Kaczyński: Potrzebna uchwała broniąca krzyża w Sejmie, grupa która chce go usunąć jest szalona

- Krzyż musi wisieć w Sejmie, tak było zawsze. Obrady brytyjskiej Izby Gmin zaczynają się modlitwą, bo taka jest tradycja - mówił Jarosław Kaczyński. Zapowiedział, że PiS złoży wniosek o to, żeby Sejm chronił krzyż specjalną uchwałą.
- W naszym życiu parlamentarnym pojawił się nowy problem - problem krzyża. Zawieszono go jeszcze za rządów AWS i nikomu nie przeszkadzał, nawet SLD. Składamy wniosek o to, żeby Sejm uchwałą uznał, że krzyż jest w sali. Wtedy wszystkie próby usunięcia go będą złamaniem reguł obowiązujących w Sejmie i straż marszałkowska będzie musiała interweniować - rozpoczął swoje wystąpienie prezes PiS.

- Po pierwsze jest to symbol religijny, a zdecydowana większość Polaków to katolicy. Wszystkie parlamenty niepodległej Polski miały w pomieszczeniach, gdzie prowadzone były obrady krzyż. To jest po prostu pewna tradycja. Być może część państwa o tym nie wie, ale obrady brytyjskiej Izby Gmin zaczynają się od modlitwy, a nie ma chyba bardzie zlaicyzowanego społeczeństwa niż brytyjskie Tradycja jest pewną wartością, ci , którzy chcą ja niszczyć niszczą naród - argumentował Kaczyński.

"Krzyż to symbol najbardziej przyjaznej człowiekowi kultury"

- Jest też orzeczenie Trybunału w Strasburgu związane ze sporem we Włoszech, gdzie jest wyraźnie powiedziane, ze krzyż jest symbolem tego, co stanowi fundament europejskiej kultury, jej humanistycznego charakteru i życzliwości wobec człowieka. To najbardziej życzliwa człowiekowi kultura na świecie, nie ma powodu, żeby symbol tego był eliminowany tylko dlatego, że grupa ludzi o szalonych przekonaniach tego sobie życzy - dodał szef PiS.

- Mamy nadzieję, ze nasz wniosek zostanie poparty, jeśli nie zostanie albo wyląduje w "zamrażarce", to przynajmniej będzie widać wyraźnie, kto w Polsce jest za czym. Jeśli krzyż zniknie z parlamentu, szybko zacznie się ofensywa odnoszącą się do szkół, a potem do ok. miliona krzyży, które stoją w różnych miejscach w całej Polsce - podsumował.

- Każdy człowiek, który ma jakąś orientację w naukach społecznych rozumie, że sprawa symboli jest ważna. Tylko ludzie bardzo prości mogą uważać, że to nieważna.

Na pytanie, czy w Sejmie obok krzyża powinny pojawić się też symbole mniejszości wyznaniowych odpowiedział: - Niektóre z tych mniejszości wyznaniowych bardzo krzyża nie lubią, więc doszłoby do konfliktu. Nie musimy wstydzić się tego, że większość Polaków jest katolikami.

O kandydaturze Kopacz na marszałka: "To kpina ze społeczeństwa"

- Przypomnę ''hieny cmentarne'' - to jest wypowiedź pani Kopacz, jedna z najbardziej drastycznych, jakie padały w tej wojnie polsko-polskiej - skomentował Kaczyński kandydaturę Ewy Kopacz na marszałka Sejmu. Nawiązał do słówminister Kopacz jeszcze z 2008 r. , którymi próbowała odpierać ataki PiS na program reformy służby zdrowia, zakładający prywatyzacje szpitali publicznych.

- Nie sądzę, by osoba o takich tendencjach powinna być marszałkiem Sejmu. Poza tym marszałek to trzecia osoba w państwie, bardzo ważne stanowisko. Kopacz była fatalnym ministrem Jej wypowiedzi o tym, że kolejki w przychodniach świadczą o tym, że nasza służba zdrowia ma wspaniała ofertę przejdą do historii, ale nie wiem, czy to będzie dobra historia. W związku z tym awans minister na marszałka będzie po prostu kpiną ze społeczeństwa - dodał.

Szef PiS uważa, że rząd nie powinien zmieniać się do końca polskiej prezydencji w UE: - Nie ma sensu robić zamieszania. Powtarzanie wydarzeń czeskich nie jest w polskim interesie. Wczoraj przekazałem te sugestie prezydentowi.

Propozycję, żeby Bartosz Arłukowicz został ministrem zdrowia skwitował krótko:- Przystojny mężczyzna, paniom się może podobać. Mnie ta kandydatura bawi.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (32)
Kaczyński: Potrzebna uchwała broniąca krzyża w Sejmie, grupa która chce go usunąć jest szalona
Zaloguj się
 • adalbert.13

  Oceniono 6 razy 6

  Na waszym miejscu kaczor byłbym spolegliwszy co do oceny stanu psychicznego innych.
  Przypomnę tylko, że wasz najbardziej krewki (niestety dosłownie) adwersarz pozytywnie przeszedł badania psychiatryczne, wy nie.
  Trzeba przypominać wam o psychotropach branych ale nie łykanych i popijanych piwem bezalkoholowym - wąska specjalizacja.

  .
  Macie miejsce kultu w wyremontowanej kaplicy sejmowej, tylko nie wmawiajcie, że macie potrzebę modlić się wszędzie. W to nawet Sobecka, posłanka z miłosierdzia Bożego nie uwierzy.

 • elvisisking

  Oceniono 5 razy 5

  Kaczyński opowiada brednie porównując Polske, która jest republiką, ze Zjednoczonym Królestwem, które jest monarchią konstytucyjną. W monarchii "Bóg" jest niezbędny do wytłumaczenia dla czego jest Rodzina Panująca i dla czego ma taką rolę jaką ma. Usunięcie modlitwy z rutyny parlamentu brytyjskiego miałoby charakter zmiany ustrojowej. I są ludzie w Zjednoczonym Królestwie, którzy postulują takie zmiany.
  W Polsce, która jest republiką, ustawianie krzyża w parlamencie nie tylko jest sprzeczne z "duchem republiki" ale także nie ma logicznego wytłumaczenia w ramach ustroju. Kaczyński o tym dobrze ale jak widać woli opowiadać brednie dla półgłówków.

 • czytelnik52

  Oceniono 4 razy 4

  Panie Kaczyński, szaleństwem było wysyłanie szaleńców na Krakowskie Przedmieście, by w "obronie krzyża", podzielić polaków.

 • j4s4

  Oceniono 3 razy 3

  .. potrzebna jest uchwała broniąca przed krzyżem tych co nie chcą na niego patrzeć!

 • j4s4

  Oceniono 3 razy 3

  ... w klasie, w której Pampry molestowali Anię też zapewne wisiał krzyż! I co pomogło jej to? A ci co ją molestowali zwracali na krzyż uwagę?

 • duch1313

  Oceniono 3 razy 3

  I wracamy do rzeczywistości , dla prezesa wszyscy kandydaci na jakiekolwiek stanowiska są albo śmieszni albo żałośni albo niekompetentni i tak dalej ... Szkoda gadać , jedyni dobrzy to ludzie WIERNI oczywiście Kaczyńskiemu.A co do krzyża to nie powinien wisieć na sali obrad gdyż argument o wielowyznaniowości jest przekonywujący , przecież każdy kto chce może sobie zawiesić , wpiąć i klapę lub garsonkę krzyż dowolnej wielkości i koloru . Pewnie nikt wtedy nie bedzie protestował szczególnie ,ze obok usiądzie ktoś z gwiazdą Dawida na koszulce albo półksiężycem .

 • celast

  Oceniono 3 razy 3

  Krzyż absolutnie nie kojarzy się z żadnymi przyjaznymi czy pozytywnymi uczuciami, o ile się oreintuję to symbol cierpienia i śmierci. Gdyby było inaczej Kaczyński i jego żołnierze nie zachowywali by się tak po chamsku, nie rzucali by najgorszych oskarżeń na innych, nie łgali by tak w żywe oczy. A gdyby było tak jak mówi Kaczyński, także o szacunku, to musieliby w tym Sejmie (ci najwięksi awanturnicy) zamknąć się i nie lżąc innych, nie lżyć też krzyża. Zdjąć ten krzyż i tyle a uchwałą raczej zobligować posłów (zwłaszcza PiS) do solidnej roboty.

 • mercurossaurus

  Oceniono 3 razy 3

  Jeśli uchwała nie przejdzie, czy krzyż zostanie usunięty? Czy uszanuje Pan wolę demokratycznej większości? Czy straż marszałkowska będzie mogła interweniować, jeśli ktoś ponownie będzie wieszał krzyż? Wątpie. Pan nie szanuje demokracji.

 • demolka666

  Oceniono 2 razy 2

  należy usunąć kaczyńskiego i jego bandę nienawidzących prymitywów spod znaku krzyża - nie palikot jest groźny tylko banda pisobolszewików

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX