Dziś expose premiera - oglądaj, czytaj i komentuj na Gazeta.pl

W samo południe premier Tusk przedstawi w Sejmie swoje expose. Po nim kilkugodzinna debata i głosowanie nad wotum zaufania. Zapraszamy na transmisję wideo i specjalną relację na żywo - prosto z Sejmu.
W piątek rano nastąpi zaprzysiężenie nowego gabinetu w Pałacu Prezydenckim. O 12.00 premier rozpocznie w Sejmie wygłaszanie expose. Wystąpienie - wg ekspertów - ma potrwać około godziny. Później marszałek ogłosi ok. dwugodzinną przerwę; kluby będą miały czas na przygotowanie swoich wystąpień w debacie nad expose. Po niej Sejm zagłosuje nad wotum zaufania dla rządu.

Na ten szczególny polityczny dzień zaplanowaliśmy specjalną relację na żywo, którą prowadzić będziemy jednocześnie z Sejmu i z redakcji Gazeta.pl. Start - tuż po 7.00. Wystąpienie premiera będzie można obejrzeć na żywo na stronie głównej naszego portalu, będziemy je też relacjonować na żywo.

W czasie przerwy przed debatą zbierzemy dla Państwa w Sejmie gorące komentarze posłów i zapytamy o opinię nt. expose naszych stałych komentatorów (m.in. prof. Magdalenę Środę, Dorotę Gawryluk i Marka Cichockiego).

Na żywo w radiu TOK FM expose skomentują publicyści i dziennikarze ekonomiczni oraz eksperci: ekonomiści, politolodzy i socjolodzy - ich opinie znajdziecie na portalu Tokfm.pl.

Gorąca debata - także w naszej relacji

Sejmowa debata nad nowym rządem zapowiada się niezwykle emocjonująco. Zaplanowano ją na 240 minut (dla PO - 101 minut; PiS - 70, Ruchu Palikota - 23, PSL - 18, SLD - 16 i ziobrystów - 12). W dyskusji w imieniu klubu PO głos zabierze najprawdopodobniej szef klubu Rafał Grupiński, w imieniu PiS - prezes Jarosław Kaczyński, w imieniu Ruchu Palikota - szef klubu Janusz Palikot, w imieniu PSL - wicepremier Waldemar Pawlak, w imieniu SLD - szef klubu Leszek Miller i w imieniu Solidarnej Polski - szef klubu Arkadiusz Mularczyk.

Następnie posłowie będą mogli zadawać pytania szefowi rządu. Cztery lata temu padło ich blisko 160.

Po zakończeniu debaty odbędzie się głosowanie nad udzieleniem Radzie Ministrów wotum zaufania. Sejm uchwala je bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Według rozmówców Polskiej Agencji Prasowej z Kancelarii Sejmu, nie wykluczone, że do głosowania mogłoby dojść nawet około północy.

Zapraszamy do Gazeta.pl!

DOSTĘP PREMIUM