"Wystąpienie Sikorskiego nie było wystąpieniem rządu. Ale dziwią mnie reakcje w Polsce" - Pawlak w TOK FM

- Wystąpienie Sikorskiego w Berlinie miało amerykański rys. I tutaj nie rozumiem reakcji prezesa Kaczyńskiego, który przecież też tak z amerykańska patrzył na Europę - mówił w Poranku TOK FM wicepremier Waldemar Pawlak. Komentował tym samym krytykę, jaką PiS podniósł po przemówieniu Radosława Sikorskiego o Europie. - Powinniśmy to traktować jako mocny głos i okazję, żeby każdy pokazał swój pomysł na Europę - dodał.
- Wystąpienie Sikorskiego nie było wystąpieniem rządu - dystansował się w Poranku TOK FM Waldemar Pawlak. I podkreślił, że berlińskie wystąpienie szefa polskiego MSZ nie była omawiana na posiedzeniu rządu. - Ale minister jest ministrem - to nie jest do końca prywatna osoba - stwierdził wicepremier.

Przeczytaj, co powiedział szef MSZ w Berlinie >>>

Jego zdaniem przemówienie Radosława Sikorskiego, w którym minister spraw zagranicznych zaproponował zmniejszenie i jednoczesne wzmocnienie Komisji Europejskiej, stworzenie ogólnoeuropejskiej listy kandydatów do Parlamentu Europejskiego oraz połączenie stanowisk szefa KE i prezydenta UE, to dobry impuls do poważnej rozmowy o przyszłości Unii. - Bo można czasami powiedzieć, że w Europie się muli pod ciężarem różnego rodzaju biurokratycznych procedur i brakuje prawdziwej polityki - przyznał Pawlak.

Dziwne reakcje w Polsce

Prawo i Sprawiedliwość w związku z wystąpieniem, zaproponowało postawienie ministra Sikorskiego przed Trybunał Stanu. - Dziwię się reakcjom w Polsce, bo jeżeli brać pod uwagę wymowę tego wystąpienia, to ma ono amerykański rys. I tutaj nie rozumiem prezesa Kaczyńskiego, który też tak z amerykańska patrzył na Europę - komentował w Poranku TOK FM Waldemar Pawlak. - Przemówienie Sikorskiego powinniśmy traktować jako mocny głos i nie tyle czepiać się drobiazgów, co potraktować to jako okazję, żeby każdy pokazał swój pomysł na Europę.

Wicepremier przyznał, że jemu osobiście w dzisiejszej dyskusji o kształcie Unii Europejskiej brakuje zwrócenia większej uwagi na to, "co jest esencją europejskiej integracji", czyli zasadę pomocniczości.

"Namawiałby Rostowskiego..."

Janina Paradowska zapytała swojego gościa w Poranku o przyszłoroczny budżet. Pawlak podkreślił, że będzie zachęcał ministra finansów do większego optymizmu i do przyjęcia wariantu optymistycznego. Ale równocześnie: - Będę zachęcał Rostowskiego do większej odwagi.Zdaniem wicepremiera możemy sobie dać lepiej radę niż kraje w naszym regionie i kraje strefy euro. - Polacy sa przyzwyczajeni, żeby pilnować swojego ogródka - stwierdził. - Jeśli będziemy tworzyli dobry klimat w strefie krajowej, to damy sobie radę, jeśli zaczniemy popadać w pesymizm i będziemy czekać na kryzys, to kryzys przyjdzie - podsumował.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (2)
"Wystąpienie Sikorskiego nie było wystąpieniem rządu. Ale dziwią mnie reakcje w Polsce" - Pawlak w TOK FM
Zaloguj się
  • edwlad1950

    Oceniono 1 raz 1

    Propozycja Ministra Sikorskiego jest zaskakująca jak i lecząca problemy finansowe strefy euro, jak i państw całej Unii Europejskiej, również te dziesięć krajów, z poza strefy euro. Opozycja PiS i PiS-bis będą przeciwko, gdyż ich ideały finansowe są w kościele watykańskim, tzn. lubią dawać kościołowi nie swoje, tylko nasze wspólne...Rząd Pana Premiera Donalda Tuska musi szukać poparcia w opozycji - SLD i Ruchu Palikota, gdyż na PSL może się zawieść, może nie całym, lecz części posłów, w dyskusji jak i głosowaniem poparcia wystąpienia Ministra Sikorskiego w Sejmie...

  • edwlad1950

    0

    Największym problemem Polski jest wypływ kapitału zagranicznego - jeżeli banki matki na zachodzie mają problemy, to z banków córek w Polsce i innych krajów jest wypływ kapitału. NBP planuje polonizację tych banków, by nie straciły płynności finasowej, ale oczywiście zasilając kapitałowo uzyskując akcje tych banków, za wysokość dokapitalizowania. Jest teraz dobry czas na to, gdyż realna wartość banków spadła i spada. Europa ma problemy w ogóle z wypływem kapitału w stronę USA. Jedynie wspólna, właściwa na ten czas, polityka fiskalna wszystkich państw strefy szczególnie euro, popierana przez kraje, które nie są w strefie euro, powinna nas uchronić przed kryzysem jakiego do tej pory nie było. I to było celem wystąpienia Ministra Sikorskiego - poświęcić trochę narodowych przywilejów dla polepszenia sytuacji finansowej krajów europejskich, jak i zabezpieczenia się przed gorszymi skutkami kryzysu. Szcególnie by przyczyny kryzysu dokładnie zlokalizować i zatrzymać kryzys, czyli spadek wzrostu gospodarczego krajów europejskich.....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX