Nowy rząd Tuska. Gowin i Mucha ministrami, Schetyna, Kwiatkowski - poza rządem

W rządzie nie ma Grzegorza Schetyny i byłego ministra sprawiedliwości - Krzysztofa Kwiatkowskiego, są za to Jarosław Gowin, Joanna Mucha i Bartosz Arłukowicz. Pozostali najlepsi starzy ministrowie - siedmiu. Jest dwunastu nowych. W czasie konferencji premier Donald Tusk przedstawił skład nowej Rady Ministrów.
Ministerstwo gospodarki obejmie, jak w poprzednim rządzie, wicepremier Waldemar Pawlak, szef PSL-u. Pawlak jest, mimo wcześniejszych spekulacji, które zakładało, że będzie ich więcej, jedynym wicepremierem. Swoje stanowiska utrzymują także minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski i minister finansów Jan Vincent-Rostowski. Ministrem rolnictwa i rozwoju wsi pozostaje Marek Sawicki z PSL. Zmian nie ma też w resortach obrony - ministrem pozostał Tomasz Siemioniak i kultury - tu pozostał Bogdan Zdrojewski. Bez zmian też w ministerstwie rozwoju regionalnego - szefową nadal jest Elżbieta Bieńkowska.Największe niespodzianki - Gowin i Mucha

Wczoraj PAP poinformował o mianowaniu na ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina. Niezwiązany ze środowiskiem prawniczym nowy minister może, zdaniem publicystów w związku z tym napotkać trudności.

- Awans na ministra to nie chwycenie pana Boga za nogi. To naprawdę ciężka praca - mówił dziś o nominacji nowego ministra Donald Tusk. - Wobec Jarosława Gowina mam precyzyjne oczekiwanie. On ma w sobie wielki zapał, powiedziałbym nawet pozytywną szajbę, jeśli chodzi o deregulację, i tym się będzie zajmował - dodał.

Zaskoczeniem jest też mianowanie na stanowisko ministra sportu Joanny Muchy. Posłanka PO była obsadzana przez komentatorów na różnych stanowiskach, ale ze sportem nie miała do tej pory wiele wspólnego.

- Ekonomia, zarządzanie, doktorat z ekonomiki zdrowia, bezbłędny angielski, taki mocny status polityczny, świetny wynik w wyborach. Powiedziałbym też, że talent komunikacyjny. To wszystko powoduje, że jestem przekonany, że nie tylko w tym miejscu znakomicie da sobie radę - mówił szef rządu, pytany o powody nominacji dla Muchy.

Tusk mówił ponadto, że dzisiaj potrzebuje ministra sportu, który będzie jednocześnie wytrawnym dyplomatą i osobą, która będzie świetnie reprezentowała Polskę, przy różnego rodzaju okazjach. Premier wymienił tu m.in. Euro 2012, olimpiadę w Londynie i mistrzostwa świata w lekkoatletyce w Gdańsku w 2014.

Innym zaskoczeniem jest minister infrastruktury Sławomir Nowak - sekretarz stanu w Kancelarii Premiera zastąpi Cezarego Grabarczyka, który - mimo kolejnych wniosków o wotum nieufności - utrzymał się do końca kadencji.

Ministrem skarbu został Mikołaj Budzanowski - były podsekretarz stanu w ministerstwie.

Nowe ministerstwo - administracji i cyfryzacji. Podział MSWiA

Inną niespodzianką jest podział MSWiA - ministrem spraw wewnętrznych został Jacek Cichocki, a wyodrębnione nowe stanowisko ministra administracji i cyfryzacji zajmie Michał Boni.

- Nadzór nad służbami specjalnymi, ale bez tworzenia tej odrębnej funkcji koordynatora z oczywistych, konstytucyjnych obowiązków w dużej mierze spoczywa na premierze - ale wykonywać go będzie minister Cichocki - powiedział Tusk.

- Do zadań, jakie stoją przed szefem administracji publicznej dokładamy szeroko pojętą cyfryzację, ale przede wszystkim w odniesieniu do urzędów państwowych administracji publicznej - dodał, komentując obowiązki nowego ministra.

Jak mówił, chodzi "o radykalne przyspieszenie i zracjonalizowanie wydatków publicznych, jeśli chodzi o inwestycje w obszarze administracji publicznej". Dlatego pierwszym zadaniem Boniego jest przegląd planowanych, a niejednokrotnie bardzo dużych i kontrowersyjnych wydatków na rozmaite zmiany z zakresu informatyki, cyfryzacji i działów administracji. - Ja mam mocne przekonanie, że nie wszystkie z tych planów mają uzasadnienie, nie wszystkie przyniosłyby rzeczywiście korzyści w stosunku do obywatela, a mogłyby być bardzo kosztowne - ocenił premier.

Stwierdził, że nowy minister będzie odpowiadać także za sprawy telekomunikacji.

Ministerstwo zdrowia dla uciekiniera z SLD

Ministerstwo zdrowia obejmie Bartosz Arłukowicz. Lekarz pediatra, który w maju odszedł z SLD do PO pełnił wcześniej rolę pełnomocnika premiera ds. przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu.

Ministerstwo pracy także obejmie lekarz i doktor medycyny, należący do PSL Władysław Kosiniak - Kamysz. Ministrem edukacji narodowej została była wiceminister Krystyna Szumilas. Ministerstwem środowiska zarządzać będzie Marcin Korolec - ekonomista od r. 2005 był sekretarzem stanu w ministerstwie gospodarki.

- Pan minister Korolec jest dotychczasowym wiceministrem gospodarki i równocześnie jedną z najbardziej kompetentnych osób, nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej, jeśli chodzi o kwestie energetyki, klimatu i środowiska w tym kontekście - mówił premier.

Jak dodał, nie oznacza zmniejszenia roli ministerstwa dla ochrony środowiska. - Minister środowiska w Polsce nie jest i nie będzie rzecznikiem Greenpeace'u - powiedział Donald Tusk. - Będziemy szukali mądrej równowagi.

Donald Tusk: "To potencjalnie silny rząd"

- Jest to rząd potencjalnie silny. Silny zarówno poparciem wyborców, ponieważ osadzony jest w ramach tej samej koalicji PO-PSL i to poparcie, jakie uzyskały obie partie, które dało po raz pierwszy szanse w tym demokratycznym dwudziestoleciu kontynuowania rządu i nałożyły na nas wielkie zobowiązanie- powiedział Donald Tusk. Dodał jednak, że rząd powstaje w sytuacji trudnej. - Wszystkim kandydatom do mojego rządu mówiłem, że mamy trudny czas, żaden z nich nie ma tam miejsca na zawsze - dodał.

- Werdykt wyborców oznacza zgodę na kontynuację głównych kierunków prac rządu, ale zdaję sobie sprawę, że obywatele, instytucje, gospodarka, oczekują także w niektórych miejscach przyspieszeń - dodał.

Kozłowska - Rajewicz pełnomocnikiem ds. równego statusu

Agnieszka Kozłowska-Rajewicz będzie pełnomocnikiem rządu ds. równego statusu - poinformował w czwartek premier Donald Tusk. Chce też, aby funkcję rzecznika rządu pełnił nadal Paweł Graś. - Czy ja pytałem Ciebie, czy chcesz pełnić tę rolę? - zapytał premier rzecznika. - To jedyny moment, kiedy ulegam presji mediów - stwierdził. Szefem kancelarii premiera pozostał Tomasz Arabski. Poza rządem jest Grzegorz Schetyna - będzie szefem sejmowej komisji spraw zagranicznych

Zaprzysiężenie nowego rządu odbędzie się jutro o godz. 10 rano. Po nim, w południe, expose wygłosi premier Donald Tusk.

DOSTĘP PREMIUM