Ekspert w TOK FM: Składanie wniosku ws. krzyża to jedynie show

Ruch Palikota do godz.14 ma złożyć wniosek do marszałka Schetyny o usunięciu krzyża. Ale wg eksperta, zgodnie z przepisami nie ma praktycznie szans na jego rozpatrzenie. Co ciekawe, od strony formalnej dokument może być traktowany jedynie jako wniosek jednego posła... Sławomira Kopycińskiego. Bo tylko on formalnie jest posłem, gdyż zasiadał w parlamencie VI kadencji. Dokument podpisany przez pozostałych 40 posłów Ruchu Palikota to jedynie ?petycja obywateli do marszałka?.
Pierwszym krokiem w batalii Ruchu Palikota o zdjęcie krzyża jest złożenie wniosku do marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny. Pod dokumentem podpisali się wszyscy posłowie Ruchu Palikota.

Jak mówił polityk, jego zdaniem krzyż powinien zostać zdjęty jeszcze przed dniem, kiedy nowo wybrani posłowie będą składać ślubowanie.

Okazuje się, że właśnie ślubowanie ma bardzo duże znaczenia dla tego, jak wniosek może być traktowany. Bo od strony formalnej tylko Sławomir Kopyciński, który przed tygodniem zasilił klub Ruchu Palikota, może składać wnioski poselskie.- Bo Kopyciński jest posłem na Sejm VI kadencji. A VI kadencja ciągle trwa. Poseł może więc zwracać się do marszałka Schetyny we wszystkich sprawach. Inni posłowie elekci mają co prawda immunitet formalny, ale ponieważ jeszcze nie złożyli ślubowania to posłami nie są. Dlatego ich wniosek należy traktować jako petycję od obywateli - tłumaczy konstytucjonalista dr Ryszard Piotrowski.

Nawet 30 dni na odpowiedź

Zgodnie z przepisami prawa marszałek ma na odpowiedź nie więcej niż miesiąc. I trudno spodziewać się, żeby Grzegorzowi Schetynie udało się przygotować odpowiedź przed rozpoczęciem pracy przez nowowybrany Sejm. - Jeśli we wniosku mamy argumenty natury prawnej, wymagałoby to udzielenie poważnej odpowiedzi. W oparciu o analizy i ekspertyzy - mówił dr Piotrowski. A na to czasu jest zbyt mało...

Dlatego, jak mówił gościa TOK FM, najlepiej byłoby poczekać ze składaniem wniosku ws. krzyża do rozpoczęcia pracy przez Sejm VII kadencji.

- Marszałek powinien poinformować posła Kopycińskiego, że wniosek otrzymał, ale wobec upływającej kadencji nie będzie w stanie na wniosek odpowiedzieć. Tego by wymagała grzeczność. W odniesieniu do pozostałych osób wypadałoby odpowiedzieć, że petycja obywateli i obywatelek wpłynęła, że marszałek podjął stosowne prace, aby przygotować odpowiedź... Po czym kadencja się skończy i sprawa ulegnie zamknięciu - mówił dr Ryszard Piotrowski.

Składany dziś wniosek nic więc w sprawie krzyża nie wyjaśni. Ale za to... być może poznaliśmy powód szybkiego przejścia Sławomira Kopycińskiego z SLD do Ruchu Palikota.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (9)
Ekspert w TOK FM: Składanie wniosku ws. krzyża to jedynie show
Zaloguj się
 • first.tb

  Oceniono 7 razy 7

  Jasne, że "sprawa krzyża" nie pójdzie łatwo. Mam jednak nadzieję, że nie zabraknie woli tym, którzy odważyli się podjąć ten temat. To jest znak nowych czasów!

 • adalbert.13

  Oceniono 5 razy 5

  "to jedynie show" - który musi trwać

 • thezydor

  Oceniono 3 razy 3

  jak ktoś chce to może nosić krzyż na szyi, na lusterku samochodu, na ścianie w mieszkaniu, wszędzie tam gdzie wisieć może a nikomu nie przeszkadza. Sejm natomiast to miejsce reprezentujące cały naród a nie wszyscy są katolikami jak wiadomo lub nie..

 • birdy22

  Oceniono 2 razy 2

  może to jest i show ale skoro jest to tylko performance Palikota to skąd tyle negatywnych emocji u katolików. Bracia w wierze (bynajmniej nie moi, a z drugiej strony co z siostrami ?) czego się obawiacie ze strony "komedianta".

 • cics

  Oceniono 1 raz 1

  Należy zwrócić uwagę,że w przeciwieństwie do polityków i publicystów prawnik konstytucjonalista nie odważył się wypowiedzieć na temat merytorycznej zawartości wniosku. Dziennikarka też była tak uprzejma ,że nie raczyła zapytać :-)

 • halo_kotek

  Oceniono 1 raz 1

  dla psia jego mać eksperta od siedmiu boleści to show
  a dla każdego popierającego m.in. Palikota próba wyzwolenia spod okupacji watykanu

 • oghana7

  Oceniono 1 raz -1

  oczywiscie ,ze palikot musi zaistniec krzyzem - to otwarcie kolejnych happeningow ;mysle ,ze taki bedzie juz udzial tego ruchu w pracy sejmu .

 • lgmapex

  Oceniono 6 razy -2

  Oj wy głomby kapuściane nie widzicie, że to wszystko jest teatrem wymyślonym przez Mr. Tymochowicza?!!!!
  Zastanówcie się nad sobą bo są o wiele większe problemy.
  JA bym chciał usłyszeć od wszystkich partii co mają zamiar zrobić z naszą gospodarką, jak uchronić nas przez kryzysem? A nie zajmowanie się krzyżem w sejmie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX