"Jeżeli Kaczyński wyrzuci Ziobrę, to ten pójdzie na całość" - prof. Kik dla TOKFM.pl

- Walka o Prawo i Sprawiedliwość jeszcze się nie zaczęła. Na razie Ziobro sprawdził tylko, czy sytuacja jest nadal kontrolowana przez Kaczyńskiego - mówi w rozmowie z TOKFM.pl politolog prof. Kazimierz Kik. Dodaje: - "Ziobryści" byli odsunięci od kampanii i dzięki temu mają legitymację do rozliczenia z niej.
- Przyszłość w PiS należy do "ziobrystów". Są po prostu jakościowo bezdyskusyjnie lepsi od ludzi Kaczyńskiego. To ludzie młodzi i inteligentni, dodatkowo funkcjonujący indywidualnie - uważa prof. Kik. Jego zdaniem na razie jednak sam Ziobro bada pole, na którym może się poruszać. - Ofensywa jest ze strony Ziobry i jego sojuszników, a obrona po stronie Kaczyńskiego - uważa politolog.

"PiS bez atutów"

Według Kika epoka Prawa i Sprawiedliwości minęła. - PiS nie ma już swoich najlepszych atutów, czyli: nowości, jaką był w 2001 roku, wiarygodności i Lecha Kaczyńskiego. Dużym atutem było też to, że PiS składał się z indywidualności, które grały razem. A teraz? Nie ma nowości - jest kompromitacja rządami 2005-2007, nie ma autorytetu w postaci Lecha Kaczyńskiego, no i nie ma jedności w obozie PiS - poza partią jest chociażby PJN złożony z najlepszych działaczy epoki wyborów prezydenckich, odsunięci od współdecydowania są też ludzie Polski XXI, pomimo że wrócili na łono Prawa i Sprawiedliwości.

Dodatkowo - zdaniem profesora - w samej partii Jarosława Kaczyńskiego ma prawo pojawić się frustracja. - W Prawie i Sprawiedliwości nakręcono aspiracje na zwycięstwo. Więc istnieje pewien niedosyt, a niedosyt jest matką frustracji. Ta z kolei jest gruntem dla niepokojów - uważa Kik.

Impas?

- Ziobro nadal ma w Sejmie swoich zwolenników. Kaczyński zaś jest człowiekiem, który działa bez pardonu i nie odpuści Ziobrze. Sam jest w sytuacji, w której nigdy nie był - jedyne, co ma w życiu to partia i to jego jedyny przyczółek obecności w polityce - podkreśla politolog.

Jego zdaniem na razie kwestia konfliktu w Prawie i Sprawiedliwości się wyciszy. - Kaczyński w tej chwili jest najsłabszy, bo jest świeżo po klęsce i nie będzie sprawdzał siły swojego oddziaływania na warunkach narzuconych przez Ziobrę. Natomiast Ziobro jest w lepszej sytuacji, ale nadal pod dominacją Kaczyńskiego w partii - będzie więc przygotowywał się na dłuższą walkę. Na razie sprawdził tylko, że sytuacja jest nadal kontrolowana przez Kaczyńskiego - zauważa.

- Gdyby zaś Kaczyński wyrzucił Ziobrę z PiS, to ten drugi pójdzie na całość - stworzy partię i będzie wyłuskiwał posłów z partii Kaczyńskiego. Z czasem punkt ciężkości układu sił przenosiłby się na Ziobrę, bo Kaczyński nacechowany jest piętnem klęski, jest stary, a to Ziobro ma Kościół. Oczywiście ten Rydzyka. Obie strony więc już się okopały i będzie to walka na wyniszczenie w ramach partii.

Ale istnieje jeszcze jedna możliwość. - Kaczyński może zdecydować się na chirurgiczne cięcie, poświęci tych kilkunastu posłów na zasadzie: odciąć nogę, żeby ratować cały organizm.

"Jeżeli Ziobro będzie kandydował do PE..."

- Jeżeli Ziobro będzie ponownie kandydował do Parlamentu Europejskiego, to będzie znaczyło, że się poddał - podsumowuje politolog. - Jest młody i ma dużo czasu, ale jest coś takiego jak "rdzewienie autorytetów" - jeżeli nie oliwi się ich w ciągłej obecności na scenie politycznej, to się ginie. Sam Ziobro zresztą częściej jest w polskim parlamencie, niż w tym unijnym. On tam się czuje jak na seminariach nie swojego promotora.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (148)
"Jeżeli Kaczyński wyrzuci Ziobrę, to ten pójdzie na całość" - prof. Kik dla TOKFM.pl
Zaloguj się
 • techbud176

  Oceniono 10 razy 10

  Ej, tam z tym Kaczyńskim to już żadnych wyborów nie wygrają.
  Ciągle robi cholewę z gęby i miele ozorem bez potrzeby!
  Kupcie mu różaniec i bambosze, albo podajcie adres to ja mu wyślę na św. Mikołaja

 • kosinusik

  Oceniono 10 razy 10

  Ziobro, uwazaj! Jarek jest pod "specjalna ochrona", nie dal mu rady Miller w Raporcie, Ruskie sie wstrzymuja od ataku (chociaz maja dowody), prezydent i premier nie reaguja na haniebne okrzyki pod Palacem, jego brat na Wawelu, malo??? Zastanow sie chlopie kto rzadzi naprawde Polska? Ale "krzyz" ci na droge, ty nie lepszy!!

 • koniepobetonie

  Oceniono 8 razy 8

  Niech Ziober idzie na całość. Będziemy mieć niezły ubaw.

 • karol_zmj

  Oceniono 8 razy 8

  Ziobro już przegrał a Rydzyk już nie jest taki silny

 • ziione

  Oceniono 7 razy 7

  a najwieksza szkoda i strata dla Polski jest to ze te dwie opisywane w artykule kreatury nie zajely miejsc w samolocie. wielki żal i smutek po prostu....

 • akkj

  Oceniono 9 razy 7

  "Autorytet Lecha Kaczyńskiego"... Buahaha.. pół godziny ryłem ze śmiechu. W ogóle ten pan profesor jest wyjątkowo zabawny.. "Ziobryści" - ludzie młodzi i inteligentni... miałem nowy napad śmiechu.. Cymański, Mularczyk, Kurski... tuzy intelektu po prostu, kwiat inteligencji polskiej...

 • venusoid

  Oceniono 7 razy 7

  Prof KIK zapomniał wspomnieć o potężnym ciosie dla PiSu, gdy Nelly nie weszła do sejmu. Bez mózgów takich jak Lech i Nelly rzeczywiście mogą nie podołać.

 • kaczy_czubek123

  Oceniono 7 razy 7

  "nie ma autorytetu w postaci Lecha Kaczyńskiego"
  -----
  Dobry żart, hehe ... oto jest kompromis: niech Kaczołap weźmie Prawo, a Ziobro Sprawiedliwość i niech spier.dalają na drzewo!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX