Nowy rząd Tuska. Lisicki: "Dobre exposé premiera. Ale ukłonił się antyklerykałom..."

- Premier zacisnął pasa wszystkim - komentuje dla TOKFM.pl exposé Donalda Tuska Paweł Lisicki, redaktor naczelny "Uważam Rze". - To, co mnie trochę zaniepokoiło, to wątek, który myślę, że był ukłonem w stronę Ruchu Palikota i środowisk antyklerykalnych, czyli że w systemie emerytalnym znajdą się księża i być może trzeba będzie renegocjować konkordat - dodaje Lisicki.
Premier Donald Tusk zapowiedział w swoim exposé serię reform i likwidację wielu ulg. Mówił o reformie KRUS, zrównaniu i podwyższeniu wieku emerytalnego do 67. roku życia oraz o podwyżkach dla służb mundurowych. Radykalne plany mają zapobiec skutkom kryzysu.

My pytamy Pawła Lisickiego, redaktora naczelnego "Uważam Rze", które zapowiedzi premiera były według niego najważniejsze. - Propozycja zmian wieku emerytalnego - jego podniesienie i zrównanie kobiet i mężczyzn. To bolesna reforma i słuszna zarazem. Ale nie stać nas było na utrzymywanie obecnego systemu. Trzeba tylko pamiętać, że efekty tych zmian będą widoczne po bardzo długim czasie. Może to się też spotkać z oporem - twierdzi Lisicki.

Część ulg zostaje. "To sensowne"

- Drugą wartością przemówienia była kwestia polityki prorodzinnej - wbrew wcześniejszym zapowiedziom, że będą całkowicie zlikwidowane, jednak pozostały, tyle że zostały przekonstruowane. W kształcie, w jakim przedstawił to Tusk - jest to sensowne rozwiązanie - wymienia dalej dziennikarz.

Premier proponuje utrzymanie ulgi rodzinnej na pierwsze i drugie dziecko bez zmian oraz podniesienie ulgi na trzecie i kolejne dzieci o 50 proc. W rodzinach, w których dochód przekracza 85 tys. zł rocznie, ulga będzie przysługiwała dopiero od dwojga i kolejnych dzieci. Becikowe ma zostać utrzymane tylko dla rodzin, których dochód nie przekracza 85 tys. zł rocznie. Możliwość utrzymania 50-proc. kosztów uzyskania przychodu będzie zachowane dla tych podatników, których przychód z działalności twórczej nie przekracza 85 tys. zł rocznie.

Zlikwidowana ma być ulga na internet.

Pozytywna ocena exposé

- Rzeczą, która budzi moje wątpliwości jest pomysł podniesienia składki rentowej ze strony pracodawców. To oznacza na pewno zagrożenie dla rentowności przedsiębiorstw - kontynuuje Lisicki. - Czwartą istotną rzeczą jest to, że premier poświęcił całe wystąpienie gospodarce i budżetowi. Inne rzeczy zostały na marginesie. Ale to właściwie jest zrozumiałe w dzisiejszych czasach.

- Ogólnie oceniam to wystąpienie pozytywnie - podkreśla naczelny "Uważam Rze".

Ukłon dla antyklerykałów i mało o Polsce w UE

- To, co mnie trochę zaniepokoiło to wątek, który myślę, że był ukłonem w stronę Ruchu Palikota i środowisk antyklerykalnych, czyli wątek, że w systemie emerytalnym znajdą się księża i być może trzeba będzie renegocjować konkordat. Bardzo ciekawe jest też to, na ile zapowiadane zmiany dla rolników są uzgodnione z PSL-em.

Czego zabrakło w exposé? - Premier wspomniał, że Polska powinna być w centrum polityki europejskiej. Tylko co to znaczy? Chciałbym, żeby podkreślił, że centrum to oznacza dla nas, że Polska będzie broniła swojej suwerenności i będzie walczyła o swoje interesy.

Zdaniem Lisickiego premier zapowiedziami cięć zacisnął pasa wszystkim. - To jest związane z jego zobowiązaniem do ograniczenia deficytu sektora finansów publicznych na koniec kadencji obecnego rządu do 1 proc. Jakoś nie bardzo w to wierzę, natomiast tak czy inaczej, jeżeli patrzymy na to, co dzieje się wokół Polski, to zaciskanie pasa jest potrzebne.

Jak oceniasz exposé premiera?
Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (34)
Nowy rząd Tuska. Lisicki: "Dobre exposé premiera. Ale ukłonił się antyklerykałom..."
Zaloguj się
 • tuad27

  Oceniono 7 razy 7

  Panie Lisicki , trzeba koniecznie opodatkować kościół , zlikwidaowac wszlsdkie fundusze kościelne oraz wprowadzić dobrowolny podatek religijny od pensji i emerytur tak aby tylko katolicy finansowali swój kościół. A tych opłat płaconych co miesiąc przez wyznawców mają być przeznaczone na finansowanie kościoła oraz wypłacane emerytury dla księży.
  Dobrowolny podatek religijny dla wierzących to najlepszy pomysł na finansowanie KRK.

 • hazibula

  Oceniono 7 razy 7

  "w systemie emerytalnym znajdą się księża" - i to dowód "antyklerykalizmu" Tuska???
  Sami ksieża twierdzą, że są ludźmi, w dodatku Polakami. to im sie należy to co całej reszcie Polakow.
  A konkordat to dowod uległości Polski wobec Watykanu. same zobowiazania Polski żadnych po stronie Watykanu - tylko przywileje. Konkordat nie tylko należy zmienic, ale wrzucić do kosza. . Nie ma w tym żadnego "antyklerykalizmu". Jest normalność. Inna sprawa, czy Tusk cokolwiek realnie w tym zmieni.

 • demolka666

  Oceniono 8 razy 6

  eh lisicki lisicki, wiek emerytalny (67 lat) to słuszne, ale żeby księża podlegali tym samym rygorom emerytalnym co zwykli obywatele to już jest ukłon wobec antyklerykałów!!! - i tu widać całą obłudę tych pismaków podlizujących sie kaczyńskiemu czy kościołowi

 • belle.du.jour

  Oceniono 5 razy 5

  Czy pan Lisicki może wytłumaczyć dlaczego zaciskanie pasa całego społeczeństwa nie budzi u niego oporu, jest wręcz pożądane, natomiast wymaganie by podobne poświęcenie było też po stronie Kościoła wywołuje u niego niepokój?

 • batura3

  Oceniono 4 razy 4

  pani lisicki - to jest świecki kraj i nie widzę powodu, dlaczego kościól ma miec jakies przywileje. Co tam słychać w gazetce Rze??:-) Czy to wybrana kasta?????????? Robia najlepszy biznes od ponad 2 tys lat, sprzedając coś, czego nikt na oczy nie widział:-)

 • queserasera

  Oceniono 8 razy 4

  A mnie niepokoi bandycki kler, klerykały i Lisiecki

 • rock73

  Oceniono 3 razy 3

  Wprowadzenie księży do systemu emerytalnego to ma być ukłon w stronę antyklerykalizmu? W takim razie wprowadzenie do niego wszystkich innych obywateli jest działaniem przeciwko wszystkim obywatelom. A tak w ogóle z księży można brać przykład w kwestiach emerytalnych: wiek emerytalny 75 lat, a dla biskupów 80. O jakich przywilejach mówicie?

  "- Rzeczą, która budzi moje wątpliwości jest pomysł podniesienia składki rentowej ze strony pracodawców."

  Akurat obniżenie tej składki kilka lat temu (przez rząd PiS) jest przyczyną obecnych problemów budżetu. Składka jeśli będzie podniesiona, to w celu przywrócenia jej poprzedniej wysokości. Można nie podnosić składki rentowej, zamiast tego można podnieść inne podatki. Można też obciąć renty. Co wybieracie? Aha, wiem, powinien sobie Tusk obciąć pensję. Akurat za 8000 zł załata dziurę budżetową.

  "Chciałbym, żeby podkreślił, że centrum to oznacza dla nas, że Polska będzie broniła swojej suwerenności i będzie walczyła o swoje interesy."

  Z takim podejściem można byłoby w ogóle nie wchodzić do UE. Mogłyby też inne państwa nie wchodzić, w ogóle nie zakładać UE, tylko walczyć o swoje interesy i suwerenność. Niemcy walczyliby o przestrzeń życiową na wschodzie, Polacy o odzyskanie dostępu do morza, Lwowa i Wilna, Ukraińcy o wolną Ukrainę aż po San, Rosjanie o odzyskanie należnej strefy wpływów. Ale to już przerabialiśmy i więcej nie chcemy.

 • tesla_rf

  Oceniono 3 razy 3

  Finanse, kultura, podatkik, ja to wszystko rozumiem i to jest wszystko ważne, ale jeśli bierzemy pod uwagę długofalowe decyzje to zabrakło mi tematu edukacji wyższej i rozwoju nauki i technologii w Polsce, bez tego za 20 lat może będziemy mieć zrównoważony budżet, ale będziemy produkować tylko kiełbasy i będziemy tanią siłą roboczą. Za mało technokratów w rządzie i sejmie, nie rozumieją tego.

 • ewa-316

  Oceniono 5 razy 3

  Mam nadzieję, że czarni zostaną szybko opodatkowani podobnie jak reszta społeczeństwa, może przestaną traktować państwo jak dojną krowę, najwyższy czas.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX