Poparcie Platformy mocno spadło po expose. Sondaż GW

Sondaż ?Gazety Wyborczej?. Zapowiedzi cięć kosztują - Platforma straciła 8 pkt proc. w porównaniu z sondażem sprzed kryzysowego exposé Donalda Tuska. Ziobryści słabi - pod progiem wyborczym a SLD wyprzedził Ruch Palikota.
W sondażu TNS OBOP dla ''Gazety'' przewaga Platformy (34 proc.) nad PiS (24 proc.) jest wciąż wyraźna, ale w porównaniu z badaniem z początku listopada skurczyła się aż o 10 pkt proc. Sondaż był w większości przeprowadzony już po expose premiera i można ostrożnie postawić hipotezę, że to właśnie odstraszyło od Platformy część wyborców.

PiS, choć od wyborów targany wojną domową zakończoną wyjściem ziobrystów, notowania ma bardzo stabilne - tym razem 24 proc. (2 pkt proc. więcej niż na początku miesiąca). W badaniu ankietowani mogli wskazać także hipotetyczną ''nową partię Zbigniewa Ziobry''. Jej debiut nie wypadł okazale - zaledwie 3 proc. ankietowanych chce głosować na ziobrystów.

Nad progiem wyborczym są SLD (9 proc. poparcia), Ruch Palikota (8 proc.), a do Sejmu wszedłby też PSL, którego notowania ustabilizowały się na poziomie 5 proc. TNS OBOP dla ''Gazety'', 17-20 listopada, próba reprezentatywna 981 osób.

Więcej czytaj na stronie internetowej "Gazety Wyborczej .

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (14)
Poparcie Platformy mocno spadło po expose. Sondaż GW
Zaloguj się
 • wwww.2

  Oceniono 2 razy 2

  O jakiej szkodzie mowa? przecież różnica między PO i PiS dalej jest 10%

 • marika-live

  Oceniono 1 raz 1

  Myslałam, że po tym expose PiS przegoni PO. Jak widać ludzie mimo wszystko są gotowi na reformy, bo spadek wbrew pozorom nie jest duży, a było do przewidzenia, że jak się rząd zabierze do reform (do czego wszyscy przed wyborami namawiali) to poparcie spadnie. Ja mam tylko nadzieję, że rząd jednak te reformy odważnie przeprowadzi, bo spadek za 4 lata przed wyborami będzie większy, jeżeli tych reform nie będzie.

 • somekindofhope

  Oceniono 1 raz -1

  Jak Tuskowi zjechało o 8%, tylko czekać gdy wycofa się z zapowiedzi reform, żeby "ludzi nie bolało". Taki z niego reformator. Ten rząd od początku było zakładnikiem "słupków".

 • xxx11_w

  Oceniono 1 raz -1

  nastepnym razem dodacie im 20% i po problemie. potem to powtorzy TVn tvp itd...prawda gotowa czym wy sie przejmujecie.

 • say69mat

  Oceniono 1 raz -1

  To szalenie intrygujące, bo takiemu Churchillowi po jego expose poparcie w 1940 wzrosło ;)))

 • toreon

  Oceniono 6 razy -2

  Bardzo dobrze, że Ruch Palikota dołuje. Ugrupowaniu, które nie ma nic konstruktywnego do zaoferowania trzeba jak najszybciej pokazać drzwi wyjściowe z parlamentu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX