Wierszyk dla Kaczyńskiego: "Jesteś mężem stanu". Reakcja kuratorium

- Uczniowie z Marcinkowic w czasie lekcji brali udział w uroczystości, na którą przyjechał prezes PiS. Dzieci recytowały wiersz nazywając Kaczyńskiego "mężem stanu". Zareagowało kuratorium - napisała "Rzeczpospolita".
Pod koniec listopada uczniowie z podstawówki w Marcinkowicach (Małopolska) zamiast w lekcjach, uczestniczyli w uroczystości pod tablicą poświęconą ofiarom katastrofy smoleńskiej. Do Marcinkowic przyjechał m.in. Jarosław Kaczyński i poseł Joachim Brudziński.

"Jesteś mężem stanu, bronisz naród z troską"

Jeden z chłopców zadedykował Kaczyńskiemu wiersz: "Jesteś mężem stanu, bronisz naród z troską, żeby nasza Polska, zawsze była Polską" - recytował.

Kaczyński dostał bukiet, a uczeń gromkie oklaski. Z kolei prezes PiS, nie kryjąc ogromnego wzruszenia, wpisał malcowi dedykację do książki.

Sam, po podziękowaniach, wygłosił mowę: "Trzeba zadać pytanie, co łączy Józefa Piłsudskiego, jego legionistów, tych, którzy zginęli w Katyniu i tych wreszcie, którzy zginęli w Smoleńsku. Różne czasy, różne okoliczności, różna sytuacja, ale jeden element wspólny - służenie ojczyźnie, patriotyzm(...)

Stoimy przed wielkimi zagrożeniami, musimy się bronić. Dla przeciwników ci, trwanie ojczyzny nie jest ważne, może czasem jest czymś co odrzucają" - mówił.Kuratorium: Sprawdzamy

Udziałem uczniów w uroczystości zainteresowało się kuratorium. - Skarg rodziców nie było. Ale sprawą zainteresowały się lokalne media i zapytali o to inni politycy - mówi dziennikowi dyrektor Wincenty Jankowiak z małopolskiego kuratorium w Krakowie. - Wyraźnie przypomnieliśmy pani dyrektor, że szkoła nie jest miejscem na uprawianie polityki i trzeba unikać dwuznaczności. Uroczystość patriotyczna - tak, ale tu było "dwa w jednym", bo także spotkanie z politykiem.

Filmik na YouTube

Z kolei dyrektor szkoły komentować sprawy nie chce.

- Takie uwagi do dyrektor szkoły to nieporozumienie i popadanie w skrajność - mówi "Rz" Andrzej Szkaradek, szef nowosądeckiej "Solidarności", który podczas uroczystości stał obok Jarosława Kaczyńskiego. - W szkole jest za mało lekcji historii, a taka uroczystość to właśnie dodatkowa jej godzina.

Prawdopodobnie o zainteresowaniu się sprawą przez kuratorium zdecydował film umieszczony na YouTube.Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (29)
Wierszyk dla Kaczyńskiego: "Jesteś mężem stanu". Reakcja kuratorium
Zaloguj się
 • piotr_kolec

  Oceniono 12 razy 12

  Z tej lekcji historii
  Będzie marna ocena
  Kaczkę powitali
  Niczym Kim Ir Sen’a

  Były kwiaty i wiersze
  Kazania i gawędy
  A wystarczyłby kurnik
  I kawałek grzędy

 • majjammajjam

  Oceniono 8 razy 6

  Czy to możliwe, że dzieci tak same z siebie, tak z czystego serca po nocach i dniach uczyły się recytować strofy zapisane w chwilach zrywu ich malutkich serc, zrywu w trosce o los ojczyzny, o dobro narodu ciemiężonego przez inne narody?

  Wygląda na to, że to wszystko więcej ma wspólnego z indoktrynacją ("za komuny" mówiło się podobne wiersze z podobną gorliwością) aniżeli z lekcją historii.

 • aldisek

  Oceniono 7 razy 5

  Rozbawiło mnie stwierdzenie "Kaczyński mąż stanu". Ten człowiek żyje w innym świecie, w świecie prochów.

 • demolka666

  Oceniono 7 razy 5

  kaczyński to taki mąż stanu jak causescu - tępy, mściwy, paranoiczny, podły - dla władzy gotowy na każde świństwo, kłamstwo i oszczerstwo - zwykła glista polityczna

 • janek344

  Oceniono 4 razy 4

  Tylko, że w tym przyopadku była top lekcja fałszywej zakłamanej historii i w tym tkwi właśnie błądi naruszanie neutralności szkoły.

 • limanowa2009

  Oceniono 4 razy 4

  Jak ktoś nie żyje w tym regionie, to trudno mu zrozumieć.
  Zobaczcie notowania, i tak od lat. Tutaj jak "klecha" powie słowo to staje się słowem świętym.
  I to w ciemno, bez dyskusji, bez logicznych tłumaczeń. Gdyby ziemia miała być płaska to by była, a śnieg czerwony? - czemu nie skoro tak powiedział ksiądz.

 • mercurossaurus

  Oceniono 6 razy 4

  Dzieci są tutaj potraktowane instrumentalnie. Stara szkoła PRL. Kazali nauczyć wierszyka, to się biedactwo nauczyło nieświadome, że zostanie wykorzystane w brutalnym świecie polityki.

  Poniżej pasa, ale to jest właśnie poziom PiSu.

  Drżę też o poziom nauczania moralności w tej szkole.

 • je2bny

  Oceniono 6 razy 4

  >>>W szkole jest za mało lekcji historii, a taka uroczystość to właśnie dodatkowa jej godzina<<<
  =======================================

  Za to religii jest, aż nadmiar idioto.

 • kassabian

  Oceniono 6 razy 4

  Jest jedna rzecz która łączy Piłsudskiego z Kaczyńskim - i jeden i drugi mieli/mają ubytki zębowe dosyć poważne [bez złośliwości, fakty sprawdzalne].
  I to było by tyle podobieństw. Zaś koło "męża stanu" to Kaczyński mógł sobie najwyżej postać przy jakiejś okazji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX