Nie Dorn tylko Waszczykowski złoży wniosek ws. odwołania ministra Sikorskiego

Prawicowa opozycja złoży w Sejmie wniosek o odwołanie ministra Sikorskiego, ale autorem będzie PiS, a nie Solidarna Polska. Wniosek przedstawi Witold Waszczykowski, a nie Ludwik Dorn.
Na pomysł złożenia wniosku o wotum nieufności pierwsza wpadła Solidarna Polska, ale wobec liczebnej przewagi PiS - musi ustąpić. Żeby wniosek nabrał urzędowej mocy, trzeba zebrać co najmniej 69 podpisów, a Solidarna Polska nie ma tylu posłów.

Dorn deklaruje "intelektualne wsparcie" ws. wniosku o odwołanie Sikorskiego

Ludwik Dorn powiedział, że nie należy się na PiS obrażać bo w polityce każdy wykorzystuje pewne przewagi. Dodał, że to, co miało być projektem uzasadnienia zawierającym główne argumenty na rzecz odwołania Radosława Sikorskiego, zostanie "w celu intelektualnego wsparcia" przekazane kierownictwu Klubu PiS. We wniosku PiS znajdzie się cała lista zarzutów i nie ograniczą się one tylko do treści jego berlińskiego wystąpienia.

Waszczykowski: polska dyplomacja zmarnowała cztery lata

Według Witolda Waszczykowskiego polska dyplomacja ostatnich 4 lat odpowiada między innymi za marginalizację pozycji Polski w świecie, za kłótnie z Litwą i drastyczne popsucie relacji z USA.

Zdaniem posła PiS Polska przestała funkcjonować jako patron otwartych drzwi Unii Europejskiej i NATO na Wschód. Próbowaliśmy też w sposób "pragmatyczny" porozumieć się z Rosją. - Politykę jagiellońską zastąpiliśmy polityką piastowską - powiedział były wiceminister spraw zagranicznych. Według PiS minister spraw zagranicznych powinien był swoje expose wygłosić w kraju, a nie za granicą. Posłowie chcą też wiedzieć, czy jego treść uzgadniał z premierem.

Według Waszczykowskiego tezy przedstawione przez Radosława Sikorskiego drastycznie odbiegają od koncepcji Unii wypracowanej w Europie w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Poseł zaznaczył, że gdyby Unia - zgodnie z sugestiami ministra Sikorskiego - stała się instytucją federalistyczną, tworzącą nową strukturę centralną, to nowy europejski rząd mógłby ingerować w budżety narodowe. Oznaczałoby to - podkreślił Waszczykowski - utratę przez Polskę suwerenności.

Tego samego zdania jest Solidarna Polska, której posłowie poprą wniosek PiS. Nie poprze go żaden inny klub. Oprócz wniosku o wotum nieufności PiS pracuje też nad wnioskiem o pociągnięcie Radosława Sikorskiego do odpowiedzialności konstytucyjnej przed Trybunałem Stanu.

DOSTĘP PREMIUM