"Formuła PiS się wyczerpuje. Już nie wygrają" - prof. Król dla TOKFM.pl

- Powoli formuła Prawa i Sprawiedliwości w obecnej postaci się wyczerpuje - mówi w rozmowie z TOKFM.pl prof. Marcin Król, filozof idei. - Teoretycznie jest miejsce na inną prawicę, ale to miejsce na razie okopuje PiS. I okopuje je w sposób destruktywny - dodaje.
- Wyborcy PiS powinni się domagać odejścia Kaczyńskiego - uważa prof. Król. - W normalnym kraju prezes partii, która przegrywa sześć razy z rzędu, najzwyczajniej odchodzi. Ale PiS normalną partią nie jest - nie ma pomysłu, jak żyć bez Kaczyńskiego - dodaje. - Jeżeli wyobrazimy sobie kogokolwiek innego na miejscu Kaczyńskiego, to od razu duża część elektoratu zrezygnuje z głosowania na Prawo i Sprawiedliwość. A to by oznaczało rozpad PiS-u.

Czytaj też: "Pomoc Kościoła w wyborach niewiele już znaczy" >>>

Dzisiaj Jarosław Kaczyński podsumował przegrane przez jego partię wybory parlamentarne. - Mamy więcej mandatów niż mieliśmy na końcu kadencji. Trochę mniej niż na jej początku. Ci, którzy sądzili, że można anihilować naszą partię przegrali. Ci, co chcieli dorzynać watahę, przegrali. Ale mogło być lepiej - mówił. I zapewnił, że wbrew wcześniejszym zapowiedziom nie odejdzie z polityki.

"Formuła PiS się wyczerpuje"

- PiS nie wygra już niczego - uważa profesor Król. - Przemówienie Kaczyńskiego po ogłoszeniu wyników wyborów to przemówienie staruszka. Rozumiem, że dochodzą jeszcze emocje, ale pamiętajmy, że za cztery lata Kaczyński będzie jeszcze starszy.

Zdaniem filozofa także obecna formuła PiS-u się wyczerpuje. - Dla mnie zaskoczeniem jest te 30 proc. partii Kaczyńskiego - to zaskakująco dużo. A jeżeli sam Kaczyński by odszedł, to partia się rozsypie i zmieni kurs. Zmiany w perspektywie np. ośmiu lat mogłyby doprowadzić do powstania prawdziwej prawicowo-konserwatywnej partii. To by było korzystne, ponieważ na razie PiS to partia całkowicie destruktywna.

Pytanie jednak pozostaje, czy obecnie jest miejsce na inną prawicę? - Teoretycznie jest, ale PiS na razie okopuje to miejsce - twierdzi Król. - Jeżeli z jednej strony wziąć Kowala, Jurka i Dutkiewicza, to w sumie oni mają konserwatywne tendencje, a nie radykalnie prawicowe i to jest do zaakceptowania przez wyborców. Gdyby tacy ludzie potrafili stworzyć kontropozycję, to w rok mogliby też stworzyć partię, która wejdzie do Sejmu. Ale na razie PiS dominuje nad nimi.

- PiS jest szkodnikiem, bo destruktywnie zagarnia tą część sceny, możliwą do zagospodarowania przez inną prawicę. Póki będzie PiS - prawicy nie będzie - podsumowuje prof. Król.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (119)
"Formuła PiS się wyczerpuje. Już nie wygrają" - prof. Król dla TOKFM.pl
Zaloguj się
 • venusoid

  Oceniono 24 razy 22

  PiS nazywa się prawicą, bo są (ultra)-konserwatywni. Ale w sumie gospodarczo i politycznie to komuna.

 • lang-uage

  Oceniono 18 razy 18

  PiS to bolszewicka prawica panie Król

 • kingsizemax

  Oceniono 19 razy 17

  Jaka prawica! Przecież to co prezentuje PIS to bolszewizm w czystej postaci!

 • kaligula1

  Oceniono 15 razy 15

  Kaczyński kłamał, że jeśli przegra wybory odejdzie i da szanse młodszym .Wiedzieliśmy,że oszuka znowu wyborców. On już sie nie zmieni ,przed wyborami mówi co innego, a po wyborach jest jak dawniej ,czyli KŁAMSTWO I KŁAMSTWO nic więcej nie potrafi.Wyborcy już rozszyfrowali prezesa .Dobrze,że przegrał z Tuskiem,bo przecież nie mógłby podać ręki prezydentowi.

 • martin933

  Oceniono 12 razy 12

  Formuła PiS się nie wyczerpuje, ona jest stała bez zmian to konstanta polskiej sceny politycznej. To polityka strachu i nienawiści. To patriotyzm na poziomie epoki międzywojennej. To polityka, której wierzy ciągle jedna trzecia Polaków. Niewątpliwie procentowe zastąpienie będzie rok od roku maleć, ale to z uwagi na wymieranie z naturalnych powodów fizjologicznych starszej generacji gdzie jednak PiS ma poparcie a z drugiej strony z powodu na rozszerzanie internetu do obszarów wiejskich i do ludzi biednych, którym to medium „otworzy oczy” co spowoduje mniejsze poparcie dla tego typu myślenia jaki prezentuje PiS. Oceniam to jednak na powolny sposób zmiany, to będzie co 4 lata około 3% mniej poparcia dla tego typu myślenia bez względu czy to będzie PiS czy inna parcia nacionalistyczno populistyczna.

 • korcia2000

  Oceniono 12 razy 10

  Wobec Breżniewa, Andropowa i Czernienki to jeszcze młodzik! A serio - formuła się wyczerpała, bo dziewiętnastowieczny nacjonalizm, podejrzliwość i szukanie wokół wrogów, dzielenie społeczeństwa i padanie na kolana przed biskupami nijak nie pasują do współczesnej Europy. Nie jest przypadkiem, że PiS zwyciężył w najbiedniejszych województwach, w grupie ludzi najsłabiej wykształconych, w dużym stopniu sterowanych przez księży.

 • qfadrat

  Oceniono 12 razy 10

  Formula PiS nie istnieje. Zadnego programu. Glowni rozgrywajacy to klakierzy lub kanalie! A elektora ciagle wierzy ze historia Polski to Sienkiewiczowski Potop.

 • neumarkt

  Oceniono 10 razy 10

  Jarosław-Zbawiciel- Kaczyński? Toż to czystej wody HEREZJA! Co na to nuncjusz papieski? Czekamy na ekskomunikę!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX