Szczuka vs Zdort. "Antifa to młodzi terroryści". "A widział pan wywiad z szefem ONR?"

- Mówienie o faszyzmie w Polsce jest kłamstwem i oczernianiem ludzi - powiedział Dominik Zdort z "Rzeczpospolitej". Kazimiera Szczuka z "Krytyki Politycznej" pytała go: - Czy pan widział wywiad z szefem ONR? Czy pan wie, jakie są statutowe założenia organizatora Marszu Niepodległości? To jest jasna deklaracja: walczyć z demokracją. Ideologiczna oferta skrajnej prawicy jest jak zaraza. Prodemokratyczny mainstream musi też wziąć za to odpowiedzialność.
Agata Nowakowska, dziennikarka "Gazety Wyborczej" postawiła w poranku Radia TOK FM tezę, że narasta brunatna fala. - W tym roku było jeszcze więcej uczestników tzw. Marszu Niepodległości niż w poprzednim. Oburza mnie fakt, że pojawia się też coraz więcej osób o znanych nazwiskach, które nie uważają za coś wstydliwego być w komitecie poparcia tego marszu - mówiła na antenie.

W Polsce nie ma faszyzmu? "Środowiska narodowe zostały spacyfikowane"

- Nie widzę śladu brunatnej fali - zaoponował Dominik Zdort z "Rzeczpospolitej". - To, co się stało ze środowiskami narodowymi, które od lat organizowały Marsz Niepodległości, jest bardzo dobre. Te środowiska zostały spacyfikowane. Nie używają już haseł nacjonalistycznych, antysemickich i rasistowskich. Do tej demonstracji dołączyło się mnóstwo ludzi, którzy z faszyzmem nie mają nic wspólnego. W ogóle mówienie o faszyzmie w Polsce jest kłamstwem i oczernianiem ludzi. Jeśli gdziekolwiek widzę zagrożenie faszyzmem, to w tych młodych ludziach z Antify, bo tak się rodzą totalitaryzmy - w radykalnej lewicy - ciągnął dziennikarz.

Kazimiera Szczuka, jedna z organizatorek wiecu Kolorowa Niepodległa pytała go zdziwiona: - Czy pan widział wywiady z szefem ONR? Czy pan go słyszał? Czy pan wie, jakie są statutowe założenia organizatora Marszu Niepodległości? To jest jasna deklaracja: walczyć z demokracją, która jest pomyłką, z koncepcją praw człowieka i egalitaryzmem. Jak może pan w taki sposób odwracać kota ogonem? - pytała interlokutora.

Zdort: Antifa to młodzi terroryści

Słowa Dominika Zdorta wywołały też sprzeciw Agaty Nowakowskiej: - To nie jest tak, że niewinna grupa patriotów poszła demonstrować pokojowo pod pomnikiem Romana Dmowskiego. Wszyscy widzieliśmy, co się działo po demonstracji, te burdy, te spalone wozy. Oczywiście, można powiedzieć, że to kibice Legii i my nie mamy z tym nic wspólnego, ale organizator musi za to wziąć odpowiedzialność. Tak samo, jak Krytyka Polityczna musi się uporać z kastetem znalezionym wśród grupy niemieckich antyfaszystów, którzy się skryli w jej siedzibie.

- Antifa to są młodzi terroryści - oświadczył Dominik Zdort. - Nie są. Znam ich i biorę pełną odpowiedzialność za tych, którzy byli na Kolorowej Niepodległej - zapewniła Kazimiera Szczuka.

- Powinna się pani wstydzić, że ich pani zna. Zasłaniają twarze i mówią o fizycznej eliminacji prawicy. Proszę spojrzeć na ich strony internetowe! - odparł dziennikarz "Rzeczpospolitej".

"Prawicowa ideologia to jedyna oferta systemu edukacji"

- Proszę spojrzeć im w twarz. Ja rozmawiałam z grupą bojówkarzy - narodowców, którzy przyszli pod Radio Roxy po debacie na temat 11 listopada. Ja zaczęłam, podeszłam do chłopaka, zapytałam "dlaczego pan twarz zasłania". Rozmawialiśmy i zdjął tę szmatę. - Mnie jest naprawdę przykro. Ta ideologia skrajnej prawicy to jedyna oferta, jaką dostają ubożsi ludzie, młodzi z blokowisk od systemu edukacji i od państwa. To jest tez nasza odpowiedzialnośc - prodemokratycznego mainstremu.

Kibole się przypudrowali. Wiedzą jak krzyczeć

Do poszukiwania motywacji ideologicznej obu ruchów na stronach internetowych odniosła się Agata Nowakowska. - Jeśli się poszuka, jakie hasła głoszą ci ludzie, których nazywasz patriotami... - mówiła do Dominika Zdorta. - To, że ludzie przychodzą na manifestację, na której nie padają głośno hasła "Polska dla białej rasy", czy "Wyrzucić Żydów z Polski", nie znaczy, że takich poglądów nie mają. Oni się tylko nauczyli dość sprytnie je maskować.

Narodowcy i kibole wyszli z podziemia i zaczynają wchodzić do legalnego obiegu. Nieco się przypudrowali. Wiedzą, że już nie mogą głosić pewnych haseł, choć nie ma wątpliwości, kogo lubią, a kogo nie. Organizatorzy tego marszu są zapraszani do telewizji. Ludzie, którzy z nimi sympatyzują, zamiast mieć poczucie obciachu, myślą: przyjadę na ten marsz za rok, bo można spalić samochód nielubianego TVN-u, ponawalać z policją. To brnięcie w ślepą uliczkę, bo za rok będzie więcej kiboli pod pomnikiem Dmowskiego, a mniej ludzi na pokojowych koncertach i imprezie typu Kolorowa Niepodległa - przestrzegała Agata Nowakowska.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (163)
Szczuka vs Zdort. "Antifa to młodzi terroryści". "A widział pan wywiad z szefem ONR?"
Zaloguj się
 • jerry224

  Oceniono 9 razy 9

  ale ich byolo 100 i o 13:00 już siedzieli. Bili się nasi terroryści z Warszawski i z trybun stadionowych.

 • wigorek42

  Oceniono 14 razy 8

  PiS rozpętał batalię nienawiści, teraz zbiera żniwo od którego się odcina, nazywając zwolenników faszyzmu i przemocy patriotami. Natomiast wszyscy inni, nieuznający PiSowskiej filozofii patriotyzmu, są wyrzutkami społecznymi niegodni miana patrioty Polaka.

 • sztucznamgla

  Oceniono 12 razy 8

  przypominam

  kolorowi zarejestrowali PIERWSI swoje wiece

  to narodowcy mieli obowiazek obejść te miejsca, chyba ze miasto nie uprzedziło ich o tym

 • j4s4

  Oceniono 8 razy 8

  ... panie Zdort, totalitaryzmy rodzą się na skrajach wszystkich ugrupowań wówczas gdy w tych ugrupowaniach rodzą się totalitarne pomysły, których racjonalnie myślący członkowi tych ugrupowań nie potrafią lub nie chcą ograniczać! Totalitaryzm w takich ugrupowaniach jest wówczas postrzegany jako metoda poza demokratycznego przejęcia władzy! Kibice mają zająć się uczestnikami marszu równości ( Jacek Tomczak gdy kandydował jako członek PiS na prezydenta Poznania ) a w końcu mają w patriotycznym zrywie obalić rząd!

 • venusoid

  Oceniono 7 razy 7

  Po ostatnich atakach neo-nazistów Niemcy dążą do zdelegalizowania skrajnej prawicy. Czy będzie to też jakimś sygnałem dla polskich władz? I nie trzeba będzie czekać, aż dojdzie u nas do tragedii.

 • minkat

  Oceniono 6 razy 6

  Młode pokolenie Polek i Polaków zrzeszone w ONR i przekonane o słuszności obranej drogi ku Wielkiej Polsce, które dąży do urzeczywistnienia tej idei poprzez pracę wychowawczo-ideową pośród całego Narodu, postanawia za swój ideowy fundament przyjąć:

  1. Cywilizacyjną spuściznę Narodu Polskiego, którą na przestrzeni wieków stała się synteza pierwiastków rdzennie polskich i kresowych, splecionych harmonijnie, opartych na wspólnej idei państwowo-narodowej i dobrowolnie osiągniętej jedności języka.

  2. Odrzucenie demokracji jako reżimu wrogiego Cywilizacji Europejskiej, który za miernik prawdy przyjmuje wolę większości kierującej się najczęściej niskimi pobudkami

  3. Oparcie pojęć Sprawiedliwości, Moralności, Sumienia i Honoru na doktrynie Chrześcijaństwa jako religii objawionej, a przez to wykluczenie oświeceniowej ideologii praw człowieka, które stały się świeckim wyznaniem i źródłem mnożących się absurdalnych roszczeń społeczeństw, a w szczególności tzw. dyskryminowanych mniejszości.

  4. Opowiedzenie się za koncepcją Narodu organicznego i hierarchicznie zorganizowanego, w przeciwieństwie do zmitologizowanego dziś egalitaryzmu, który przyniósł rozkład tradycyjnych wspólnot i naturalnego porządku.

  5. Zwrócenie rodzinie, jako najcenniejszej części narodowej wspólnoty, jej podstawowych praw i wyłączności w decydowaniu o wychowaniu jej najmłodszych członków, które są obecnie zawłaszczane przez system socjal-liberalny usiłujący zrównać związek kobiety i mężczyzny z parą homoseksualną.

  6. Ułożenie stosunków z innymi nacjami wyłącznie poprzez prymat interesów Narodu i Państwa Polskiego, a nie państw obcych, międzynarodowych zrzeszeń i organizacji.

  7. Sprzeciw wobec narzucenia przez rządy panujące na terenie Unii Europejskiej i jej członków modelu społeczeństw multikulturowych, jako z gruntu fałszywego i niebezpiecznego.

  #########################

  za punkt 2. w Niemczech by ich zdelegalizowano.

  jakim cudem takie cos przechodzi w Polsce?

 • romp66

  Oceniono 5 razy 5

  Miłość polskich katolików do bliźniego ,zniszczone radiowozy, wozy transmisyjne, pobojowisko na Placu Konstytucji- finał Święta Niepodległości.

 • abcd_r

  Oceniono 5 razy 5

  Mówienie, że w Polsce nie ma faszyzmu, to gratuluję dobrego samopoczucia. Kilka lat wstecz, też się zażegnano, że w Polsce niema narkomanów.

 • piotr_kolec

  Oceniono 5 razy 5

  Jak żyć w takim kraju
  Gdzie wszyscy o wszystko
  Wszystkich opluwają

  Prawica w łeb lewicę
  Tu czarni tam czerwoni
  A gdzie wielkie wartości

  Humanizm w agonii

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX