Miller: Konstytucja jest ważniejsza niż Ewangelia. My pierwsi nie chcieliśmy krzyża w Sejmie

- Palikot to wspaniały eksperyment. Mówiąc słowami jego ulubionego pisarza, Witolda Gombrowicza, ?nic tak nie odmładza, jak prawdziwie niedorzeczny kawał? - mówił dziś Leszek Miller w Radiu Zet. Były premier przypominał też, ze to jego ugrupowanie jako pierwsze protestowało przeciw krzyżowi w Sejmie.


- Pełniłem różne funkcje, także, prezesa rady ministrów i w żadnym gabinecie nie było krzyża. Natomiast w każdym było godło państwa polskiego, ponieważ uważam, że konstytucja jest ważniejsza niż Ewangelia - mówił Miller.

"Od czternastu lat jesteśmy przeciwko krzyżowi w Sejmie"

- SLD nigdy nie szło pod rękę z Kościołem. co więcej, u nas nikt w klubie nie zaczął ślubowania formuła "tak mi dopomóż Bóg", co jest specjalnością m.in. Pana Palikota. Natomiast uważaliśmy, że w nowoczesnym państwie są miejsca, gdzie państwo i Kościół mogą współpracować - tłumaczył poseł

Miller podkreślał też, że klub SLD jest przeciwny obecności krzyża na sali sejmowej już od dawna.

- W 1997 roku, kiedy ten krzyż wieszano, a rządziła koalicja AWS-UW, klub parlamentarny którym kierowałem zgłosił stanowczy protest. Myśmy wtedy oświadczyli, że to jest niewłaściwe działanie, już nie mówiąc o tym, że to było czynione pod osłoną nocy, cichcem. I po czternastu latach nie zmieniamy stanowiska, nadal uważamy że mamy rację - wyjaśniał.

- Jeśli Januszowi Palikotowi przyszedł ten pomysł do głowy teraz, to posiłkując się słowami znanego klasyka, po czym się poznaje mężczyznę, Janusz Palikot to zaczął, niech to skończy. On zapowiedział przedstawienie projektu stosownej uchwały, zobaczymy co tam zostanie napisane. Nie chcę wypowiadać się za moje koleżanki i kolegów, ale jeśli to będzie uchwała do przyjęcia dla nas, to my ją poprzemy, ale to nic nie zmieni, bo to nie będzie większość - dodał.

"Balcerowicz jest socjalistą przy niektórych posłach Ruchu Palikota"

Zdaniem posła, Palikot nie zabrał SLD wyborców: - Straciliśmy milion wyborców. Oznacza to, że ten milion nie dostrzegł w SLD interesującej oferty. Nieprawdziwa jest teza, że większość elektoratu SLD przepłynęła do Palikota. Natomiast połowa ludzi, którzy 4 lata temu głosowali na PO, znalazła się u Palikota - udowadniał. - W Ruchu Palikota jest najwięcej biznesmenów, właścicieli małych i średnich firm. Jak słyszę ich komentarze, to są tak liberalni, że Balcerowicz jest przy nich socjalistą - dodał.

Były premier nie uważa, że hasła antyklerykalne przesądziły o sukcesie Ruchu Palikota w wyborach. - W Gdyni rozmawiałem z licealistami i dowiedziałem się, że ich do Palikota przyciągnęła obietnica legalizacji marihuany - skomentował.

"Gdyby PiS było normalną partią, Kaczyński nie byłby już prezesem"

- Ten kto wygra prawybory, powinien zostać szefem SLD. Ja będę się upierał, żeby podjąć ten eksperyment, szczeólnie że kiedy PO robiła prawybory, to wszyscy byli zachwyceni, a trzeba brać przykład z dobrych wzorców - stwierdził Miller. Zapytany, czy będzie kandydował na stanowisko szefa SLD, powiedział - Nie przewiduję takiej możliwości, ponieważ szef SLD będzie niósł na plecach worek kamieni, a nie worek ze srebrem i złotem.

- Normalny polityk, w normalnej partii już dawno by przestał pełnić funkcję, bo ile razy można przegrywać, to jest chyba szósta porażka. Ale PiS nie jest normalną partią, bo to jest zakon, a w zakonie panują inne reguły - powiedział Miller o trwającej władzy Jarosława Kaczyńskiego w PiS.

- Na razie Tusk ma chwile triumfu, zresztą gratuluję mu serdecznie, bo zdarzyła się rzecz niebywała. Po raz drugi partia rządząca wygrała wybory i on dzisiaj nic nie musi, ale wszystko może - powiedział o zwycięstwie PO w wyborach parlamentarnych. O nominacji Ewy Kopacz na stanowisko marszałka sejmu powiedział - Może i to zrobi. To tylko dowodzi jego silnej pozycji i tego, że on przewiduje, iż ta kadencja nie będzie łatwa i chce mieć w decydujących miejscach władzy państwowej lojalnych współpracowników, a nie konkurentów.

Zapytany, czy premier nie jest zbyt autorytarny w rządzeniu partią, odpowiedział: - Obecna polityka na całym świecie to era partii wodzowskich, trzeba mieć, przywódca musi mieć silną osobowość, musi umieć narzucać swoje stanowisko.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (22)
Miller: Konstytucja jest ważniejsza niż Ewangelia. My pierwsi nie chcieliśmy krzyża w Sejmie
Zaloguj się
 • limanowa2009

  Oceniono 6 razy 6

  Trochę za późno na refleksje - spieprzone kilka lat Waszych rządów. To ze biskupi tak mocno hasają to między innymi Wasza wina.
  Tylko czekać aż poleje się pierwsza krew - myślę że to jeszcze za kadencji tego sejmu. Skład zrobił się bardzo wybuchowy, PIS wprowadził "wojowników" a biskupi stawiają na swoich jastrzębi.

 • krys58

  Oceniono 6 razy 6

  Myślę, że Pan Miler przekonał siebie że SLD to prawdziwa lewica.
  Jeszcze pozostaje mu przekonać kolegów i wyborców.
  Ma na to 4 lata.
  Ale patrząc na to co mówią jakoś nie chce mi się wierzyć, że się uda.

 • czarna.beata

  Oceniono 4 razy 4

  ...ale zabrakło odwagi i determinacji by temu zaradzić.szkoda.

 • konkretna.informacja

  Oceniono 3 razy 3

  Do ciemniaków, którzy nie za bardzo wiedzą o czym mówią, w tym sekretarza PZPR, Leszka Millera


  SLD USTANOWIŁO KONKORDAT POPRZEZ GŁOSOWANIE (w ich rządzie większościowym). Czyli m.in. właśnie on. Podpisał to Aleksander Kwaśniewski (aka Izaak Stoltzman).


  WALCZĄ Z PROBLEMEM, KTÓRY SAMI STWORZYLI !!!

  Jak za komuny.

 • przemyslaw47

  Oceniono 2 razy 2

  do leslaw28

  ...tak można, ...ale ?
  aby pisać takie idiotyzmy trzeba na prawdę być.... nie nawet
  młotem a kafarem !!
  Kto wyciągnął "kurdupla" ??? ano LUDZIE !! i demokracja !!

  / jak ja nie lubię upodabniać się do chamów piszących tu i .../

 • ointernet

  Oceniono 1 raz 1

  Panie Miller ,zdradził Pan cały lewicowy Ruch w Polsce zaprzedał państwo klerowi i ciemnogrodzianom za takie szkodnictwo jest Pan obłożony infamią ,dozgonnie .Jesteś Pan bez kręgosłupa i honoru.

 • janek344

  Oceniono 1 raz 1

  I tak świetokradcy i politycy kierujący się w życiu publicznym nienawiścią (sprzeczną z Ewangelią milości) oraz kłamcy (łamią systematycznie ósme przykazanie Dekalogu) i heretycy stali się "obrońcami" krzyża który pierwsi sprofanowali podczas demonstracji na Krakowskim Przedmieściu. Oni podjudzeni przez PiS zapoczątkowali obrażanie Krzyża a teraz PiS występują w jego rzekomej "obronie" ale w celach wyraźnie politycznych. To nie Palikot ale właśnie PiS jest głównym zagropżeniem dla polskiego katolicyzmu.

 • wybitniemadry

  Oceniono 1 raz 1

  nie "niestosowne" a nielegalne. krzyz zawieszono nielegalnie i te same tepe siermiezne zapite mordy beda musialy je sciagnac, a gdyby pod oslona nocy obsrane gacie ktos zawiesil na scianie w sejmie? miler, tepy komunisto , nie rznij wielkiego polityka i debila od polskich przyslow o "mezczyznach co zanczynaja" jestes takim samym nieudolnym burkiem jak i cala reszta sejmowych debili

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX