Tusk: Nie zmienię rządu do końca prezydencji. Dopiero pod koniec roku...

- Zaproponuję, aby do końca polskiej prezydencji w UE, czyli do końca roku, nie zmieniać składu rządu - mówi w tygodniku "Polityka" Donald Tusk w jedynym wywiadzie udzielonym po wyborach. Premier zapowiada też, że "u progu nowego roku wspólnie z premierem Pawlakiem będzie proponował głęboką rekonstrukcję rządu".
- Będę proponował zarówno prezydentowi jak i wicepremierowi Waldemarowi Pawlakowi, aby do końca prezydencji, czyli do końca roku, nie zmieniać składu rządu. Obecni ministrowie prowadzą swoje rady sektorowe i jest racjonalne, aby dokończyli pracę - mówił Donald Tusk.

"W nowym roku głęboka rekonstrukcja rządu"

Premier zapowiedział, że "u progu nowego roku wspólnie z premierem Pawlakiem będzie proponował głęboką rekonstrukcję rządu". Dodał, że inna koalicji niż w tej chwili "wydaje się mało prawdopodobna".

Tusk stwierdził, że przyszłe zmiany ministerialne będą zależały od oceny "kwalifikacji i przydatności". Premier zapowiedział zmianę na stanowisku ministra edukacji, zajmowanym obecnie przez Katarzynę Hall. Wymienił też szefów resortów, którzy nie muszą obawiać się o swoje ministerialne teki. - Z całą pewnością czołówka to Ewa Kopacz, Elżbieta Bieńkowska, Jacek Rostowski i Radosław Sikorski. - Bardzo wysoko cenię Michała Boniego - powiedział Tusk. Zaznaczył też, że "Tomasz Siemoniak dobrze zaczął jako szef MON, a Jerzy Miller wykonał kawał gigantycznej pracy", ale nie ukrywa, że myśli o zmianie struktury tego resortu.

Wydaje się pewne, że stanowisko straci też niepopularny Cezary Grabarczyk. Gwoździem do trumny szefa resortu infrastruktury ma być m.in. bardzo słaby wynik w wyborach. Pokonał go minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski oraz łódzki poseł Platformy John Abraham Godson.

"Z Palikotem będziemy współpracować nad konkretnymi ustawami"

W wywiadzie dla tygodnika "Polityka" Donald Tusk mówił o możliwej współpracy z Januszem Palikotem. - Najwięcej szans na współpracę nad konkretnymi ustawami dostrzegam w Ruchu Palikota - powiedział premier.

Tusk zaznaczył, że zamierza kontynuować swoją politykę stabilizacji i spokojnych reform. - Za granicą nikt nie ma wątpliwości, kto w Polsce prezentuje umiarkowany, reformatorski, liberalny w gospodarce kierunek. Tylko w Polsce nie wszyscy to doceniają - powiedział.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (14)
Tusk: Nie zmienię rządu do końca prezydencji. Dopiero pod koniec roku...
Zaloguj się
 • venusoid

  Oceniono 4 razy 4

  "Najwięcej szans na współpracę nad konkretnymi ustawami dostrzegam w Ruchu Palikota"
  Wreszcie jakieś sensowne słowa, bo miałem wrażenie, że Premier będzie próbował ignorować Ruch - jak to już zapowiedział Kaczyński. Ale chyba z 10% byłoby to niezbyt możliwe. Natomiast Prezes nawet praworządny rząd i prezydenta potrafi ignorować - więc nihil novi :)

 • rbik53

  Oceniono 3 razy 1

  ...... polityka stabilizacji i spokojnych reform, umiarkowany, reformatorski, liberalny kierunek..... - czyli zdecydowana reforma finansów państwa idzie w odstawkę.....i jeśli tak, to ja pieprzę takie PO....

 • aietes

  0

  "Tusk zaznaczył, że zamierza kontynuować swoją politykę stabilizacji i spokojnych reform. - Za granicą nikt nie ma wątpliwości, kto w Polsce prezentuje umiarkowany, reformatorski, liberalny w gospodarce kierunek. Tylko w Polsce nie wszyscy to doceniają -"
  w Polsce już daliście się poznać. Wasze miejsce jest w Sztumie lub Wronkach.

 • kruk51

  Oceniono 3 razy -1

  Pan Premier Tusk zachłyśnięty zwycięstwem ! Już zapomniał jak z nim było cieniutko ! Tak ! Udało się nas,
  naród przestraszyć Jarosławem Kaczyńskim ! Nikt z nas nie chce IV RP ! No cóż ! Lepszy wróbel na w garści niż gołąb na dachu ! Po wyborach i już pierwszy głupi krok polityczny ! Koalicji należało szukać z Palikotem ! A nie ze sprzedawczykjem " chłopem " .Któremu jeżeli coś wychodzi to tylko ze spodni.Widać jasno, że nie o naród chodzi tylko o skorumpowane elity polityczne, AWS u UW ! Widać, że wycieczka krajoznawcza po Polsce nie nauczyła niczego Pana Premiera. To właśni Palikot ze swym Ruchem zmierza do europeizacji Polski.Jest On nam potrzebny jak szczupak w stawie ! Elity polityczne głupieją. Mózg im się lasuje. Po za kasą i swoimi karierami niczego nie widzą. No i jeszcze jest w dobrym tonie
  uściskać prawicę jakiegoś biskupa. Tak właśnie wygląda nasza sanacja. Liczę na Palikota ! Że wymusi
  On zmianę myślenia i postępowania w Parlamencie. To tam ma się urodzić nowa, nowoczesna Polska !

 • romp66

  Oceniono 2 razy -2

  Siłą Tuska i PO są media, póki AGORA i iti maja tych właścicieli póki on ma władzę zapewnioną.
  Anita Werner dziennikarka, która i była na gwizdek PO , w piątkowy wieczór przedwyborczy zeszmaciła się maksymalnie.
  Anita Werner, atakowała i przerywała im w pół zdania wszystkim przedstawicielom partii obecnym w studio, poza Protasiewiczem z PO.
  Właściwie Protasiewicz był niepotrzebny, Werner odbierał głos i robiła za szefa sztabu PO zarazem.
  Gdy iti i tvn w jedyny przejmą to obcy , wtedy PO straci prawa kontrolne nad ta telewizja.
  Może ktoś tez wykupi pakiet większościowy AGORy, wtedy tok fm i GW przestaną być tubami propagandowymi PO.

 • wykiwany

  Oceniono 3 razy -3

  Jasne, Grabarczyk musi mieć czas na kompletne zrujnowanie struktury kolei, a Hall na dokończenie reformy szkolnictwa o krtórej sama sie wyraża , ze nie do końca przemyślana.
  I żeby zaczęli wydobywac ten gaz łupkowy i złoża zwykłego gazu ziemnego ,
  po 4, 65-5,20 zł za 1000m sześciennych ,
  a żeby ekologom i protestującej ludności zamknąć usta trzeba zdążyć połączyć Ministerstwo Środowiska z Ministerstwem Energetyki i Górnictwa.
  Jak w przyszłym roku wybuchnie skandal z naszym eksportem warzyw które będą oskarżone o skażenie chemią z legalnych upraw GMO w Polsce ( ustawa o nasiennictwie) to już będzie po głównych kłopotach w Ministerstwie Gospodarki i rolników da sie spacyfikować.
  Ministerstwo Cyfryzacji potocznie nazwane Ministerstwem Inwigilacji również musi zacząć działać, gdzieś te " teczki trzeba trzymac"

 • jack869

  Oceniono 7 razy -5

  Dziękuję wyborcom PO że jeszcze 3 miechy p.Grabarczyk będzie budował autostrady i reformował kolej.
  Ot szczwany rudzielec.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX