Zacisną pasa? Nowi ministrowie Tuska zadłużeni na 10 mln złotych

Ministrowie obecnego rządu są zadłużeni na blisko 10 mln zł. Najlepiej powodzi się minister nauki i szkolnictwa wyższego, Barbarze Kudryckiej, która zaoszczędziła 738 tys. zł - to niemal 30 razy więcej niż Donald Tusk, który zgromadził zaledwie 27 tys. zł. Żadnych oszczędności nie mają za to szefowe MEN i Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Krystyna Szumilas i Elżbieta Bieńkowska - podaje portal Money.pl, opierając się na najnowszych oświadczeniach majątkowych ministrów.
Zadłużenie nowych ministrów rządu Donalda Tuska niemal dziesięciokrotnie przewyższa ich oszczędności. Największą pożyczkę zaciągnął szef resortu środowiska, Marcin Korolec - 1,877 mln zł. Tuż za nim jest odpowiedzialny za Skarb Państwa Mikołaj Budzanowski z długiem w wysokości nieco ponad 1,5 mln zł. Pierwszą trójkę zamyka Jacek Rostowski z zadłużeniem 1,1 mln zł.

Szef rządu w tym zestawieniu plasuje się pośrodku. Zaciągnął kredyt w wysokości 450 tys. zł na mieszkanie dla syna i synowej. Żadnych pożyczek nie mają za to zaciągniętych Jacek Cichocki, Jarosław Gowin, Barbara Kudrycka, Władysław Kosiniak-Kamysz, Waldemar Pawlak i Radosław Sikorski.

miejsceimię i nazwiskowysokość pożyczek
1.Marcin Korolec1,877 mln zł
2.Mikołaj Budzanowski1,523 mln zł
3.Jacek Rostowski1,1 mln zł
4.Tomasz Siemoniak1,06 mln zł
5.Joanna Mucha924 tys. zł
6.Michał Boni743 tys. zł
7.Bartosz Arłukowicz519 tys. zł
8.Sławomir Nowak486 tys. zł
9.Donald Tusk450 tys. zł
10.Elżbieta Bieńkowska364 tys. zł
11.Krystyna Szumilas303 tys. zł
12.Tomasz Arabski320 tys. zł
13.Marek Sawicki230 tys. zł
14.Bogdan Zdrojewski130 tys. zł


Kto nie musi zaciskać pasa...

Najlepiej wśród ministrów radzi sobie Barbara Kudrycka. Odpowiedzialna za naukę i szkolnictwo wyższe minister poza imponującymi oszczędnościami - 738 tys. zł - może się też pochwalić domem, trzema mieszkaniami, działką budowlaną i jaguarem z 2009 roku. Do tego - jak podaje Money.pl - szefowa MNiSW nie ma zaciągniętych żadnych kredytów.

Na drugim miejscu wśród ministrów z największym majątkiem jest szef resortu finansów, Jacek Rostowski, choć jego oszczędności - 125 tys. zł - są ok. sześć razy mniejsze od zgromadzonych środków minister Kudryckiej. Podobna suma, 110 tys. zł, widnieje na koncie Radosława Sikorskiego.

U samego dołu tabeli uplasowały się Joanna Mucha, nowa minister sportu, która na swoim koncie zgromadziła znacznie skromniejsze 4 tys. zł oraz szefowe resortów edukacji i rozwoju regionalnego, Krystyna Szumilas i Elżbieta Bieńkowska, które nie mają odłożonej żadnej gotówki.

miejsceimię i nazwiskopieniądze zgromadzone na kontach bankowych
1.Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego738 tys. zł
2.Jacek Rostowski, minister finansów125 tys. zł
3.Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych110 tys. zł
4.Sławomir Nowak, minister transportu80 tys. zł
5.Marcin Korolec, minister środowiska75 tys. zł
6.Bartosz Arłukowicz, minister zdrowia43 tys. zł
7.Waldemar Pawlak, minister gospodarki35 tys. zł
8.Marek Sawicki, minister rolnictwa30 tys. zł
9.Donald Tusk, Prezes Rady Ministrów27 tys. zł
10.Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej25 tys. zł
11.Jarosław Gowin, minister sprawiedliwości20 tys. zł
12.Michał Boni, minister cyfryzacji13,5 tys. zł
13.Mikołaj Budzanowski, minister Skarbu Państwa13,3 tys. zł
14.Jacek Cichocki, minister spraw wewnętrznych11 tys. zł
15.Bogdan Zdrojewski, minister kultury10 tys. zł
16.Tomasz Arabski, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów8 tys. zł
17.Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej5 tys. zł
18.Joanna Mucha, minister sportu4 tys. zł


Dworek Sikorskiego i pięć mieszkań Rostowskiego

Poza zaoszczędzoną gotówką do majątku ministrów zaliczają się także nieruchomości. Jak podaje Money.pl, własny dom posiada dziewięciu ministrów, a wśród nich wyróżnia się najbardziej posiadłość Radosława Sikorskiego. Szef MSZ wraz z rodziną mieszka w XVIII-wiecznym dworku w Chobielinie. Innego rodzaju rekordzistą jest minister finansów - Jacek Rostowski posiada w sumie trzy domy i pięć mieszkań.

Wszystkie dane z najbardziej aktualnych oświadczeń majątkowych ministrów - większość z nich pochodzi z tego roku, a część - z 2010 roku.

DOSTĘP PREMIUM