Marszałkini Sejmu Wanda Nowicka? O języku antyklerykałów w TOK FM

- Pismo "Fakty i mity", magazyn "Nie", czy to co się wypisuje na "Frondzie" pokazuje, że pewien język, który nam się nie podoba, odpowiada jednak pewnej części społeczeństwa - tak Wanda Nowicka odniosła się do kontrowersyjnych wypowiedzi kolegi partyjnego Romana Kotlińskiego, naczelnego "Faktów i Mitów". - Jednak z języka i kształtu pisma niech już on się sam tłumaczy - dodała posłanka electa Ruchu Palikota.
Wanda Nowicka jest kandydatką na stanowisko - jak sama zaznaczyła - marszałkini Sejmu. Posłanka electa nie chce jednak dywagować na ten temat przed podjęciem decyzji przez Sejm.Nie ma forum dla łagodnych antyklerykałów

Jan Wróbel poruszył temat artykułu w "Gazecie Wyborczej" na temat innego posła elekta Ruchu Palikota Romana Kotlińskiego - byłego księdza, redaktora naczelnego antyklerykalnego pisma "Fakty i Mity", obszernie cytowanego w artykule. - Chyba się zgodzimy jako ludzie ukształtowani przez poprzednie 20 lat, że większość tych fragmentów był odrażająca. Co z tym zrobić? - pytał Wróbel.

- Nic nie da się z tym zrobić. Pismo "Fakty i mity", magazyn "Nie", czy to co się wypisuje na "Frondzie" pokazuje, że pewien język, który nam się nie podoba, odpowiada jednak pewnej części społeczeństwa. Nie przypadkiem Roman Kotliński został wybrany do parlamentu. Nie istnieje tez żadne forum, gdzie możnaby w duchu antyklerykalnym rozmawiać w sposób bardziej wyważony - wskazała Wanda Nowicka. I przyznała, że w czasie kampanii wyborczej sama udzieliła wywiadu tym pismom, by za ich pośrednictwem dotrzeć do pewnej grupy społecznej. - Jednak za pismo, jego kształt i język w nim używany, niech się tłumaczy sam kolega Kotliński - powiedziała posłanka electa.

"Gazeta Wyborcza" przypomniała wypowiedź Romana Kotlińskiego z 2001 roku, która padła podczas promocji "Faktów i Mitów", na której obecny był zabójca ks. jerzego Popiełuszki Grzegorz Piotrowski. "Według strategii nakreślonej przez Białego Ojca Kościołowi jak powietrze potrzebne są zastępy męczenników, najlepiej księży lub zakonnic zgładzonych przez bezbożnych. Piotrowski wypełni tę misję jak nikt inny! Trzeba mu tylko dać wolną rękę, a on już sam włoży w nią kij bejsbolowy. Śmierć ks. Popiełuszki od 17 lat jest dla jego sutannowych braci wiecznie aktualnym tematem do kazań i niewysychającym źródłem gotówki. Ile można zarobić na pięciu, dziesięciu, stu Popiełuszkach? Wyposzczony Piotrowski narobi ich Kościołowi na pęczki" - mówił w 2001 roku Kotliński.

Radziszewska musi odejść?Wanda Nowicka wyraziła nadzieję, że nowym pełnomocnikiem rządu ds. równego traktowania zostanie osoba "bardziej kompetentna i rozumiejąca lepiej, o co chodzi w polityce równościowej" niż Elżbieta Radziszewska.

Szefowa Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny uważa, że to między innymi z winy Radziszewskiej ustawa antydyskryminacyjna dalece odbiega od tego, czego oczekiwały środowiska pozarządowe. Od dawna wskazuje też na problem traktowania polityki równościowej przez obecny rząd jako "kukułczego jaja" podrzuconego prze UE i podejmuje się działania tylko dlatego, żeby nie płacić kar.

- Minister nie odnosi się do żadnego z zarzutów przeciwko jej działalności. Nie można z nią rozmawiać! Jedyne, co pani Radziszewska ma do powiedzenia to to, że lewicowe feministki mają do niej pretensje z powodów ideologicznych - podkreśliła Wanda Nowicka. Przypomniała jednak, że odpowiedzialność za pozostawienie niepopularnej minister na stanowisku, choć ta "popełniła tak wiele karygodnych błędów", ponosi Donald Tusk.Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (26)
Marszałkini Sejmu Wanda Nowicka? O języku antyklerykałów w TOK FM
Zaloguj się
 • red_dread

  Oceniono 6 razy 4

  Widze,ze ratlerki od wróbla iczarnych pasibrzuchów juz zdazyły sie wpisac...Wróbel jest zenujacym "dziennikarzem",te jego wypociny juz zdazyli obsmiac czytelnicy pod tekstem na stronie GW.Z drugiej strony czego mozna sie spodziewac po kims,kto pisał we frondzie i fakcie.

 • 13monique_n

  Oceniono 5 razy 3

  Myslicie, że zaburzenia językowe da się leczyć? (skutecznie?). Na litość Boską, nie w nazwie rodzaju żeńskiego jest istota równouprawnienia. Ręce opadają.

 • canisparvus

  Oceniono 4 razy 2

  Mamy demokrację. Margines też powinien mieć reprezentację w Sejmie RP. Teraz ma.

 • robert9998

  Oceniono 1 raz 1

  Ruch pana P. jest wydmuszką , która robi tylko szum w mediach.
  Akademia iminie pana Janusza , również istniała póki media wokół niej krążyły, później P. zamknął i cisza.
  Janusz z Biłgoraja , robi coś gdy są wokół tego media , nie ma mediów on się zwija.

 • ulebyk

  Oceniono 3 razy 1

  A co u synka Nowickiej, autora komunistycznej strony na której zamordowanych w Katyniu nazywa per "banda darmozjadów"? Prokuratura, przed którą z pomoca mamusi czmychał za granicę nie dopatrzyła się przestępstwa? Jakiejś pochwały totalitaryzmu i Stalina uwielbianego przez niego i jego kompanów? A nie, zapomniałem.... w szechterowo-bolkowej III RP wywalczono, ku uciesze farbowanych różowych postkomuszków (dziś "ełropejczykuff") aby można było propagowac nastraszniejszy z totalitaryzmów.

 • edwlad1950

  0

  Piotrowski i wywiad z nim przeprowadzony był 10 lat temu, ile różnych bezeceństw w tym czasie w swoim interesie wypisywały klerykalno-kościelne-prawicowe czsopisma pod patronatem kościoła watykańskiego, pomawiając wielu, bardzo często wypisując nieprady. Skandal na temat arcybiskupa Paetza Rzeczpospolita wykradła tygodnikowi Fakty i Mity, gdyż w tym czasopiśmie ukazał się pierwszy artykuł na ten temat. Ile tematów również opublikowała Gazeta Wyborcza w oparciu o opublikowane już wcześniej tematów w FiM, a teraz namawia Janusza Palikota by zerwał kontakty z tym czasopismem, a zaprzyjaźnił sie z Gazetą Wyborczą! Panie Januszu proszę się zastanowić, by pan nie wyszedł na tej współpracy jak Rywin na aferze Rywina...

 • trajkotek

  0

  reproduktorka WN jest nie tylko ładna, ale i mondra ...

  glosmichnika.blox.pl/2011/10/Prawa-reprodukcyjne.html

 • paw73

  Oceniono 2 razy 0

  GDZIE SĄ POGLĄDY TEGO RUCHU, CZY ONI MAJĄ JAKIEŚ ZASADY?
  Wanda Nowicka, szefowa Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny,z takimi ludźmi che robić politykę prawa kobiet do aborcji . Ciekawe ile procent ze zgrai Palikota , ma jakieś poglądy.
  Ludzie Palikota, poszli do parlamentu po kasę!
  Poseł dziś z Ruchu Palikota w 57-letni Lewandowski(dawniej PO opcja Gowina) zawsze był blisko Kościoła. – Przyjaźnił się z księżmi, na mszach zawsze w pierwszej ławie, zasiekły wróg aborcji też in vitro i związków homoseksualnych.

 • birdy-niam-niam

  Oceniono 4 razy 0

  niedługo będzie tak, że stół z drewna dębowego to będzie "ten STÓŁ" ( bo dąb - rodzaj męski), a z drewna sosnowego (sosna - rodzaj żeński) to będzie "ta STOŁA".
  ciekawe, czy w przypadku określenia "garkotłuk", pani wanda będzie apelowała o wprowadzenie żeńskiej formy - a jeśli tak, to czy właściwsze będzie określenie "ta garkotłuka", czy "ta garkotłukczyni" ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX