Palikot: Trzeba chronić Polskę przed katolicyzmem, a nie katolicyzm przed Polską

- Jarosław Kaczyński upartyjnił krzyż. Używanie krzyża i symboli religijnych do walki politycznej jest haniebne. Nie ma powodu, by krzyż patrzył na brutalną wojnę w polskim Sejmie - Janusz Palikot tłumaczył w Radiu ZET dlaczego jego partia chce zdjąć krzyż z Sejmu.
Będzie zmiana nazwy partii? - pytała Monika Olejnik. - Trzeba poczekać aż ludzie ochłoną trochę po wyborach - uważa założyciel Ruchu Palikota. Polityk potwierdził, że będzie szefem klubu Ruchu Palikota, rzecznikiem klubu będzie Andrzej Rozenek, a wicemarszałkiem Sejmu Wanda Nowicka.

Palikot bardzo się cieszy z tego, że to Ewa Kopacz zostanie marszałkiem Sejmu. Jest przekonany, że to on do tego się przyczynił zapowiadając, że jego partia nie poprze Schetynę. - Traktuję to jako gest w naszą stronę, zachęcający do współpracy w parlamencie. Grzegorz Schetyna by blokował tę współpracę, a pani minister Kopacz daje nadzieję na współpracę - mówił w Radiu ZET. Zdaniem Palikota, pozostawienie tak silnego konkurenta jak Schetyna w Sejmie to byłoby dla Tuska "hodowanie sobie Brutusa".

Wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego o Kopacz ("to kpina ze społeczeństwa") Palikot uznaje za "żenujący przykład męskiego szowinizmu". - Ewa Kopacz w pełni zasługuje na tę funkcję. Oczywiście jest pytanie, czy sobie poradzi w opanowaniu sali sejmowej. Jest to osoba dość histeryczna, reagująca emocjonalnie. Mam nadzieję, że sobie poradzi - podkreślał.

"Po 10 kwietnia upartyjnienie krzyża"

Jedną z pierwszych akcji Ruchu Palikota w nowym Sejmie ma być zdjęcie krzyża z Sejmu. - Jarosław Kaczyński upartyjnił krzyż. Używanie krzyża i symboli religijnych do walki politycznej jest haniebne. Nie ma powodu, by krzyż patrzył na brutalną wojnę w polskim Sejmie. Poza tym konstytucja wyraźnie mówi, że państwo jest świeckie - tłumaczy swoje decyzję Palikot.Janusz Palikot przyznał, że sprawa Kościoła w Polsce nie przeszkadzała mu tak bardzo aż do 10 kwietnia 2010 r. - Zobaczyłem zaangażowanie Kościoła w wybory Jarosława Kaczyńskiego na prezydenta, nieprawdopodobną agitację na rzecz PiS-u. Doszło do tego, że Kościół się upartyjnił - uważa poseł - elekt. Palikot oburza się także na pomysły PiS-u, by uchwałą bronić krzyża w Sejmie. - To jakiś kabaret, przecież religia katolicka jest dominującą religią w naszym kraju. O czym my mówimy? Trzeba chronić Polskę przed katolicyzmem, a nie katolicyzm przed Polską - podkreślał.

Palikot zapewnia, że nie chce robić żadnej awantury w Sejmie, ale na drodze prawnej dochodzić do zdjęcia krzyża z Sejmu, choćby dochodząc do Trybunału Konstytucyjnego czy Trybunału w Strasburgu.

"Będę wyciągał ludzi z lewicy"

- Będę wyciągał ludzi z lewicy - przyznał Janusz Palikot w rozmowie z Moniką Olejnik. Przyznał, że to więcej niż jedna osoba. - Mam już kogoś na oku, ale nie powiem kogo. Wie pani, że nie mogę tego powiedzieć, bo to spowoduje panikę i blokadę tego manewru, ale oczywiście będą zmiany - zapowiedział szef Ruchu Palikota.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (35)
Palikot: Trzeba chronić Polskę przed katolicyzmem, a nie katolicyzm przed Polską
Zaloguj się
 • ciemnyludd

  Oceniono 22 razy 18

  ŻADEN POSEŁ JESZCZE NIE POSTAWIŁ TAK JASNO SPRAWY NIEZGODNEJ Z KONSTYTUCJĄ DOMINACJI KOŚCIOŁA W ŻYCIE PAŃSTWA I OBYWATELI...również nie-katolików. Trzeba na początek zacząć od krzyża w sejmie, a skończyć na konkordacie. Dyskusja z kościołem będzie niemożliwa z zasady, bo tam gdzie kościół postawił stopę dobrowolnie nie cofnie się nigdy. Jak przed 20 laty sowiecki sołdat, ale w końcu jednak musiał..

 • kambion

  Oceniono 18 razy 14

  Sekciarze Jarka niech pod krzyżem w sejmie postawią tablicę pamiątkową. Opisaną :

  "W tym świętym miejscu roku pańskiego 1997 posłowie AWS pod osłoną nocy powiesili krzyż. Jeden z nich zachwiał się w trakcie i naderwał framugę, niestety nie badano ich alkomatem więc nie wiemy co było przyczyną zachwiania się posła, przeciąg czy może ręka mu drżała w trakcie tego świętego wydarzenia? Z przejęcia, oczywiście.

 • mrarm

  Oceniono 15 razy 13

  Tak, miejmy nadzieję, że Palikot będzie an tyle silny, że trzeba by bronić przed nim katolicyzmu. Mam nadzieję, że sobie z nim poradzi (Palikot z katolicyzmem) - to zapewni mu miejsce na kartach historii - likwidacja zbrodniczych organów obcego państwa na naszym terenie.

 • venusoid

  Oceniono 14 razy 12

  Oczywiście PiS zrobi zadymę. Ale pytanie, czy rząd będzie (choć raz) konsekwentny i zadziała zgodnie z prawem, a nie z lęku przed koalicją KK/PiS

 • bulorz

  Oceniono 12 razy 10

  Brawa dla Pana Palikota! Nikt jeszcze nie ujął tego w tak klarowny i bezpośredni sposób.

 • tc2

  Oceniono 10 razy 8

  A- skoro krzyż w Cyrku powieszono w nocy i nielegalnie i Kaczyński chce go ex post legalizować
  B- a Firecat nie chce o zdejmować nocą, tylko poddać pod debatę
  C- może ktoś powinien zakraść się nocą i powiesić obok krzyża:
  -półksiężyc na zielonym tle
  -gwiazdę Dawida
  -koło Dharmy (mieszkam koło buddyjskiej jadłodajni dla bezdomnych, obok jest kościół, ale przy nim nie ma jadłodajni, nawet nie ma porządku mszy, za to jest numer konta, no i jest TACA.)
  -wiązka nitek makaronu (pastafarianie!)

  wtedy debata byłaby ogólniejsza

 • fojs

  Oceniono 14 razy 4

  Pan Palikot popełnia błąd. To nie katolicyzm jest szkodliwy dla Polski.To większość duchowieństwa z hierarchami na czele szkodzi nie tylko Polsce ale także Kościołowi Polskiemu. Konkordat dla nich jest ważny tylko tam gdzie chodzi o ich interesy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX