie Janusz, bardzo cię proszę- odpowiadał polityk SLD.

- Wielokrotnie widzieliśmy to we wspaniałych scenach stoczniowców podczas walki. Wspólnoty, które odnajdują się w jakiś ideach manifestują to przez takie gesty. To jest normalne. Platforma rozpoczyna każde spotkanie od odśpiewania hymnu i powstania, PSL też ma swoje rytuały - tłumaczył z kolei Palikot.

"Ludziom od Palikota życzę jak najlepiej, ale..."

Inni politycy ostrożnie podchodzili do sukcesu wyborczego Ruchu Palikota. Szef kampanii PO Jacek Protasiewicz zastanawiał się "jaka jest prawdziwa twarz Janusza Palikota" i przypomniał mu wydawanie konserwatywnego katolickiego pisma, a potem liczne skandale.

- Oby to nie było tak jak już z paroma ruchami w latach 90-tych, np. Polską Partią Przyjaciół Piwa, które na krótko zaistniały, pewną zbiorowością, która w parlamencie przestaje istnieć - ostrzegał Protasiewicz,. - Ja tym ludziom życzę jak najlepiej, ale czy ta formacja przetrwa w przyszłości? Wolimy PSL, jest bardziej przewidywalne ze swoją 120-letnią historią - dodał.

- Chce przypomnieć tym którzy wygrali: wskazanie wyborców nie oznacza, że mają patent na mądrość. Oznacza tylko, że dostali więcej głosów - mówił z kolei Janusz Piechociński z PSL.

Tomaszewski złośliwie: "Prezes PiS na żywca ośmiesza adwersarzy"

Do dyskusji włączył się Jan Tomaszewski, świeżo upieczony poseł PiS. - Wydaje mi się, że PiS będzie spokojną opozycją, ale pod warunkiem, że wszyscy będziemy grali w jednej drużynie dla Polski - mówił.

Były piłkarz nie zgodził się z tezą, że PiS przegrał wybory. - PiS zachował status quo poprzednich wyborów. Jeżeli chodzi o kapitana drużyny, to jest to moim zdaniem najwybitniejszy polski polityk. Jest przygotowany perfekcyjnie do każdego występu, a kiedy występuje na tzw. żywca to ośmiesza swoich adwersarzy - mówił Tomaszewski. Prawdopodobnie nawiązał do ubiegłotygodniowego starcia Jarosława Kaczyńskiego z Tomaszem Lisem, które zdaniem wielu komentatorów Lis "przegrał".

- To człowiek, który popsuł demokrację. Z waszej winy nie odbyły się debaty - zaatakował go natychmiast Palikot - Już nie wspomnę o tych wypowiedziach antyniemieckich wypowiedziach, rujnujących polski handel oparty na wymianie z Niemcami. To wszystko jest godne potępienia, a nie pochwały - dodał.

Kłótnia o narkotyki

Politycy poruszyli też kwestię legalizacji miękkich narkotyków, która jest jednym z głównych postulatów Ruchu Palikota. - Czy odpowiedzią na bezrobocie ma być legalizacja narkotyków? Czy dla bezrobotnych absolwentów są ważniejsze miejsca pracy czy narkotyki? - pytał Piechociński.

- Mieliście okazję przez cztery lata te miejsca pracy stworzyć - wytknął Palikot. - Co mafia w Polsce ma na polityków i Kaczyńskiego, że pozwalają jej zarabiać pieniądze na narkotykach? - pytał.

- To taka polityka jaką już przerabialiśmy, to mówienie o miękkich narkotykach. Dla mojej partii jest najważniejsze, żeby poprawić życie w Polsce i zlikwidować bezrobocie - mówił z kolei Tomaszewski.

Dyskusję zakończył Tomasz Lis, przypominając, że kwestia legalizacji narkotyków nie musi przeszkadzać w budowie dróg.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (14)
Przysięga Ruchu Palikota jak hajlowanie? Politycy u Tomasza Lisa
Zaloguj się
 • chris2010

  Oceniono 5 razy 5

  Panie Kalisz, może Panu żal dooopę ściska , ale może byście się naprawdę zajęli łysymi pogrobowcami Hitlera naprawdę hajlującymi np. co roku na Górze sw. Anny?

 • yerry46

  Oceniono 6 razy 4

  Oj boli Palikot, oj boli - i dobrze! Nic tak dobitnie nie manifestuje choroby jak bol. Smieszy tylko to zalosne popiskiwanie!

 • halo_kotek

  Oceniono 9 razy 3

  normalne, że zwycięzcą liże się d.
  normalne, że ma się bekę z tych na 2 miejscu
  normalne, że partia Palikota, będzie obrywała, bo są normalni
  normalni tak jak wyborcy
  każdy inny
  każdy na swój sposób porąbany
  ale zakłamanym przegranym politykierom, to nie na rękę

  bo skąd oni-inni się wzięli ???
  to nie są ani niczyi krewni , czy sąsiedzi
  są OBCY

  TAK JAK MY

 • mothra.to.ja

  Oceniono 2 razy 2

  Składanie przysięgi to nie hajlowanie. Pan Kalisz widział to, co chciał widzieć, a w ogóle sprawiał wrażenie zmęczonego, niedospanego, nieobecnego. Nie nadaje się na szefa lewicy, wymościł już sobie gawrę i niebawem pójdzie spać.

 • ollendorff

  Oceniono 2 razy 2

  RE po błędzie.
  Moim zdaniem:
  PO - Tej partii nie lubię, ponieważ nie gra w otwarte karty. Numer z reformą emerytalną dobitnie pokazał, że ci ludzie nie radzą sobie, nie mają pomysłu, po prostu nie wiedzą jak rządzić, to dyletanci, którym ufa większość ludzi, na zasadzie "z braku laku i kit jest dobry" ! Ta partia kojarzy mi się z sytuacją w Grecji, w której trwa największy kryzys, a jednocześnie wszyscy wokół udają, że się nic nie stało i na pewno damy sobie radę. Polacy wybrali tę partię również dzięki wielkiej przychylności mediów, które też dopiero raczkują w rzetelności przekazywanych informacji. Amatorszczyzna polskich stacji telewizyjnych poraża - największy błąd polskich dziennikarzy, polega na tym, ze zamiast zadawanych tylko pytań politykom, aby opinia publiczna mogła usłyszeć interesujące ich odpowiedzi, prowadzą z nimi tylko dyskusję i o dziwo komentują politycznie ich wypowiedzi. Może dzieje się tak dlatego, że większość z nich tak samo jak aktorów grających w produkowanych przez nich tasiemców filmowych, nie ukończyła szkół dziennikarskich i aktorskich. Polskie media dzisiaj to dawny jarmark Europy - pełna amatorszczyzna.
  PIS - rozumiem popełniane typowe błędy członków tej partii. W momencie kiedy tworzyli rząd nie do końca wiedzieli, jak demokratycznie można spróbować przynajmniej w kilku procentach rozliczyć osoby, które przez ostatnie 20 lat okradały nasz kraj i tworzyły w majestacie prawa ustawy pod taką działalność. Takiej rzeczywistości nikt w tym kraju nie zaprzeczy - tak rzeczywiście było. Dlatego nikt nie lubi, jak ktoś wypomina komuś, że jego zarobione pieniądze mogą pochodzić z przestępstwa. Polska jest dużym krajem, więc opór na takie uwagi był i jest tym większy. Jednocześnie bardzo nie podoba mi się działalność Radia Maryja, która od samego początku próbuje wspierać tę partię. O mediach pisałem już wyżej, to kolejny przykład ale ale w tym przypadku mamy podwójną amatorszczyznę, tzn. tutaj tracą na znaczeniu wolne media i kościół.
  RP - klasycy "warstwy upadającej", awangarda polityki i nowa inteligencja ludzi kochających inaczej. Osobiście uważam, że ci ludzie też istnieją i dlatego mają prawo do swych praw w ramach demokracji. Poglądy tego ugrupowania są mi obce, ale taka partia musi istnieć, ponieważ ludzie w tym kraju muszą nauczyć się tolerancji w ramach demokracji. Przerażają mnie kibole ze swoją flagą Legii - dżihad walczy, którzy tworzą w Polsce zalążki przyszłych dzielnicowych gangów, czy napisy sprajem w Jedwabnym szkalujące Żydów. Partia Palikota to lekcja pokory dla innych poglądów!
  PSL - typowa chłopska partia, która tak jak każdy chłop w tym kraju zasięg swojego patriotyzmu i solidarności z innymi współobywatelami ogranicza do własnego ogrodzenia, tzn. zrobią wszystko, aby KRUS dalej był opłacany ze składek mieszczuchów. Dalej nie będą się ubezpieczali, dale nie będzie podatku katastralnego i dalej w ramach KRUS-u, będą mieli całkowicie darmową służbę zdrowia!
  SLD - Kalisz na pewno nie jest tą osobą, która mogłaby zmienić cokolwiek w lewicy. Nie ma żadnej charyzmy, a to że jest lubiany w Warszawie i zawsze się śmieje to jeszcze za mało aby kierować partią. Kwaśniewski dobrze powiedział, że to mogą być ostatnie wybory SLD w ogóle. Myślę, ze rzeczywiście ta partia to już chyba historia i podzieli los Unii Wolności, partii która najbardziej utkwiła mi w pamięci - jeden z ostatnich przedstawicieli tego ugrupowania nawet zawiesił zegar z polskim zadłużeniem. Nie mam wglądu do polskiej kasy i budżetu, ale tylko jemu wierzę! Polska ekonomicznie dzisiaj jest pogrążona i za chwilę prawdopodobnie zacznie tonąć. Pierwsze ustawy nowego rządu będą tego najlepszym potwierdzeniem - cięcia, cięcia i jeszcze raz cięcia. W 2012 roku będą mieli spokój ponieważ nadchodzący kryzys zagłuszą Euro 2012, ale zaraz po tym zacznie się prawdziwa jazda.

 • ciemnyludd

  Oceniono 2 razy 2

  TO BYŁ EWIDENTNY ŻART w stylu Palikota, i dziwi mnie tylko jak poważni publicyści POWAŻNIE O TYM DEBATUJĄ. Mógł jeszcze "POMOŻECIE ?" ale byłby w tym drugi. O miałkości intelektualnej w naszej polityce świadczy też poważne traktowanie jego wypowiedzi że "byłby pewnie premierem...: itp oraz napuszone wzdęcia komentatorów "JAKI TO AROGANT" ....Żałosne.

 • ollendorff

  Oceniono 1 raz 1

  Moim zdaniem:
  PO - Tej partii nie lubię, ponieważ nie gra w otwarte karty. Numer z reformą emerytalną dobitnie pokazał, że ci ludzie nie radzą sobie, nie mają pomysłu, po prostu nie wiedzą jak rządzić, to dyletanci, którym ufa większość ludzi, na zasadzie "z braku laku i kit jest dobry" ! Ta partia kojarzy mi się z sytuacją w Grecji, w której trwa największy kryzys, a jednocześnie wszyscy wokół udają, że się nic nie stało i na pewno damy sobie radę. Polacy wybrali tę partię również dzięki wielkiej przychylności mediów, które też dopiero raczkują w rzetelności przekazywanych informacji. Amatorszczyzna polskich stacji telewizyjnych poraża - największy błąd polskich dziennikarzy, polega na tym, ze zamiast zadawanych tylko pytań politykom, aby opinia publiczna mogła usłyszeć interesujące ich odpowiedzi, prowadzą z nimi tylko dyskusję i o dziwo komentują politycznie ich wypowiedzi. Może dzieje się tak dlatego, że większość z nich tak samo jak aktorów grających w produkowanych przez nich tasiemców filmowych, nie ukończyła szkół dziennikarskich i aktorskich. Polskie media dzisiaj to dawny jarmark Europy - pełna amatorszczyzna.
  PIS - rozumiem popełniane typowe błędy członków tej partii. W momencie kiedy tworzyli rząd nie do końca wiedzieli, jak demokratycznie można spróbować przynajmniej w kilku procentach rozliczyć osoby, które przez ostatnie 20 lat okradały nasz kraj i tworzyły w majestacie prawa ustawy pod taką działalność. Takiej rzeczywistości nikt w tym kraju nie zaprzeczy - tak rzeczywiście było. Dlatego nikt nie lubi, jak ktoś wypomina komuś, że jego zarobione pieniądze mogą pochodzić z przestępstwa. Polska jest dużym krajem, więc opór na takie uwagi był i jest tym większy.
  RP - klasycy "warstwy upadającej", awangarda polityki i nowa inteligencja ludzi kochających inaczej. Osobiście uważam, że ci ludzie też istnieją i dlatego mają prawo do swych praw w ramach demokracji. Poglądy tego ugrupowania są mi obce, ale taka partia musi istnieć, ponieważ ludzie w tym kraju muszą nauczyć się tolerancji w ramach demokracji. Przerażają mnie kibole ze swoją flagą Legii - dżihad walczy, którzy tworzą w Polsce zalążki przyszłych dzielnicowych gangów, czy napisy sprajem w Jedwabnym szkalujące Żydów. Partia Palikota to lekcja pokory dla innych poglądów!
  Jednocześnie bardzo nie podoba mi się działalność Radia Maryja, która od samego początku próbuje wspierać tę partię. O mediach pisałem już wyżej, to kolejny przykład ale ale w tym przypadku mamy podwójną amatorszczyznę, tzn. tutaj tracą na znaczeniu wolne media i kościół.
  PSL - typowa chłopska partia, która tak jak każdy chłop w tym kraju zasięg swojego patriotyzmu i solidarności z innymi współobywatelami ogranicza do własnego ogrodzenia, tzn. zrobią wszystko, aby KRUS dalej był opłacany ze składek mieszczuchów. Dalej nie będą się ubezpieczali, dale nie będzie podatku katastralnego i dalej w ramach KRUS-u, będą mieli całkowicie darmową służbę zdrowia!
  SLD - Kalisz na pewno nie jest tą osobą, która mogłaby zmienić cokolwiek w lewicy. Nie ma żadnej charyzmy, a to że jest lubiany w Warszawie i zawsze się śmieje to jeszcze za mało aby kierować partią. Kwaśniewski dobrze powiedział, że to mogą być ostatnie wybory SLD w ogóle. Myślę, ze rzeczywiście ta partia to już chyba historia i podzieli los Unii Wolności, partii która najbardziej utkwiła mi w pamięci - jeden z ostatnich przedstawicieli tego ugrupowania nawet zawiesił zegar z polskim zadłużeniem. Nie mam wglądu do polskiej kasy i budżetu, ale tylko jemu wierzę! Polska ekonomicznie dzisiaj jest pogrążona i za chwilę prawdopodobnie zacznie tonąć. Pierwsze ustawy nowego rządu będą tego najlepszym potwierdzeniem - cięcia, cięcia i jeszcze raz cięcia. W 2012 roku będą mieli spokój ponieważ nadchodzący kryzys zagłuszą Euro 2012, ale zaraz po tym zacznie się prawdziwa jazda.

 • billbordowy

  0

  Świetny tekst przysięgi, poruszający. A forma? Cóż, od formy nie ma ucieczki, chyba że w inną formę... Nawet rewolucjoniści francuscy mieli swoje rytuały parodiujące te znane z kościoła. Palikot ogólnie super wypadł. A Kalisz? - on w roli mesjasza lewicy raczej sprowadzi ją poniżej progu, jak będzie tak kiepsko gadał jak u Lisa.

 • zomozadwa

  Oceniono 4 razy 0

  ech, olek, olek...
  wierzyłem ci. głosowałem na ciebie.
  aż tu nagle, ten wstrętny busz oszukał ciebie.
  a ty, mnie. :-(
  teraz , ci nicehuja nie wierzę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX