Po zapowiedzi reform PO traci poparcie. "To spadek, nie upadek"

- Nie ma wątpliwości, że cięcia to informacja, która zwykle nie buduje poparcia dla partii rządzącej - mówi w rozmowie z TOKFM.pl dr Jarosław Flis, socjolog. Komentuje tym samym spadek poparcia dla Platformy Obywatelskiej po zapowiedzianych przez Donalda Tuska oszczędnościach. - Byłoby wielkim zaskoczeniem, gdyby po tym wszystkim, co powiedział w exposé, to poparcie z czasu wyborów się nie zmieniło - dodaje ekspert.
Zapowiedzi cięć kosztują - taki wniosek można wyciągnąć po zapoznaniu się z najnowszym sondażem TNS OBOP dla "Gazety Wyborczej". Platforma Obywatelska straciła w nim 8 pkt proc. w porównaniu z sondażem z początku listopada, sprzed exposé premiera. PiS ma 24 proc. poparcie (2 pkt proc. więcej), a ziobryści 3 proc.

Zdaniem dr. Jarosława Flisa, socjologa z Uniwersytetu Jagiellońskiego nie ma nic dziwnego w spadku poparcia dla partii rządzącej po zapowiedzi tak drastycznych cięć. - Poparcie dla Platformy zmalało, ale pamiętajmy, że jest to spadek, nie upadek. Ponadto - to spadek z wysokiego poziomu, z zachowaniem przewagi nad innymi partiami. Pytanie oczywiście, jak to będzie wyglądało za cztery lata? To, że teraz PO traci przecież nie przesądza wyniku w 2015 roku. Sama zaś zachowana przewaga nad innymi nie zniechęci partii rządzącej do działania - podkreśla Flis.

Głosujemy, ale nie decydujemy. "To problem demokracji"

- Spadek poparcia dla PO potwierdza hipotezę, że przeprowadzenie cięć jest kosztowne politycznie, chociaż - jak pokazuje wynik wyborów w Hiszpanii - nie przeprowadzanie ich może kosztować więcej. Nie ma więc łatwej drogi dla partii rządzącej - zauważa socjolog.

I dodaje: - Jest to też pewien problem współczesnej demokracji - wybory nie do końca są czasem decyzji. Wszelkie trudne kroki w kierunku reform są tak kosztowne, w sensie poparcia, i tak łatwe do wykorzystania przez opozycję, która kapitalizuje niezadowolenie społeczne, że oddziela się moment tych decyzji od momentu wyborczego. W wyborach partie budują zaufanie, które wystawiają na próbę po wyborach - podkreśla dr Flis. Przypomina też: - Partie opozycyjne również zresztą nie szły do wyborów z wezwaniem do konkretnych radykalnych reform, lecz z wezwaniem do ogólnych działań.

Zdaniem socjologa exposé premiera jest początkiem dyskusji nad reformami, a nie jej zwieńczeniem.

Spójrzmy też na opozycję...

- Ważne jest też, jak te spadki Platformy Obywatelskiej przekładają się na poparcie dla innych ugrupowań - kontynuuje Flis. - I tu warto zauważyć, że rozkładają się na poparcie dla innych równo. Czyli żadna z partii opozycyjnych nie zyskuje jako jedyna, lecz każda zyskuje w granicach błędu statystycznego. To jest znaczące, bo to badanie to próba dla opozycji - czy to niezadowolenie społeczne będzie w stanie zagospodarować.

Sondaż przeprowadzono na reprezentatywnej próbie 981 osób w dniach 17-20 listopada (czwartek-niedziela) - jak podkreśla "Gazeta Wyborcza" - w większości już po piątkowym przemówieniu Tuska. Według badania, do Sejmu dostałyby się: SLD - 9 proc. (wzrost o 2 pkt proc.), Ruch Palikota - 8 proc.(wzrost o punkt proc.) oraz PSL - 5 proc. (bez zmian).

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (21)
Po zapowiedzi reform PO traci poparcie. "To spadek, nie upadek"
Zaloguj się
 • toberson

  Oceniono 9 razy 5

  Kiedy narod sie obudzi i przegoni skorumPOwane i zaklamane rzady Dyktatora Tuske!!!

 • zuuuraw

  Oceniono 9 razy 5

  Ciekawe kiedy Polacy wreszcie przejrzą na oczy i zdadzą sobie sprawę jak są oszukiwani ?
  Przypomnę parę faktów z listy kilkudziesięciu oszustw wyborczych Tuska.
  Przed poprzednimi wyborami Tusk zapowiadał obniżkę podatków i wprowadzenie podatku liniowego (słynne 3x15). Po wyborach podwyższył podatki i koszty pracy.
  Przed poprzednimi wyborami zapowiadał likwidację "podatku Belki" dla oszczędności, po wyborach pozostawił podatek bez zmian.
  Przed obecnymi wyborami min. finansów "Jacko" Rostowski zarzekał się publicznie że "rząd nie planuje podniesienia wieku emerytalnego", po wyborach podniósł, w tym dla kobiet o 7 lat !
  Cała ostatnia kampania PO ogniskowała się na zapowiedzi załatwienia "przez zgraną drużynę" 300 mld dla Polaków. po wyborach zamiast rzeki pieniędzy mamy rzekę podwyżek.
  Przed wyborami 2007 Tusk straszył Polaków: "jeśli Kaczyński utrzyma władzę benzyna będzie po 6 zł!", Kaczyński wybory przerżnął , PO rzadzi od 4 lat a benzyna już za chwilę będzie po 6 zł. Przypomnę, za PiS'u była po 3.45-4.0 zł/l.
  Można by mnożyć setki takich pustych zapowiedzi Tuska w myśl znanego powiedzenia "Nie ma takiej rzeczy na świecie której Tusk ci nie obieca".
  Zamiast obiecanych 300 mld z Unii na razie, po czterech latach rzów PO, mamy ponad 340 mld długów, bieżący rok przyniesie kolejne ponad 100 mld zadłużenia, po 8 latach rządów PO dług publiczny przekroczy bilion złotych, kto to będzie spłacać gdy Tusk i jego ferajna usadowią się, wzorem Buzka czy Lewandowskiego na ciepłych posadkach w Brukseli ?
  Jak długo będziemy dawać się wodzić za nos temu cwaniakowi ?

 • queserasera

  Oceniono 6 razy 4

  "To spadek, nie upadek"... czyli wszystko przed nami. Pamiętam co ongiś znaczyły UW, PSL, LPR, SO, SLD i PiS. Kolej na PO :)

 • lesgor54

  Oceniono 6 razy 4

  Teraz to mu może skakać lub opadać-zwisa rudemu to wąską długą glistą między nogami. Dopiero teraz weżmie was PO-paprańcy za ryje.

 • klichbool

  Oceniono 3 razy 3

  Żeby mieć pełny obraz polecam poniższy artykuł

  rybitzky.salon24.pl/367249,morderca-lech-kaczynski-cyba-myslal-wyborcza

 • maciekgr

  Oceniono 2 razy 2

  Kolejny ekspert za 30 srebrników objaśnia rzeczywistość!

 • oservattoreromano

  Oceniono 4 razy 2

  Demokracja to taki chytry ustrój, który wmawia ci, że musisz szanować władzę, bo jest ona wybrana przez większość. Tymczasem ta władza ma w dupie większość i poczyna sobie według swojego widzi mi się. Ty zaś jesteś w rozterce - wybrałem władzę, a ona mnie szanuje, dlaczego? Otóż wiedz, ze do każdej władzy pchają się mendy moralne i niezależnie od opcji politycznej są to zawsze mendy moralne. Jedyne wyjście to monarchia absolutna. z nią można walczyć z czystym sumieniem, bo ona została kiedyś, dawno temu, nienarzucona siłą.
  Demokrację wmówili ci sprytniejsi od ciebie. Dlatego podkładaj nogę każdej władzy, bo każda władza ma cię głęboko w dupie.

 • ya-nek

  Oceniono 1 raz 1

  Co kogo obchodzi dzisiejsze poparcie dla PO? I tak jest zdecydowanie wyzsze niz dla szczatkowego PiS. Przez cztery lata wszyscy moga PO w nos pocalowac.

 • oloros

  Oceniono 5 razy 1

  cieciA? - to jest grabiez po kieszeni podatkika - ajuz prorozwojowe ciecie - internet - bardzo madre
  poczatek konca raczej

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX