Mariusz Kamiński: Kardynał Nycz nie ma racji. Kościół jest za karą śmierci

- Katechizm Kościoła traktuje karę śmierci jako samoobronę - mówił w Radiu ZET nowy wiceprezes PiS-u, Mariusz Kamiński. Na pytanie, dlaczego zatem hierarchowie kościelni są jej przeciwni, były szef CBA odpowiedział: - Są poglądy wyrażane przez bardzo ważnych ludzi Kościoła i są dokumenty kościelne... Poza tym takie jest oczekiwanie społeczne.
Mariusz Kamiński w programie Moniki Olejnik bronił PiS-u, który ostatnio przypomniał, że chciałoby przywrócenia w Polsce kary śmierci. Wiceprezes partii podkreślał, że ponowne poruszenie tego tematu nie ma nic wspólnego z tym, że Zbigniew Ziobro wyznał właśnie, że osobiście jest zwolennikiem kary śmierci i że jeśli doszłoby w Sejmie do głosowania nad taką propozycją, to jego klub, Solidarna Polska, z pewnością w większości będzie za nią.

- Na pewno PiS nie ściga się ze Zbigniewem Ziobro, co najwyżej Zbigniew Ziobro przypomina postulaty PiS. Od zawsze PiS postulował przywrócenie kary śmierci i konieczność wprowadzenia bezwzględnego dożywocia - powiedział Mariusz Kamiński.

"Kard. Nycz? Wyraża swoje poglądy"

Prowadząca przywołała słowa kardynała Kazimierza Nycza, który przypomniał wczoraj, że Kościół - z Janem Pawłem II na czele - wielokrotnie przy dyskusjach dotyczących kary śmierci mówił, że nikt z ludzi nie może decydować o odbieraniu czegoś, czego nie dał, czyli życia. - To nie do końca tak, Kościół stoi na gruncie bezwzględnego przestrzegania ochrony życia, co dotyczy również aborcji w tak skrajnych wypadkach jak dziecko poczęte w wyniku gwałtu . Kościół dąży do pewnego ideału, ale katechizm traktuje karę śmieci jako pewną formę samoobrony - odpowiedział na to Kamiński.

Podobnego zdania jest też rzeszowski senator Kazimierz Jaworski, który kilka dni temu przeszedł z PiS do Solidarnej Polski.

Wiceprezes PiS-u dalej również bronił tej tezy: - Są poglądy wyrażane przez bardzo ważnych ludzi Kościoła i są dokumenty kościelne. Takim najważniejszym dokumentem jest katechizm, który traktuje karę śmierci jako samoobronę.

"Kara śmierci barbarzyństwem? Nie, to sprawiedliwość"

- Chcielibyśmy, aby nie było konieczności stosowania kary śmierci, tak jak nie chcielibyśmy konieczności wyrażania zgody na aborcję w przypadkach poczęcia w wyniku gwałtu. Natomiast żyjemy tu i teraz i uważamy, że w zwalczaniu tej najgroźniejszej i najbardziej brutalnej przestępczości kara powinna być niezwykle surowa, tu powinna być możliwość stosowania kary śmierci. To elementarne poczucie sprawiedliwości - uważa polityk.

Według Kamińskiego kolejnym argumentem na to, że kara śmierci powinna być przywrócona jest to, że większość Polaków się za nią opowiada: Proszę powiedzieć, że kara śmierci jest barbarzyństwem matce, której córka została zgwałcona, brutalnie zamordowana... Takie jest oczekiwanie społeczne i jeżeli chodzi o badania opinii publicznej, to wskazują one jednoznacznie, że większość społeczeństwa jest za karą śmierci.

"Prawo powinno odstraszać przestępców"

Wiceprezes PiS-u przyznał, że "przywrócenie kary śmierci w Polsce będzie niewątpliwie bardzo trudne", tym bardziej, że zabraniają tego umowy z Unią Europejską. - PiS nie chce, żeby Polska wychodziła z Unii Europejskiej ani Rady Europejskiej, natomiast uważamy że istnieje sfera prawa wewnętrznego, która powinna być autonomiczna. Traktaty są po to, żeby negocjować ich ewentualne zmiany - mówił Kamiński.

- Uważamy, że do tego tematu powinno się wrócić. Uważamy, że prawo powinno być nie tylko nieuchronne, ale również twarde i surowe, aby odstraszać przestępców - podkreślał były szef CBA.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (44)
Mariusz Kamiński: Kardynał Nycz nie ma racji. Kościół jest za karą śmierci
Zaloguj się
 • limanowa2009

  Oceniono 8 razy 6

  No drogi biskupie wstyd okropny, braki w wiadomościach, należało by pójść na szkolenie do pana agenta służb specjalnych.

 • erwinkokoszka001

  Oceniono 6 razy 6

  Może to nowy prorok? Ktoś kto zna Pismo i Katechizm lepiej od czołowych Hierarchów powinien zostać co najmniej prymasem, bo o wyższym stanowisku w kk boję się nawet pomyśleć... Ale może to szansa na drugiego Papieża-Polaka?

 • telikolumgredumretorte

  Oceniono 7 razy 5

  Kościołowi to my juz może podziękujemy juz pare razy w Historii pokazał jak wygląda kara śmierci Kaminski widać jaki bezstronny był i to jest włąśnie to koscol za wszelka cene stara sie zrobic z Polski państwo wyznaniowe jak widać nie cofnie sie przed niczym czekam szczerze mówiąc kiedy zaczną robić świętych z Lecha i Marii. Tak sobie myślę prost ze Bóg przestał istnieć lub nigdy go nie było bo to co wyprawia Kosciół katolicki na całym świecie nie ma nic wspólnego z wiarą w Jezusa Chrystusa.
  Jest tyko kasa, pedofilia,zabobon, i wciskanie ciemnoty.
  Żadna wiara tak nie manipuluje i nie redaguje w zależności od swoich własnych interesów Świętymi Ksieęgami i żadna wiara nie wyrządziła ludziom takiego bezkresu cierpienia i zniszczenia w Imię wiary w Jezusa w imie miłości o blizniego na njlepsze jest to ze i wtedy i dziś ma to robić Brachium saeculare.
  I Pis sie za takich chyba uważa tylko ciekawe kto znich ma taką wielką cheć wykonywać egzekucje lub na nie patrzeć.

 • aqmika

  Oceniono 7 razy 5

  Pora, aby kardynał Nycz pobrał nauki u Mariusza Kamińskiego i nauczył się interpretować katechizm. Niedługo będzie tam można znaleźć porady, jakie metody stosować wobec niesłusznej części społeczeństwa.

 • kamilakarabasz

  Oceniono 7 razy 5

  Większość społeczeństwa chciałaby także nie pracować i przez całe dnie odpoczywać. Czy PiS dogodzi większości i będą na większość społeczeństwa pracować?!

  Kur..., co za idiota! I ten obłęd w oczach! Antoni M. ma godnego siebie partnera.

 • krys58

  Oceniono 7 razy 5

  To mi się podoba!
  Najpierw Arcybiskup Nycz na dywanik do Prezesa a potem jego Szef Papież.
  Nareszcie cała Polska zobaczy, kto tak naprawdę liczy się w Polityce i potrafi poskromić Niemca - chwilowo z Watykanu.

 • zelalem

  Oceniono 5 razy 5

  Czyżby Kamiński startował na papieża???

 • taurus-online

  Oceniono 4 razy 4

  "Proszę powiedzieć, że kara śmierci jest barbarzyństwem matce, której córka została zgwałcona, brutalnie zamordowana." - to w końcu chcemy sprawiedliwości czy zemsty?
  Może nie jestem na bieżąco ale od kiedy kara śmierci przywraca życie ofierze?

 • trimeresurus

  Oceniono 4 razy 4

  Czarni od zawsze mordowali ludzi myślących inaczej, więc dla czego teraz mieliby zmieniać zdanie ?
  Teza vice prezia Kamińskiego jest w pewnym sensie trafna.
  Wystarczy spytać Głodzia, Michalika, czy Rydzola co oni o tym sądzą, a zapytają was gdzie postawić szubienicę żeby PISdzielska gawiedź miała ubaw.
  To że Nycz ma na ten temat inne zdanie ? Jeden kardynał wiosny nie czyni. Niestety...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX