"PiS ważne pytania zmienia w kabaret, robi najlepsze show w mieście"

- Dyskusja o suwerenności Polski jest bardzo ważna. Trzeba o tym rozmawiać. Jednak PiS tę dyskusję zmienia w kabaret, robi show - tak Paweł Wroński z "Gazety Wyborczej" komentuje zapowiedzi PiS o postawieniu szefa MSZ przed Trybunałem Stanu w związku z jego przemówieniem w Berlinie.


PiS grzmi: szef MSZ chce, by Polska zrzekła się suwerenności, zapowiada wniosek o trybunał Stanu... - Wydaje mi się, że PiS wcześniej przygotował odpowiedź na to wystąpienie. Ona była gotowa już jak Sikorski mówił "dzień dobry", zanim zdążył cokolwiek zaproponować - komentuje w godzinie publicystów w TOK FM Paweł Wroński.

- Debata: ile suwerenności ile federacyjności w UE jest jedną z podstawowych dyskusji. I trzeba na ten temat rozmawiać. Jednak PiS zamiast wywoływać poważną dyskusję, zamienia ją kabaret. To grupa polityków, która ciągle zapewnia najlepszy show w mieście - dodaje dziennikarz "GW".

"PiS ma rację, ale..."

Trybunał Stanu? - O tym nie ma mowy. Przemówienie Sikorskiego to propozycja, temat do dyskusji. Tu nic nie jest wymierzone w Polskę. Nie ma żadnych podstaw do stawiania przed Trybunałem - komentuje Andrzej Talaga z "Rzeczpospolitej".

I przyznaje: - PiS ma rację. Sikorski zaproponował rezygnację ze znacznej części suwerenności Polski. Jednak nie na rzecz Niemiec, tylko na rzecz instytucji europejskich. On nie proponuje transferu władzy do Berlina, tylko transfer władzy ze wszystkich państw europejskich do Brukseli. W tej samej części suwerenności zrzec musiałyby się i Polska i Niemcy - przekonuje.

- Jeżeli coś może chronić polską suwerenność, to instytucje centralne, które wewnątrz UE będą kontrować ambicje Niemiec. Wiec zarzuty, jakoby propozycje Sikorskiego były jakoś szczególnie korzystne dla Niemiec są absurdalne - dodaje Talaga.

Jaką mamy alternatywę?

- Zastanówmy się, jaką Polska ma alternatywę. Jeśli wypadniemy z głównego obiegu europejskiego, to pozostajemy na uboczu decyzyjności - politycznej i gospodarczej. Będziemy bez prawa głosu, nie będziemy równoważnym partnerem dla państw ze ścisłej strefy euro. Ucierpi na tym chociażby nasz handel - przekonuje Talaga.

I podsumowuje: - Propozycja Sikorskiego jest taka: ocalmy Europę, jak tylko się da. A propozycja Niemiec - pod stołem, nieoficjalnie - jest taka: nie ocalimy już Europy, nie potrzebujemy Grecji, Włoch, Hiszpanii. Stwórzmy Unię realną, nie 15 czy 27 krajów, tylko silną unię np. siedmiu państw. I dodaje: Dobrze, żeby Polska był wśród nich.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (32)
"PiS ważne pytania zmienia w kabaret, robi najlepsze show w mieście"
Zaloguj się
 • queserasera

  Oceniono 19 razy 13

  Nie zgadzam się z tezą, że PiS "To grupa polityków, która ciągle zapewnia najlepszy show w mieście"

  To jest faktycznie show dla wiochy. Dla miasta zaś darmowy występ clownów - przewracają się przez własne nogi, rozbrajają głupotą, nawet wygląd mają debilny :)

 • batura3

  Oceniono 15 razy 11

  pisowski cyrk - a w cyrku jak w cyrku - jest i klown, i małpa, i słoń i pełno błaznów :-)

 • arvelli_net

  Oceniono 14 razy 10

  ... tak, najdroższy kabaret w mieście, nawet gdyby się przemalowali, kurdupel zaczął palić trawę,siano czy trociny, pić pivo, chodzić pod rękę ze ZdziczałymChłopem i inne ekscesy to i tak nie poprę NIGDY, przenigdy!... tak mi dopomóż Bóg... a jeśliby przy wyborach ręka drgnęła, chwila zastanowienia napłynęła niech mnie pokarze opatrznościowa ręka sprawiedliwości boskiej!

 • jerzysm42

  Oceniono 11 razy 9

  Kaczyści przegrali wszystkie ostatnie wybory. Zdają sobie sprawę, że w normalnym czasie normalni ludzie ich nie wybiorą. Jedyną szansą dla nich jest rozpad strefy euro, potem rozpad Unii Europejskiej, niszczenie więzi gospodarczej, doprowadzenie do kryzysu.
  Wtedy można będzie wyprowadzić prawdziwych Polaków na Krakowskie Przedmieście, stadionową ,,młodzież patriotyczną" na ulice, a związkowe bojówki ze Śniadkiem na czele na barykady.
  W dymie kadzideł, huku petard i płonących opon będzie można burzyć Polskę aby na jej gruzach powstała IV Rzeczpospolita z kaczystami i ziobrystami na czele z błogosławieństwem episkopatu i rydzyka.

 • pietro62

  Oceniono 10 razy 8

  Jarosław to ciemniak nie zna żadnego języka obcego (a i z polskim mu ciężko idzie)!
  No i niestety, nic z przemówienia ministra Sikorskiego nie zrozumiał !!!

 • ciemnyludd

  Oceniono 7 razy 7

  PIS odchodzi wyjątkowo brzydko. Te ich 20-30 procent wyborców zapewnia im Kościół przekształcając nielegalnie parafie w komitety wyborcze w czasie wyborów. Słynne "wyprowadzenie sztandaru" przez PZPR, to wzór honoru NIEDOŚCIGŁY dla tej śmiesznej i nadętej partii już nie z tej epoki...

 • aldisek

  Oceniono 7 razy 7

  A może podyskutować z Kaczyńskim o odmowie udziału Polski w rurociągu gazowym przez Bałtyk? To za to Kaczyński powinien być sądzony w Trybunale Stanu. Co będzie, gdy Rosjanie wstrzymają dostawy gazu przez Ukrainę? Czy to nie zwykła głupota pana Kaczyńskiego?

 • sushi2010

  Oceniono 7 razy 7

  Szkoda, ze Kaczynki guzik zrozumial z przemowienia Sikorskiego. Angielska i niemiecka prasa rozplywa sie w pochwalach. Tylko na wlasnej ziemi gnoja Sikorskiego takie nienawistne gnomy jak Kaczynki i bija piane o nic.

 • uzdek98

  Oceniono 8 razy 6

  na pewno fatyga tlumaczyla przemowienie kurduplowi, potem jeszcze maciora sprawdzil i mamy...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX