Tygodniki "Fakty i Mity" i "Nie" wspierały kampanię Palikota

Ateiści, zwolennicy związków partnerskich i legalizacji marihuany - taki obraz posłów Ruchu Palikota wyłania się z rozmów, jakie przeprowadzili z nimi dziennikarze "Gazety", czytamy w artykule "Fakty i Mity" Palikota w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej".
Do Sejmu weszli Roman Kotliński, były ksiądz, redaktor naczelny antyklerykalnego tygodnika "Fakty i Mity" (gdzie Palikot jest felietonistą), i Andrzej Rozenek, dziennikarz i wicenaczelny tygodnika "Nie". Właściciel pisma Jerzy Urban, też antyklerykał, ostatni rzecznik rządu PRL, był honorowym gościem wieczoru wyborczego Ruchu Palikota.

Oba tygodniki wspierały Palikota w kampanii. "Fakty i Mity" są też organem Antyklerykalnej Partii Postępu "Racja". -To ważne. Racja ma struktury we wszystkich miastach wojewódzkich. Dzięki temu Ruch Palikota sprawnie zebrał podpisy na listach poparcia, a "Fakty i Mity" dały reklamę - mówi Joanna Senyszyn, europosłanka SLD (również felietonistka "FiM"), która wcześniej była zwolenniczką umieszczania działaczy Racji na listach Sojuszu.

Partia Palikota w kampanii nie eksponowała antyklerykałów

Oprócz Kotlińskiego do Sejmu wszedł wiceprzewodniczący Racji Jan Cedzyński z Kielc. Jego program to "opodatkowanie dochodów duchownych, nie tylko katolickich, ale wszystkich". Chce też , by w Polsce, jak w niektórych krajach Zachodu, wierni mogli odpisywać 2,5 proc. podatków na Kościół, z którym czują się związani. Teraz Racja na stronie internetowej ogłasza sukces. Podlicza, że na jej kandydatów głosowało ponad 134 tys. wyborców. "To najlepszy wynik w historii partii -chwali się. -Ruch Palikota i Racja.pl dostały 10 proc. głosów". Tyle że partia Palikota w kampanii nie eksponowała antyklerykałów. Nic dziwnego, "Fakty i Mity" są znane przede wszystkim dlatego, że na ich promocję został zaproszony Grzegorz Piotrowski -morderca księdza Jerzego Popiełuszki. Potem z Piotrowskim przeprowadzono serię wywiadów, w których mówił, że nie zabił księdza.

Tygodnik specjalizuje się też w brutalnych atakach na księży, z lubością opisując historie nadużyć seksualnych w Kościele i "pazerności" kapłanów. Z podobnych powodów Palikot nie podkreślał związków z"Nie". Choć korzystał z poparcia pisma, wiedział, że - zwłaszcza dla ludzi z rodowodem solidarnościowym -bliska relacja z Urbanem dyskwalifikuje.

Co ciekawe, wspomniany Andrzej Rozenek z "Nie" może być jednym z bardziej wartościowych posłów nowego klubu. Pisał teksty śledcze na temat wojska i kulis działalności służb specjalnych, a w jego materiałach nie było wulgarnej retoryki typowej dla pisma Urbana.Cały tekst w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej" .

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (12)
Tygodniki "Fakty i Mity" i "Nie" wspierały kampanię Palikota
Zaloguj się
 • halo_kotek

  Oceniono 5 razy 5

  ANTYKLERYKAŁ to nie ATEISTA

 • red_dread

  Oceniono 7 razy 5

  Kupuje "FiM" od kilku ładnych lat i jestem z tego dumny.Jest to jeden z nawiekszych tygodników w Polsce.Kto nie czytał niech milczy,szczególnie wyborcz,która praegrała na dwa dni przed wyborami z Jonaszem i teraz sie msci piszac jakieś brednie

 • tegepe

  Oceniono 7 razy 5

  Widać siła oddziaływania dwóch niszowych czasopism jest większa niż tzw. mediów opiniotwórczych, które nie zdołały przekonać większej liczby głosujących do głosowania na SLD lub PJN!

 • ogabignac

  Oceniono 5 razy 5

  Niech Wyborcza wiecej opisuje historii nadużyć seksualnych w Kościele i pazerności kleru a bede to z luboscia czytal.

 • nelson.pl

  Oceniono 2 razy 2

  Niech GW odczepi się od FiM oraz NIE a zajmie wspieraniem potencjalnych i byłych posłów i senatarów przez kościół katolicki,pana Rydzyka,TV Trwam i inne kościelne gazety.To jest znacznie groźniejsze dla demokracji niż popieranie potencjalnych posłów przez gazety,które czyta niewielka rzesza społeczeństwa.

 • seidr

  Oceniono 1 raz 1

  A tak dodając: cisza jakoś jest o tym, kogo sponosrował Rydzol.

 • seidr

  Oceniono 1 raz 1

  "Tygodniki "Fakty i Mity" i "Nie" wspierały kampanię Palikota"

  Wow, kto wam doniósł? Dozorca? Bo o tym wiadomo od dawna, żadna tajemnica. Z resztą co z tego? Ale sensacja wow :P

 • halo_kotek

  Oceniono 1 raz 1

  byli sponsorami
  fajnie
  w innych partiach sponsorami byli, są i bedą wyborcy
  bez względu na to czy głosowali na dana partie
  czy maja ją głęboko w d.

 • klara551

  Oceniono 1 raz 1

  Czy FiM pisząc jako jedyna gazeta o seksualnych wyskokach księży nie napisała prawdy? A Urban? Jemu też nikt nie zabierze prawa do pisania o czym i jak chce,nikt nie musi tego czytać. Monopolu na prawdę nie ma żadna gazeta,a na szczęście czasy gdy cała prasa pisała to i tak samo minęły.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX