Czytelnik do Tuska: Na starość wisi mi los ojczyzny. Chcę jedynie spokoju

Donald Tusk ogłosił, że wiek emerytalny kobiet i mężczyzn zostanie zrównany i wydłużony do 67. roku życia. Oznacza to, że mężczyźni będą musieli pracować dwa lat dłużej niż dzisiaj, a kobiety aż o 7 lat dłużej! Deklaracja premiera spodobała się ekspertom, ale jeden z naszych czytelników, mówiąc delikatnie, nie jest do niej przekonany. Oto jego List Otwarty zamieszczony w komentarzu na naszej stronie.
"List Otwarty

Panie Tusk,

Niech się Pan tak bardzo nie martwi o wysokość mojej emerytury .Nie jest moją intencją udanie się do grobu ze świadectwem pracy, jeszcze chciałbym pożyć trochę na emeryturze .

Co dla starego faceta za różnica czy te pięć lat do śmierci dostaje 1500 zł czy 1600 złotych? Czy wiecie ile osób umiera przed osiągnięciem wieku emerytalnego? Jest to ponad połowa ubezpieczonych , więc zapytam gdzie podziewają się ich pieniądze z ich składek emerytalnych? A dlaczego ja mam wykazywać zrozumienie i wyrzekać się dla państwa a po was takiej chęci jakoś nie widać .

A nie przyszło Panu do głowy, że mnie na starość dokładnie wisi los ojczyzny ? - bo wisi mi kalafiorem - teraz jedynie chcę spokoju który Pan mi chce odebrać a ja zawsze robiłem tak żebym przeszedł na emeryturę w 60 roku życia i w tym celu pracowałem w warunkach szczególnych a przez Pana może mi się to nie udać.Kasa którą wpłacamy wam jako podatki jest z chwilą wpłaty wyrzucona w błoto .

Odwiedzając cmentarze odwiedzam nowe sektory gdzie leżą osoby zmarłe w tym samym czasie ale istnieje przeglądarka Grobonet której też można do tego celu użyć. Wam też to radzę robić - Na 100 mężczyzn 56 zmarło przed 65 rokiem życia, 15 przed 70, 10 dożyło 80, reszta różnie.

Wy nie działacie na naszą korzyść, Wy po prostu chcecie w obliczu wzrastającego bezrobocia żeby ludzie musieli się dłużej sami utrzymywać i nie mogli skorzystać z pieniędzy które odłożyli w ZUS właśnie na starość. Dlaczego nic nie powiedział Pan o tym jak zapewnić zatrudnienie do samej emerytury skoro teraz pracodawca zwalnia jak tylko pojawia się na horyzoncie okres ochronny.

A jak niby znaleźć pracę po 55 roku życia skoro na sam widok siwej głowy nikt z człowiekiem gadać nie chce? Jestem przekonany ,że chcecie doprowadzić ,żeby jak największa ilość osób zmarła zanim dostanie pierwszą emeryturę żeby zostały wam ich pieniądze.

Chcecie również żeby jak największa ilość osób zmarła możliwie szybko po nabyciu praw emerytalnych. , to najbardziej wredna i nieludzka polityka wobec własnych obywateli jaką sobie można wyobrazić. Muszę wam zwrócić uwagę na to, że normalny 70 latek nie wygląda niestety niczym Silvio Berlusconi, więcej 65 latek już dawno tak nie wygląda., poza tym trzeba mieć jeszcze gdzie pracować .

Skoro nie ma miejsc pracy to niech mi kto powie kto będzie utrzymywał armię starców bez środków do życia ? bo chyba nie Urzędy Pracy. Jeśli zamierzacie dostosować się tak dokładnie do Unii Europejskiej to proszę bardzo ale także w sferze płac i opieki społecznej."

Komentarz zamieścił czytelnik podpisany pseudonimem tadeusz542

Jesteśmy ciekawi Waszych opinii na ten temat. Czy decyzja o wydłużeniu lat pracy jest uzasadniona? A może to tylko wybieg, który ma uratować sypiący się model systemu emerytalnego? Jak zapewnić pracę starszym ludziom i nie skazywać ich na dłuższe niż do tej pory samodzielne radzenie sobie bez emerytury? Czekamy na Wasze opinie w komentarzach.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (27)
Czytelnik do Tuska: Na starość wisi mi los ojczyzny. Chcę jedynie spokoju
Zaloguj się
 • tegepe

  Oceniono 18 razy 18

  W pełni popieram głos pana Tadeusza. Szkoda, że tak mało osób odniosło się do niego tutaj na forum, sadząc po ilości komentarzy.

 • rabart

  Oceniono 18 razy 18

  Mam 30tkę-od 3 lat bezskutecznie szukam pracy. Na żadno CV nie przychodzi odpowiedż(roznoszę je nawet osobiście). Ciekawe jak osoba po 60tce ma dostać pracę, skoro dla pracodawcy 30latek jest już martwy....

  Swoją drogą komentarzy było więcej, ale jakoś zniknęły...

 • adawlo221

  Oceniono 14 razy 14

  ja tam żadnych listów pisał nie będę. Mam już 63 lata. Już niczego więcej nie osiągnę. Zostałem przez Tuska i PO oszukany. Więc zrobię to co do mnie należy - złodzieje

 • maann48

  Oceniono 8 razy 8

  Nie rozumiem dlaczego wiek emerytalny ma być wydłużony skoro konsultacje nie były tak naprawdę żadnymi konsultacjami tylko raczej wyrażonym życzeniem premiera.W prawdziwej demokracji robi się referendum i ludzie mają okazję się wypowiedzieć.U nas premier napewno nie spotykał się z grupami społecznymi których opinia byłaby reprezentatywna w tej sprawie.Wszystko to populizm i jedna wielka ściema.

 • kosa811

  Oceniono 6 razy 6

  Gorycz tadeusza542 bierze się stąd, że premierowi napisał expose księgowy w zarękawkach, niejaki min. Rostowski, a podlał je sosikiem populizmu i lekkiego quasi-antyklerykalizmu p. Ostachowicz. Jedyna osoba w rządzie zdolna do spojrzenia na państwo dalej niż sięga horyzont myślowy premiera (co samo w sobie nie jest niczym nadzwyczajnym), min. Boni dostał stanowisko sekretarza episkopatu wojewodów okraszone jakowąś misją zdigitalizowania biurokracji. I tak mamy zapewnione 4 lata bezalterantywnego pełzania rozwojowego - daj Boże, żeby chociaż do przodu

 • irpak2012

  Oceniono 5 razy 5

  Ten list zadaje trudne pytania i Tusk ani zaden inny polityk na niego nie odpowie...po prostu dlatego ze nie ma zadnych logicznych odpowiedzi na zawarte tam pytania szczegolnie na to gdzie i jak Ci ludzie po 60 beda pracowac!
  Na ten temat jest cicho gdyz to nie chodzi o to zeby ludziom pomoc i wprowadzic taki system ktory bylby dobry i sprawiedliwy.... Chodzi o to, ze widac zamalo jest "kasy" do podzialu dla "wladzy" i dlatego trzeba rypac biednych emerytow!!
  Mam recepte dla Tuska i innych moznych wladcow......dolozcie troche od siebie....zabiezcie troche sobie, bankowcom i innym "decydentom".... jak zabierzecie im pol miliona z 2 milionow rocznie to prawie nie odczuja...a w sumie na pewno braki w systemie emerytalnym beda usuniete.... a pewnie i na jakies nagrody by zostalo.
  Najgorsze jest to, ze ta tendencja nie jest tylko "Polska".... to dotyczy Europy i Swiata tez... wszedzie probuja "rypac" emerytow... a sobie... politycy, bankowcy i wszyscy inni wysoko postawieni menadzerowie... tylko dodaja!

  Moge podac przyklady krajow gdzie glosno mowi sie o podniesieniu wieku emerytalnego bo brakuje pieniedzy na swiadczenia a.....rzad daje sobie 130% podwyzke. Bankowcy zarabiaja tam nie 2 a 12 do 18mln nie zl a innej, mocniejszej waluty

  Przestancie wierzyc w te wszystkie bzdurne "konsultacje".... wszyscy musimy sie ostro postawic, wtedy moze bedziemy w stanie zatrzymac to co juz dawno zdecydowane!!

 • rypalski

  Oceniono 5 razy 5

  sluchaj stary ... los Ojczyzny moze ci wisiec na starosc ... ale nie pojdziesz do Nieba po smierci jesli Tusk zmusi kler do placenia skladek za siebie samych ...

 • r0b0l

  Oceniono 3 razy 3

  podnoszenie wieku emerytalnego, może do 85 lat od razu?? A jak się ma obecnie stan zatrudnienia: do 60% zatrudnionych ludzi jest na zleceniach , kontraktach , minimalnych umowach o pracę lub nawet na ułamkach. ZUS z tego tytułu nie dostaje prawie NIC . I myślicie że w kolejnych latach będzie lepiej???

  Polandia zdycha bo jest źle zarządzana, bo prywatyzacja poszła na dziko, w efekcie czego straciło państwo wpływy i dochody a obywatele źródła dochodu. Do tego niegospodarność i wieczna prowizorka miernot rządzących

  Niestety, lepiej nie będzie. A ja zbliżam się do wieku 55, po tym wiadomo że o pracę tak trudno jak o cud.

  Tyle że ja na cud liczyc nie będe. Państwo w którym przyszło mi żyć od dość dawna juz olewam ale okraść się ze swojego nie dam.
  Ostatnia pensja, ostatni zasiłek przeznacze na zakup funduszu emerytalnego: AK74, bo dobrze znam z woja, ale nie wykluczam innego modelu pomocy na starość.

  I upomnę sie o swoje, zapewniam że sam nie bedę.
  A zginę? męska rzecz z bronią w ręku, złapią rannego? wsadzą do więzienia? też pozyję jak człowiek.

  Ale żywego mnie raczej nie weźmiecie. A ilu wezmę ze sobą......

  ps. byłem patriotą jeszcze 7 lat temu, obecnie zycze temu państwu jak najgorzej. A obywatelom zamieszkującym tereny między Odrą i Bugiem jak najlepiej.

  Dlatego na pohybel polandii, dla dobra LUDZI

 • mmekelevra

  Oceniono 5 razy 3

  Przecież emerytury w momencie wprowadzenia ich w Niemczech, nie były po to by ludzie w pewnym wieku mogli odpoczywać. Zostały wprowadzone po to, żeby państwo miało więcej pieniędzy, a ludzie pracując mieli mieć nadzieję, że dożyją i na tą emeryturę przejdą. Większość nie dożywała bo średnia życia wynosiła wówczas 55 lat a emerytura przyznawana była od 60 roku życia. Więc te nasze 67 to i tak nie najgorzej .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX