?Radni PiS dostali mocny pretekst do walki z Krytyką Polityczną - ocenia min. Zdrojewski

Minister kultury nie ma wątpliwości, że wydarzenia z 11 listopada nie mogą być powodem do odbierania dotacji Krytyce Politycznej. Ale zdaniem Bogdana Zdrojewskiego wydarzenia dostarczyły mocnych argumentów radnym PiS, którzy chcą aby odebrać KP miejski lokal przy ul. Nowy Świat. Gość TOK FM zapewnił też, że mimo kryzysu budżet ministerstwa nie zmniejszy się.
- Nie ulega wątpliwości, że działacze Krytyki Politycznej popełnili błąd. Zapraszanie na takie przedsięwzięcia (Kolorowa Niepodległa - red.) buduje odpowiedzialność. I ta odpowiedzialność wymknęła się spod kontroli. Nie ma wątpliwości, że adres (Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat - red.) był znany i traktowany jak swój, bez względu na intencje organizatorów - mówił minister. To właśnie 11 listopada policja zatrzymała 95 obcokrajowców, głównie Niemców. A to stało się podstawą do ataku Prawa i Sprawiedliwości. Warszawscy radni tej partii chcą, żeby Krytyka Polityczna opuściła wynajmowany od miasta lokal.Ale min. Zdrojewski przyznał, że nie widział "11 listopada w aktywności tego lokalu niczego, co by uzasadniało" wyrzucenie KP.

Specjalny list w obronie KP podpisali m.in. Andrzej Wajda, Marek Konrad i Tomasz Stańko

Według ministra kultury i dziedzictwa narodowego nie ma też podstaw do odebrania KP dotacji przyznanej przez jego resort. Apel w tej sprawie przygotował klub Solidarna Polska.

To jak mówił min. Zdrojewski, "uzasadnioną rację" dającą podstawę radnym PiS do składania wniosku dot. lokalu przy Nowym Świecie "trudno oddzielić od tego, co jest szaleństwem".

Pieniądze, jak przypomniał gość Poranka Radia TOK FM, przeznaczona została m.in. na "pamiętniki Jana Józefa Lipskiego i książkę poświęconą Jackowi Kuroniowi".

"Chwała prezydentowi"

Bogdan Zdrojewski cieszy się, że prezydent ma już pomysł na zmiany w ustawie o zgromadzeniach. Rozwiał wątpliwości wszystkich, którzy alarmują, że nowe przepisy to atak na wolność zgromadzeń. - Jesteśmy bardzo uwrażliwieni na prawa, które zdobyliśmy w ostatnich 20 latach. One nie powinny być naruszane. To, że prezydent podjął taką inicjatywę, to chwała mu za to - mówił minister.

Gość TOK FM zapewniał, że mimo zapowiedzi szukania oszczędności, budżet jego ministerstwa nie powinien ucierpieć. - Na kulturę będzie troszkę więcej pieniędzy - mówił. Ale szczegóły będą znane kiedy min. Rostowski skończy pracę nad przyszłorocznym budżetem.

Min. Zdrojewski z żoną w Azji Na koszt podatników>>

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (74)
?Radni PiS dostali mocny pretekst do walki z Krytyką Polityczną - ocenia min. Zdrojewski
Zaloguj się
 • kreciola77

  Oceniono 8 razy 8

  to może tak już idąc za ciosem odebrać stadiony kibolom??? Gramadzą się tam i regularnie je demolują, wraz z okolicą a przy okazji i mieszkańcom się obrywa.. to może uciąć wszelkie dotacje i zamknąć? Efekt będzie niewątpliwie korzystny dla społeczeństwa..

 • ahab_1

  Oceniono 10 razy 6

  Fanatyzm i skrajności światopoglądowe, religijne, narodowe itp., są przyczyną wielu niegodziwości, a także i zbrodni - usuwajmy je z naszego życia.

 • mlot_na_mlotow

  Oceniono 5 razy 5

  "Specjalny list w obronie KP podpisali m.in. Andrzej Wajda, Marek Konrad i Tomasz Stańko"
  Kto to jest "Marek Konrad"?
  Wywalcie wreszcie tego gimnazjalistę, co wam pisze artykuły!

 • fraulein

  Oceniono 5 razy 5

  Choć nie jestem zwolenniczką Marszu Niepodległości i bliżej mi do Krytyki Politycznej to muszę napisać, że minister trochę co innego powiedział, bo akurat słuchałam. Minister nie chciał powiedzieć, czy Krytyka powinna stracić lokal czy nie. I wcale nie powiedział, że nie ma wątpliwości... I z tego co powiedział, to zrozumiałam, że do 11 listopada działalność Krytyki nie była powodem do odbierania jej lokalu.

 • lech123456

  Oceniono 8 razy 4

  Bierność policji wobec bojówek NSDAP doprowadziła do tego do czego doprowadziła...

  Też nie widzieli kastetów i pałek

 • szats69

  Oceniono 9 razy 3

  Pan minister mija się z faktami: 1) KP nie zapraszała niemieckiej antify do Polski, 2) nowy wspaniały świat był tego dnia (święto) jednym z nielicznych otawrtych lokali i antifa wpadła tam zagoniona przez policję, podejrzewam, że wpadliby do każdego otwartego lokalu jaki by się tam nie znajdował. Po prostu jest to lokal publiczny i każdy może tam wejść - trudno winić krytykę, że ktoś z tego skorzystał. Przypominam, że osoby tam zatrzymane nie stawiały oporu i zostały przewiezione na komendę.

 • plendz

  Oceniono 9 razy 3

  Kierując się takim rozumowaniem, pan Zdrojewski mógłby stwierdzić, że organizowanie przez neofaszystów manifestacji na rynku we Wrocławiu dostarcza mocnych argumentów za odebraniem miastu "Stolicy Kultury". Przecież to co mówi minister to wewnętrznie sprzeczny bełkot. Bo skoro p. minister twierdzi, że "nie widział "11 listopada w aktywności tego lokalu niczego, co by uzasadniało" wyrzucenie KP (...) nie ma też podstaw do odebrania KP dotacji przyznanej przez jego resort." to o jakich "mocnych argumentach" mówi?

 • ewaszczypawka

  Oceniono 6 razy 2

  Krytyka Polityczna to jasnoróżowa lewica. Powinni wydać np. Bakunina, księcia Kropotkina itp. Tego komercyjne wydawnictwa nie zrobią.

 • zosima

  Oceniono 2 razy 2

  Ponad 60 tysięcy przyznano na przepisanie wydanych tekstów JJL. Przedtem większe kwoty na przepisanie tekstów JK. Cz y Zdrojewski uczestniczy w rabunku - ergo jest złodziejem?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX