GW: Biskupi mówią jak Palikot

- Nie da się dyskutować o roli Kościoła, gdy hierarchowie na każdą krytykę reagują agresją - piszą w ?Gazecie Wyborczej? Grzegorz Sroczyński i Katarzyna Wiśniewska.
"Kto chce usunąć krzyż z przestrzeni publicznej w Polsce, ten chce wprowadzać własną ideologię nienawiści" - ogłosił abp Józef Michalik po weekendowym zebraniu Episkopatu. Jak widać, niewiele ma Kościół do powiedzenia w dyskusji o świeckim państwie. Biskupi na brutalny język Palikota odpowiedzieli równie brutalnie. Inaczej najwyraźniej nie potrafią.

Palikot rozpoczął dyskusję o świeckim państwie. Nie jest specjalnie ważne, czy robi to szczerze, czy dla taniego efektu. Kościół tej dyskusji nie chce, chociaż jest nieunikniona. Przykłada do postulatów Palikota postpeerelowską kliszę, abp Sławoj Leszek Głódź mówi o "recydywie tego, co było już po 1945 r." Biskupi reagują agresywnie, ciskają gromy, bo przyzwyczaili się, że to skuteczne. Kościół po 1989r. od kolejnych rządów - od lewicy po prawicę - dostawał wszystko, co chciał. Państwo ustępowało, bo zawsze były jakieś ważne powody, żeby ustępować. I zawsze też były ważne powody, żeby tzw. mainstream siedział cicho.(...)

Polscy biskupi, tłamsząc przez lata wszelkie próby dyskusji o roli religii w świeckim państwie, wyrządzili Kościołowi krzywdę. Pozbawili go rozsądnej kontroli. I pozbawili rozsądnych krytyków. Teraz więc - zamiast poczciwie zatroskanego "Tygodnika Powszechnego" czy ojca Ludwika Wiśniewskiego - mają Palikota. To z nim

oraz tygodnikiem "Fakty iMity" będą musieli toczyć światopoglądową dyskusję. Na własne życzenie.

Cały tekst na drugiej stronie "Gazety Wyborczej"

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (16)
GW: Biskupi mówią jak Palikot
Zaloguj się
 • ahab_1

  Oceniono 12 razy 10

  Czym innym jest wiara, a czym innym kościół. Wiara to przekonanie, a kościół to organizacja i jako taka powinien podlegać prawu państwowemu.

 • adalbert.13

  Oceniono 12 razy 10

  Nieciekawa sytuacja w tym kk, zaczynają rozwalać im domy boże a ci u nas w polsze jakby nic.
  W bestialski sposób próbują ograć lud boży kolejny raz.
  Iście to żydowski interes zamienić ~90 mln. na ~600 mln. złoty.
  Zaprawdę powiadam wam księgowe to głowy i rzeczywiści JP był Wielki skoro takich sprawnych w
  piniądzach miał kumpli w robocie.
  Albowiem powiedziane jest "nie bojacie się" i strzyżcie idiotów ile wlezie.

 • neumarkt

  Oceniono 9 razy 7

  Kościół polski ma szczęście w wysuwaniu na czoło największych durniów wszechczasów! "yntelektualysta" Michalik, flaszka Głódż, "rycerski" Mering (zakuty łepek!), oto twarze budzące grozę co do ich zdolności intelektualnych. To oni stają się przyspieszaczami "zmierzchu religii katolickiej!"

 • venusoid

  Oceniono 8 razy 6

  Brutalny język Palikota? Gdzie, kiedy? Czy w jakiejkolwiek z ostatnich wypowiedzi Palikota było coś brutalnego? Tylko rzeczowa zapowiedź działań, które podejmie w świetle prawa. Autor uprzedzony, szkoda czytać.

 • mepislover

  Oceniono 8 razy 6

  Biedni biskupi, będą musieli żyć według głoszonych nauk ?
  No chyba, że zdarzy się cud .... :D

 • tegepe

  Oceniono 5 razy 3

  "Palikot rozpoczął dyskusję o świeckim państwie. Nie jest specjalnie ważne, czy robi to szczerze, czy dla taniego efektu." Pozwolę się nie zgodzić z tezą dziennikarzy. Otóż JEST ważne, czy Palikot to robi szczerze, czy dla efektu. Ufam, że raczej to pierwsze.

 • ziggypolham

  Oceniono 1 raz 1

  sa tylko dwa wyjścia:
  1- usunąć krzyż tak aby rzeczywistość była zgodna z najwyższym aktem prawnym ( z Konstytucji wywodzą się wszystkie inne prawa i regulacje )albo
  2) zmienić Konstytucję i wpisać, że symbole religijne można sobie dowolnie wieszać w tym i w instytucjach państwowych (ale wtedy oficjalnie Polska będzie krajem wyznaniowym)

 • jack869

  Oceniono 2 razy -2

  Kim jest Marian Palikot ??? coś dla wyborców p.Janusza - spytajcie wujka Googla.

 • jack869

  Oceniono 6 razy -4

  Dlaczego to mnie nawet nie dziwi, że pisze o tym gazeta wyborcza którą rządzą "nie-chrześcijanie" ????

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX