Radni z Lublina: bronimy krzyża. Ci, którzy go bezczeszczą...

Specjalne stanowisko ,,w obronie krzyża wszędzie tam gdzie jest on dziś atakowany, wyszydzany i gdzie podejmuje się próby jego usunięcia" wydała dziś Rada Miasta Lublin. Radni apelują też do rodaków, aby pozostawali na co dzień wierni nauczania Jana Pawła II.
W przekazanym KAI stanowisku ,,w sprawie roli krzyża w dziejach Polski i jego obecności w życiu publicznym" lubelscy radni przypominają, że przyjęcie chrztu przez Mieszka I ponad tysiąc lat temu uważane jest za ,,początek polskiej państwowości, której symbolem obok białego orła stał się od początku krzyż".

Jan Matejko, Zygmunt III Waza, ks. Ignacy Skorupka...

Dokument zwraca uwagę, że Jan Matejko przedstawił pierwszego polskiego władcę z krzyżem trzymanym na piersi, na krzyżu wspiera się na warszawskim pomniku król Zygmunt III Waza, w imię krzyża z odsieczą Wiednia przybył Jan III Sobieski, i z krzyżem w ręku prowadził do walki z bolszewikami ks. Ignacy Skorupka. Radni wspominają o wielkich krzyżach upamiętniających miejsca męczeństwa Polaków oraz ich wolnościowych zrywów.

,,Przed czternastu laty, 6 czerwca 1997 roku w cieniu krzyża na Giewoncie, Jan Paweł II dziękował Bożej Opatrzności za to, że krzyż po latach niemieckiego, sowieckiego i komunistycznego zniewolenia powrócił do szkół, urzędów publicznych i szpitali" - przypominają lubelscy radni. ,,Pamiętając o roli krzyża w dziejach Polski, w imię szeroko rozumianej tożsamości kulturowej Polaków, Rada Miasta Lublin VI kadencji, zebrana w dniu 24 listopada 2011 roku na swej XV sesji, staje w obronie krzyża wszędzie tam gdzie jest on dziś atakowany, wyszydzany i gdzie podejmuje się próby jego usunięcia" - głosi stanowisko.

"Ci, którzy w imię swoiście pojętej artystycznej..."

,,Rada, sprzeciwia się planom ograniczenia obecności krzyża w życiu publicznym, wyrażając także swoją dezaprobatę wobec wszystkich, którzy w imię swoiście pojętej artystycznej wolności słowa bezczeszczą krzyż, jak również wszelkie inne symbole religijne" - czytamy w dokumencie.

Przypominając, że błogosławiony Jan Paweł II przez ponad ćwierć wieku związany był z Lublinem, radni tego miasta apelują ,,byśmy jako Naród pozostali wierni uniwersalnemu nauczaniu największego z Rodu Polaków, nie tylko w dniach żałoby, czy chwilach rocznicowych wspomnień lecz stale, w naszej nie zawsze łatwej codzienności".

Zobacz też O czym oni gadają? Sesja rady miasta na żywoWięcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (14)
Radni z Lublina: bronimy krzyża. Ci, którzy go bezczeszczą...
Zaloguj się
 • j_p_salomonczyk

  Oceniono 8 razy 8

  Radnym pomyliło się chyba miejsce i to jakie oczekiwania wobec nich mieli wyborcy. Radni nie są od ideologii i wprowadzania totalitaryzmu światopoglądowego. Są od tego, by drogi nie były dziurawe i od sfery usług samorządowych dla miejscowej społeczności. Jeśli myślą inaczej powinni przenieść się do średniowiecza lub do współczesnego Iranu. Mogą też zasilić szeregi Talibów po zmianie wyznania.
  Nie od dzisiaj sądzę, że:
  Po pierwsze do rad samorządowych trafiają najgorsi przedstawiciele miejscowych społeczności, których wyborczym atutem jest poparcie licznej rodzinnej mafii i miejscowych kościelnych politruków;
  Po drugie samorządy z racji niewielkich lub żadnych kompetencji umysłowych swych radnych mylą lub świadomie zastępują rozwiązywanie problemów gospodarczych i społecznych ideologicznymi wybrykami jeszcze bardziej zrażającymi ewentualnych sensownych kandydatów na radnych do startu w wyborach.
  Radni w swym ograniczeniu światopoglądowym nie dostrzegają jak coraz większa grupa ludzi mówi wprost:
  "Krzyż jest dla nas symbolem przemocy, nienawiści, nietolerancji, symbolem mordów w imię ideologii."

 • duokwak

  Oceniono 8 razy 8

  · Symbol, znak krzyża nie jest własnością papieskiego wyznania. Nie jest zastrzeżonym znakiem towarowym katolicyzmu i ta formacja religijna nie może mieć go na wyłączność.

  Bogdan Motyl

 • arvelli_net

  Oceniono 8 razy 8

  ... panie radny, a krzyż to co?... krzesło?... spowszedniało wam?... ja sobie nie życzę byście wycierali sobie gęby krzyżem, zająć się lepiej tym co jest konieczne, niezbędne i z pożytkiem dla wyborców... zostaliście wybrani dla nich i żeby ciężko pracować a nie opierniczać się przy głupim gadaniu... do roboty, pasibrzuchy!

 • arvelli_net

  Oceniono 7 razy 7

  ... to stanowisko jest właśnie bezczeszczeniem krzyża... pozwala wycierać gęby nim... jest ono także zbieżne z inicjacją templariuszy podczas której ci "obrońcy wiary" pluli na krzyż i wyrzekali się Chrystusa... radni, pasibrzuchy, templariusze... heh, współczuję lubelskim wyborcom.

 • peter-123

  Oceniono 7 razy 7

  Jacy Wy jestescie wierni znawcy nauki JPII to widac po Was codziennie. Jak nie macie innych problemow to zdajcie swoje manadaty , bo Lublin nie potrzebuje katolickich oderwanych od zycia fanatykow , tylko ludzi pragamatycznych , specjalistow , fachowcow na codzienne problemy lubelskiego spoleczenstwa.

 • przyganiacz

  Oceniono 7 razy 7

  Radni z Lublina: bronimy krzyża. Ci, którzy go bezczeszczą...

  ...to są wszyscy ci, którzy wieszają lub stawiają krzyż w NIEWŁAŚCIWYM miejscu lub z uporem maniaka bronią krzyża znajdującego się w niewłaściwym miejscu. Bo im się tak podoba, bez względu na odczucia innych a nawet fakt łamania prawa. Do takich zaliczają się też radni z Ciemnogrodu (czytaj Lublina)...
  Taka postawa ma z nauczaniem Jana Pawła II nic wspólnego. Jakoś zapomnieli o miłości bliźniego i tolerancji. Zapewne w czasie nauczania byli na wagarach...

 • kosowiec324

  Oceniono 7 razy 7

  Uchwała radnych z Lublina nie jest zgodna z Konstytucją !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • chri-s48

  Oceniono 6 razy 6

  -,,Pamiętając o roli krzyża w dziejach Polski, w imię szeroko rozumianej tożsamości kulturowej Polaków
  Głupota ludzka nie zna granic - gdzie krzyż a a gdzie kultura,na pewno nie nasza polska. Krzyż zawsze kojarzył się nam zupełnie z czymś innym, i o tym należy pamiętać a nie słuchać bredni debili.

 • maz9

  Oceniono 5 razy 5

  A może by tak Watykan umieścił swoją bazę w Lublinie i ogłosił Benedykta XVI królem Polski.
  Radni dostali władzę ale robią wszystko by odsunąć od siebie zwykłe sprawy obywateli.
  Dla nich zwykłe sprawy to nuda.
  Ich to nie interesuje wolą być rzecznikami Watykanu.
  Teraz radni Lublina ze zdwojoną energią zajmą się budowaniem pomników i zmianami nazw ulic na patriotyczne.
  Czy jest tam już ulica Polaków-Katolików Starucha albo Litara? Jak nie to na dywanik do prymasa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX